Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Slovníček

Elektromobil

Elektrický automobil neboli elektromobil je poháněn elektřinou. Jako zdroj energie využívá akumulátor, který je dobíjen z elektrické sítě. Kapacita akumulátoru ovlivňuje dojezdovou vzdálenost elektromobilu.

Elektromobily jsou považovány za ekologické dopravní prostředky, protože při jízdě do vzduchu nevypouští emise jako běžné automobily se spalovacím motorem. Přesto i elektřina musí být někde vyrobena a nezřídka je tomu v uhelných elektrárnách. (V České republice se z fosilních paliv vyrábí 60 % elektřiny.)

Elektromotor

Elektromobily jsou poháněny elektromotorem, který je napájen energií z baterií. Jejich dojezdová vzdálenost se pohybuje mezi 100–300 kilometry. Právě výdrž baterií a nutnost jejich častého dobíjení je jednou z hlavních překážek zavádění automobilů na elektřinu do běžného života.

Mezi další překážky, s nimiž elektrické automobily bojují, patří nedostatečně rozvinutá infrastruktura dobíjecích stanic a cena baterií. Navýšení dojezdové vzdálenosti a vyvinutí výkonnějších baterií budou hlavními předpoklady úspěšného rozšíření elektromobilů  mezi běžné uživatele.

Účinnost baterií elektromobilu

Baterie je nejdůležitější součástí elektromobilu. V minulosti byla baterie elektromobilu nejdražší součástí vozu a navíc se vyznačovala krátkou životností. Technologický vývoj ale neustále zlepšuje účinnost i výdrž baterií elektromobilů.  Prodloužení životnosti lithiových baterií umožnila především elektronika BMS (Battery Management System).

Výhodou baterií elektromobilů je jejich vysoká účinnost – energii dokážou převést na pohyb s  90% účinností (v případě asynchronního motoru). Běžná účinnost spalovacích motorů se pohybuje kolem 30–40 %. Celková účinnost pohonu elektromobilu závisí pochopitelně také na účinnosti výroby elektřiny z primárního zdroje a energetické účinnosti použitých akumulátorů nebo palivových článků (dle použité technologie NiMH, Li-ion nebo Li-pol se pohybuje kolem 50–80 %).

Využití energie lze ale u elektrického automobilu zvyšovat tzv. rekuperací brzdné energie, kdy je kinetická energie vznikající při brzdění generátorem přeměňována na elektřinu, která dobíjí baterii elektromobilu. 

Elektromobily a spotřeba elektřiny

Klíčovým ukazatele každého automobilu je jeho spotřeba a náklady na provoz. V současné době jsou podle odborníků celkové náklady na provoz elektromobilů srovnatelné s běžnými automobily. Elektromobil je však méně náročný na spotřebu.

Na 100 km potřebuje elektromobil v průměru asi 13 kWh elektřiny. Pokud uvažujeme aktuální cenu elektřiny 4,51 korun za kilowatthodinu, vyjde nás 100 km zhruba na 59 korun. Automobil s benzínovým motorem a průměrnou spotřebou 7l/100 km ujede stejnou vzdálenost za cca 210 korun. 

Elektromobily v České republice

Elektrárenská společnost ČEZ představila v roce 2009 plány na rozvoj elektromobility v České republice v rámci projektu „FutureMotion“. V pilotní části projektu má být do poloviny roku 2010 uvedeno do provozu deset elektromobilů, které budou sloužit neziskovým organizacím. Do roku 2012 má být nakoupeno 50–100 automobilů na elektřinu pro simulaci reálného dlouhodobého provozu, kdy bude testována dobíjecí infrastruktura v Praze a Ostravě. 

Další informace o elektromobilech:

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií