fbpx

Partneři sekce

Elektřinu zdražuje spíše čínské uhlí než Fukušima0

Krátce po Fukušimě narostla cena elektřiny i plynu. Zatímco elektřina zdražila skokově, cena zemního plynu vzrostla jen mírně. Co ovlivňuje cenu elektřiny a plynu na trhu? Proč není Fukušima jediným viníkem zdražení energií?

Cena elektřiny na trzích opět roste a podle odborníků se dostává na „rozumnou“ úroveň. Zastavit růst ceny elektřiny by mohla další ekonomická krize, například bankrot Řecka, padlo na Jarní konferenci SPX, která proběhla v květnu na Slovensku.

„Před dražší elektřinou by nás mohla zachránit jen další krize, například bankrot Řecka.“

Reklama

Slovenské elektrárny, jako každý výrobce, mohou být pouze rády, že se ceny dostaly na rozumnou úroveň,“ prohlásil na Jarní konferenci SPX Róbert Zelenay ze společnosti Slovenské elektrárny – Enel. V období krize nastal cenový pokles z téměř 90 euro za MWh na 45 euro za MWh. Malí výrobci elektřiny tento cenový propad nepřežili. Následně přišlo částečné zotavení ekonomiky, i když ceny nedosahují ani zdaleka předkrizovou úroveň. Současná úroveň, která je i důsledkem nehody elektrárny ve Fukušimě, je již ale více-méně reálná. Její výše by mohla v blízkém období ještě narůst, zhodnotil Zelenay.

Jaderná energie na Nazeleno

– Hrozí česká Fukušima?

– Fukušima není Černobyl

– Jádro: Energie budoucnosti?

– Energie z jádra: Celosvětově 16 %

– Bezpečnost atomových elektráren

Cenu elektřiny drží ceny uhlí a plynu

Fukušima byla jednorázová událost, která spustila hysterii politiků, kteří začali napadat jadernou energii a podporovat obnovitelné zdroje energie,“ myslí si Josef Zuba ze společnosti Repower ČR. Hlavní stimul pro nárůst ceny elektřiny vidí ve vývoji na světových trzích: Cenu táhnou nahoru zejména obchodníci z Číny, kteří vyměňují dolary za uhlí, jež budou v budoucnu potřebovat. V současnosti je cena elektřiny dána vysokou cenou uhlí a zemního plynu. Pokud se současné ceny na spotových trzích s elektřinou neudrží, i cena ve forwardových obchodech půjde dolů, doplnil Zuba.

Před dražší elektřinou nás může zachránit jen další krize
Před dražší elektřinou nás může zachránit jen další krize

Lepší je nákup elektřiny rozkládat

Mnozí zákazníci přicházejí na to, že se nedá spekulovat a čekat v obchodech na konkrétní historicky odpozorovaný moment. Pro obchodníky je nejlepší nákupy rozkládat a vyhnout se masivnímu nákupu, který by se mohl uskutečnit v nesprávném okamžiku, prohlásil Jan Pišta ze společnosti Středoslovenská energetika (SSE).

Tip: Spočtěte si cenu elektřiny a plynu

Před dražší elektřinou nás “zachrání“ jen krize

Náš potěšilo, že cena se dostala do normálních hladin,“ prohlásil Dušan Košecký ze ZSE Energia. „Zákazníci mají krásnou vlastnost: když cena klesá, čekají, pokud klesne ještě víc, pokud stoupá, jsou neklidní.“ V posledních dvou měsících už neplatí, že spot je levnější než forward. Proto i zákazníci by měli začít více nakupovat elektřinu průběžně. Nejistota z Fukušimy a následně odstavených jaderných bloků v Německu je na místě, před dražší elektřinou by mohla zachránit spotřebitele jen další krize, například bankrot Řecka, doplnil.

Spíše než havárie Fukušimy zdražuje elektřinu čínské uhlí
Spíše než havárie Fukušimy zdražuje elektřinu čínské uhlí

Německu hrozí nedostatek regulační elektřiny

Německý občan má myšlení jinde, než máme my, a je ochoten platit za elektřinu víc,“ připomněl Jaroslav Kubinec ze společnosti SEPS. Pokud jde o německé přenosové soustavy, s rozvojem obnovitelných zdrojů a odklonem od energie z jádra může nastat nedostatek regulační energie. V této souvislosti Kubinec dodal, že Slovenská veřejnost naštěstí nemá vůči energii z jádra negativní postoje.

Spojitost cen elektřiny s cenami zemního plynu?

Krátce po Fukušimě narostla cena elektřiny i plynu. Zatímco ale elektřina zdražila skokově, cena zemního plynu vzrostla jen mírně. „Trh s plynem je mladší, zákazníci stále dělají rozdíl mezi nákupem elektřiny a plynu. Jejich pohled na komodity není jednotný. Z historie jsou zvyklí na nákup plynu za vzorové ceny. Dvě komodity se začínají sbližovat, ale zákazníci stále váhají – plyn se bojí nakoupit dostatečně dopředu,“ zhodnotil Stanislav Kundrát ze společnosti Východoslovenská energetika.

Elektřina zdražila po Fukušimě skokově, plyn jen mírně
Elektřina zdražila po Fukušimě skokově, plyn jen mírně

Slovenský plynárenský průmysl SPP, který byl do nedávné doby monopolním dodavatelem plynu, má cenu postavenou na vzorci, podle něhož vychází kolem 35 euro. Na spotu se ceny pohybují kolem 27 euro. Nějaký prostor tam proto je,“ zhodnotil Jan Pišta ze společnosti Středoslovenská energetika a doplnil, že takový prostor znamená možnost uvažování velkoodběratelů nad nákupem zemního plynu i za ceny, které nejsou určeny vzorci.

Cena elektřiny se vyvíjí svým vlastním životem, spojitost mezi plynem a elektřinou je možná jen poloviční,“ doplnil Košecký ze společnosti ZSE Energia. Trh s plynem je zajímavý, bude se erodovat a bude následovat něco podobného, jako se událo na trhu s elektřinou před 3 lety s masivním nástupem alternativních dodavatelů, uzavřel Košecký.

Názory zazněly na Jarní konferenci SPX konané 19. – 20. května 2011 v Starom Smokovci.

Článek původně vyšel na portále Energia.sk.

Autor: Redakce Nazeleno.cz