fbpx

Elektromobily 2011: Peugeot a Citroen za 750 000 korun0

VIDEO. Jaké elektromobily se letos objeví na trhu? Které elektrické vozy budeme moct koupit v České republice? Jaký je jejich dojezd? A kolik budou stát? Podívejte se na přehled elektromobilů roku 2011. + Mapa dobíjecích stanic.

Výrobci elektromobilů představují pro letošní rok dalších několik desítek bezemisních vozů. Na výrobě se podílely známé automobilky, jako je Peugeot, Ford, Citroën nebo Renault. Některé z nich se na trhu objeví v průběhu tohoto roku a to především ve Spojených státech. Do České republiky prozatím zavítal pouze jeden z nich Citroën C-Zero za 750 000 korun.

Reklama

„Nejlepším elektromobilem roku 2011 se stal Nissan Leaf – v ČR ho ovšem nekoupíte.“

Japonský Nissan Leaf se stal v Evropě nejlepším elektromobilem pro rok 2011 a zatímco v USA a v některých státech Evropy je na trhu od prosince 2010, Češi si na něj budou muset ještě nějaký čas počkat. Do ČR by se měl tento model dostat patrně až v roce 2013 a v přepočtu bychom za něj měli zaplatit něco málo přes 820 000 korun. Výkon Lithium-iontové baterie je 90 kW a umožňuje dojezd 160 km. Baterie je při 230 V plně nabitá za cca 7 hodin, z velkokapacitní nabíjecí stanice přibližně za 30 minut. Rychlost vozu je omezena na 144 km/h.

Elektromobily a hybridy

    – 6 hybridů roku 2011

    – Hybrid Honda Insight  

    – Toyota Auris Hybrid

    – Peugeot iOn do města

    – Chevrolet Volt

Renault: Bezemisní dodávka Kangoo Express Z.E.

V polovině tohoto roku se ve Francii a v některých evropských zemích začne prodávat elektrická dodávka Renault Kangoo Express Z.E. za přijatelných 20 000 euro. Tato poměrně nízká cena vozu je možná díky tomu, že baterie není jeho součástí. Majitel elektromobilu si ji může pronajmout za poplatek 72 euro. Renault Kangoo Express Z.E. má dojezd 160 km a baterie se při 230 V dobíjí přibližně 10 hodin. Vůz má omezenou rychlost na 130 km/h, jeho prodej v ČR zatím není plánován.

Transit Connect Electric jako užitkový vůz od Fordu

Bezemisní užitkové vozy přicházejí nejen z Evropy, ale i z USA. Americká automobilka Ford jeden takový pouští na trh, v Evropě se ale začne prodávat až příští rok. Ford Transit Connect Electric je určen především pro firemní účely a na kratší vzdálenosti. Jeho dojezd je o 30 km kratší než konkurenčního Kangoo, tedy pouhých 130 km. Transit na elektřinu pojede maximální rychlostí 120 km/h a baterie se nabíjí přibližně 10 hodin.

Elektromobil od automobilky Ford
Elektromobil od automobilky Ford. Zdroj: www.ford.com

Tesla Model S může mít dojezd až 480 km

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se ve Spojených státech začne prodávat elektrický rodinný vůz Tesla Model S. Standardní provedení elektromobilu nabídne dojezd 256 km, bude však možné zakoupit i takový typ, který umožní dojezd téměř dvojnásobný, tedy až 480 km. Cena základního provedení bude začínat na 57 400 dolarech, za elektromobil s dojezdem 480 km by cena neměla překročit hranici 100 000 dolarů. Maximální rychlost se bude pohybovat kolem 190 km/h a baterie se z běžné zásuvky 230 V bude dobíjet 4 hodiny. Rychlé nabíjení baterii dobije za 45 minut.

Mapa dobíjecích stanic v ČR

Podívejte se, kde v České republice najdete dobíjecí stanice. Jedná se o soukromé i veřejné stanice nebo stanice. Nabíjení je většinou nutné domluvit si předem a cena za dobití je různá. Pohybuje se od 2 do 5 korun za 1 kWh.

Tata Indica Vista EV

Největší indická automobilka Tata Motors rozjede masivní prodej elektromobilu Tata Indica Vista EV sice až v roce 2012, v polovině letošního roku se ale v některých evropských městech začne s pozvolným prodejem. Indica Vista EV bude mít dojezd přibližně 177 km na jedno nabití a rychlost vozu bude omezena na 114 km/h. Informace o době nabíjení, stejně jako cena vozu a datum uvedení na český trh prozatím není známa.

Indický elektromobil
Indický elektromobil. Zdroj: Hybrid.cz

Peugeot iOn se letos objeví v ČR

Peugeot iOn se v Evropě začal prodávat už koncem roku 2010 a letos se objeví také u nás v ČR. Uvedení na český trh přispěla i společnost ČEZ, která s automobilkou Peugeot spolupracuje a podepsala s ní smlouvu na výrobu více než 150 dobíjecích stanic. Maximální rychlost vozu Peugeot iOn je 130 km/h a dojezd má až 150 km na jedno nabití. Nabíjí se 6 hodin z běžné domácí zásuvky a z rychlonabíječky (380 V) je 80 % kapacity baterie nabito za 30 minut. Peugeot iOn by měl stát v přepočtu přibližně 750 000 korun.

Peugeot iOn
Peugeot iOn. Zdroj: http://www.babez.de

Citroën C-Zero se v ČR začne prodávat na jaře

O elektromobilu Citroën C-Zero se mluví jako o prvním skutečném elektrickém voze, který se začne prodávat v České republice. K dealerům či prodejcům by měl dorazit již během několika následujících týdnů za cenu asi 750 000 korun. Jeho maximální dojezd se odhaduje až na 150 km, jeho skutečný dojezd se ale bude pohybovat mezi 80–120 km v závislosti na charakteru jízdy. V městském prostředí se dojezd zvýší a naopak na dálnici může klesnout až na 70 km. Maximální rychlost elektromobilu Citroën C-Zero je 130 km/h. Baterie se při nabíjení z běžné domácí zásuvky nabíjí zhruba 6 hodin a rychlonabíječka je schopna baterii dobít na 80 % její celkové kapacity za 30 minut.

Video: Citroën C-Zero

Autor: Redakce Nazeleno.cz