fbpx

Partneři sekce

Rozhodnuto! Elektřina v roce 2011 zdraží maximálně o 5,5%0

Jak to bude s cenou elektřiny v roce 2011? Podle všeho nenaroste o více než 5,5 %. Poslanci dnes totiž odsouhlasili zdanění solárních elektráren, které jsou označovány za hlavního viníka zdražení elektřiny.

Jak to bude s cenou elektřiny v roce 2011 je už jasnější. Neměla by narůst o více než 5,5 %.  Zajistit to má zdanění solárních elektráren.

Fotovoltaika je totiž považována za hlavního viníka zdražení proudu. Stát je povinen elektřinu z obnovitelných zdrojů přednostně vykupovat za výhodnou cenu. Každá domácnost pak v platbě za odběr elektřiny přispívá také na obnovitelné zdroje. Vzhledem k tomu, že počet solárních elektráren letos rapidně narostl, bylo zřejmé, že několikanásobně naroste také příspěvek na obnovitelné zdroje, který se promítne do konečné ceny elektřiny. Vláda proto hledala kroky, jak skokovému zdražení elektřiny zabránit.

Reklama

 

Solární elektrárny na Nazeleno

    – Elektřina v roce 2011 zdraží o 5,5 %

    – Počet slunečních elektráren roste

    – Konec solárních elektráren v Česku?

    – Zkušenosti majitelů solární elektrárny

Zdanění fotovoltaiky a další novinky

Připravila proto novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů elektřiny, kterou dnes poslanci schválili ve třetím čtení. Novela zákona zavádí do oblasti energetiky několik novinek:

  • Zdanění solárních elektráren. Zavedení srážkové daně ve výši 26 % na fotovoltaické elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 o instalovaném výkonu vyšším než 30 kW. Daň by měla být vybírána po dobu 3 let.
  • Emisní povolenky. Zavedení 32% darovací daně na emisní povolenky, jež měly být původně výrobcům dávány zdarma.
  • Zvýšení poplatku za vynětí půdy, na níž budou stát fotovoltaické elektrárny, z půdního fondu.

Majitelé solárních elektráren proti zdanění

Se zdaněním fotovoltaických elektráren nesouhlasí jejich majitelé. Podle původního znění zákona měli mít výkupní cenu elektřiny garantovanou po dobu 20 let (a to v takové výši, jaká platila v roce, kdy byla elektrárna uvedena do provozu). Zdaněním solárních elektráren jim klesne příjem a prodlouží se návratnost investice, což pro některé z nich může znamenat nemalé problémy (například při splácení úvěru, který si vzali u banky). 

Proti zdanění solárních elektráren vystoupilo také Hnutí DUHA, které již dříve upozorňovalo, ž je nutné rozlišovat instalace podle roku uvedení do provozu (2009 a 2010), velikosti a umístění (na polích a na budovách).

Rozhodnutí poslanců pošle stovky drobných podnikatelů provozující solární elektrárny na střechách podniků do nelehké finanční situace a možná povede k jejich krachu. Instalace pod 200 kW představují pouze minimální díl sluneční elektřiny a stejně tak mají zanedbatelný dopad na zvýšení ceny elektřiny. Poslanci současně odmítli i návrh, který by dovolil stavět elektrárny v opuštěných průmyslových areálech, nebo na skládkách. Krok je to nepochopitelný – zde panely rozhodně nenarušují krajinu, naopak investor by musel zajistit úpravu zanedbaného prostoru,“ říká Martin Sedlák z Hnutí DUHA. 

Novela zákona ještě musí projít Senátem a pak bude předložena k podpisu prezidentovi. Je ale pravděpodobné, že Senát i prezident novelu podpoří.

Autor: Jana Poncarová