fbpx

Elektromobil šetří přírodu i peníze za povinné ručení0

Povinné ručení platí pro všechny řidiče, ať už využívají benzín, naftu či si vybrali alternativu v podobě elektromobilu. Při pořízení auta na elektrický pohon získáte kromě dobrého pocitu z šetrného přístupu k životnímu prostředí také příznivou cenu v rámci povinného ručení.

Mnoho aktivních řidičů myslí i na přírodu kolem sebe a nezřídka se vzdávají klasických spalovacích motorů ve prospěch elektřiny. Přitom nejde o žádnou novinku, protože elektromobily brzy oslaví dvousté narozeniny, byť jejich dávný předchůdce ani zdaleka nedosahoval dnešních kvalit. Výhodou je nejen ušetření životního prostředí, ale také možnost najet až stovky kilometrů na jedno nabití. Elektromobily milují hlavně ve Skandinávii a Švýcarsku, trend se ovšem pomalu šíří už po celé Evropě. Provoz takových vozidel je velice ekonomický, stačí pouze využít při dobíjení sníženou sazbu elektřiny.

I povinné ručení je levnější

Reklama

Elektromobily mají výhodu i v rámci sjednávání povinného ručení – a to poměrně podstatnou. Při výpočtu částky, kterou budete platit, totiž běžně hraje roli objem motoru vozidla. Už jen z toho důvodu jasně platí, že pojištění auta s pohonem na fosilní paliva bude o něco dražší než na elektřinu. V praxi pak pojišťovny kalkulují s nejnižší možnou sazbou (tedy takovou, která je rovna vozu s objemem motoru pod tisíc kubických centimetrů). Jistou nevýhodou pak může být jen fakt, že ne každá pojišťovna se zatím přizpůsobila těmto novinkám a pojištění elektromobilu nemusí vůbec nabízet. Bohužel to pak znamená o něco menší výběr napříč celým trhem.

Sjednání online pojištění je samozřejmostí

Pojistit lze pochopitelně nejen osobní elektromobily, ale také vozy užitkové nebo nákladní. Sjednat si samotnou pojistnou ochranu můžete přímo na pobočce pojišťovny nebo využijte online služby – podobně jako v případě běžných automobilů. Vážit cestu na kamennou pobočku, kde se jedná ve stresu a v podstatě se spíš ztrácí čas, který by šlo věnovat něčemu jinému,  tak není vůbec nutné.

Cenu povinného ručení ovlivňuje řada faktorů

Ačkoliv je povinné ručení pro elektromobily prakticky vždy levnější než u vozů vyžadujících pro pohon fosilní paliva, důvody promítající se do cenové hladiny pojištění jsou velmi podobné: Je to především lokalita, ale také věk řidiče a jeho zkušenosti.

A v neposlední řadě se počítá i stoprocentní úspěšnost za volantem, protože bezeškodní průběh znamená obvykle velké bonusy. Roli hraje i frekvence platby, roční je zkrátka nejlevnější.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.