fbpx

Elektromobily budoucnosti: Automobilky se předhánějí v odvážných vizích0

Vozy budoucnosti by dle slov designerů a konstruktérů předních světových automobilek měly být spolehlivé, bezpečné a opatřené zcela intuitivním ovládáním. S ladnými křivkami a vzhledem propracovaným do nejmenšího detailu se navíc rozhodně neztratí v davu. Pojďte se s nimi seznámit.

Zavřete oči a představte si, jak vycházíte z domu, bundu ležérně přehozenou přes rameno, jediným stiskem tlačítka otevíráte dveře svého vozu a následně usedáte za volant. Stačí jediné slovo a pozice sedačky se automaticky sama upraví tak, jak potřebujete. Nastartujete. Zvuk motoru je tak neslyšný, že ho přehlušuje i tikání vašich nových hodinek. Vydáváte se na cestu. Daleko. A užíváte si každý kilometr. Představujeme vám auta budoucnosti.

Impozantní hřebec ze stáje Rolls Royce

Je tomu už více než 100 let, co se po světě prohánějí automobily, nebo spíše pojízdná umělecká díla, která vpředu na kapotě zdobí soška Spirit of Ecstasy. Vozy vyráběné mimořádně nadanými řemeslníky. Špičková ruční práce. Z každého čtverečního centimetru je doslova cítit luxus a vytříbený vkus. To proto, abyste se za své peníze cítili opravdu výjimečně. Rolls Royce je zkrátka snem každého muže.

Reklama

V loňském roce však představila prestižní automobilka koncept nového vozidla, který mnoha fanouškům vyrazil dech. Design modelu, který nese označení Vision Next 100, je totiž na poměry tradičního výrobce těch nejluxusnějších vozidel, jimiž se vozí třeba i členové britské královské rodiny, velice odvážný.

Rolls Royce, auto budoucnosti, nese sice některé charakteristické znaky značky, jakými jsou například mohutná přední maska a ikonická křišťálová soška, ale v mnoha ohledech tradiční design zcela opouští ve jménu odvážných inovací. Vůz měří úctyhodných 5,9 metru a jeho dveře nahrazuje střecha, která se při nastupování a vystupování vyklopí nahoru. Navíc je určen pro přepravu pouze dvou osob, které ovšem nesedí na klasických sedadlech, nýbrž na luxusní pohovce v zadní části interiéru. O řízení vozu se po celou dobu stará autopilot.

Parťák pro útěky za hranice všedních dnů

Trochu odlišnou představu o tom, jak by měla vypadat autonomní doprava, mají designéři společnosti Mini. Spíše, než na ostře řezané křivky sází na oblé tvary a jejich nově představený Mini Vison Next 100 by měl být pro řidiče parťákem, ne luxusním doplňkem.

Takto si elektromobil budoucnosti představuje firma Mini.

Vůz by se měl od řidiče postupně učit, naslouchat jeho přáním a také předkládat vlastní návrhy těch nezajímavějších míst a tras, které si zamiluje. Pokud zrovna nebude s řidičem trávit čas na cestách, vozidlo dokonce samo vyrazí do servisního centra, kde jej pracovníci, v budoucnosti možná roboti, před další jízdou vyčistí a dobijí.

Souboj Titánů: Kterému byste dali přednost vy?

Ve vymýšlení vozidel budoucnosti nezahálejí ani automobilky Nissan, Chrysler a Volkswagen. Japonská automobilka Nissan letos přišla s novou generaci vozů Vmotion 2.0 stvořených hlavně pro rychlou a dynamickou jízdu plnou vzrušení.

Vnitřní vybavení automobilu sází na světlé barvy a dostatek světla, které dovnitř propouští prosklená střecha. A podle aktuálně dostupných informací ve voze nebude chybět ani chytrý systém ProPilot, který umožní ovládání i komunikaci s dalšími inteligentními dopravními prostředky.

Koncept elektromobilu Nissan VMotion 2.0. Foto Nissan

Společnost Chrysler svůj autonomní model prezentuje jako vozidlo pro mileniály, mladé lidi, kteří auto sice využívají, ale samotné řízení je až tak nebaví. Mezi jejich požadavky na vůz však patří vybavení nejmodernějšími technologiemi, které jsou běžnou součástí jejich života, což platí třeba i pro sociální média.

„Lidový“ elektromobil od Volkswagenu. Foto Extremetech.com

Poslední „autodílna“, do které jsme se podívali, je Volkswagen Group. Jejich vozidlo, Volkswagen I.D., zvenčí trochu připomíná model Golf, ovšem podle zástupců automobilky je daleko prostornější. Interiér působí velmi vzdušně a čistě. Co by se dalo pochválit, je určitě dojezd vozidla, ten by měl na jedno nabití dosahovat 600 kilometrů. Fanoušky zase potěší relativně příznivá cena, která by se neměla od varianty se spalovacím motorem nijak výrazně lišit.

Autor: Redakce Nazeleno.cz