fbpx

Elektrická auta vytištěná na 3D tiskárně by mohla být příští rok na trhu0

Malý, úsporný a nenáročný na výrobu. Takový by měl být dvousedadlový elektromobil LSEV s maximální rychlostí 70 kilometrů za hodinu a dojezdem 150 km. Auto je speciální v tom, že bude vytištěné na 3D tiskárně.

Jeho výrobce X Electrical Vehicle aspiruje na to, být „prvním masovým výrobcem elektrických aut vytištěných na 3D tiskárně“.

V současnosti je již několik společností, které se zabývají výrobou aut na 3D tiskárnách. Prozatím však neexistuje jejich masová produkce. To se má změnit ve druhé čtvrtině příštího roku. Italská společnost X Electrical Vehicle (XEV) vytvořila ve spolupráci s čínským specialistou pro 3D tisk Polymakerem elektrické miniauto, které by mělo být dostupné pro širokou veřejnost.

Reklama

Dvousedadlový minielektromobil jezdí maximální rychlostí 70 km/h a nabízí dojezd asi 150 km. Na 3D tiskárně jsou vyrobeny všechny viditelné části automobilu kromě podvozku, sedadel a skla. 3D tisk také znamená, že nové auto může být vyvinuto za pouhé 3 až 12 měsíců versus 3 až 5 let potřebné jako klasické auto. Svou velikostí je uzpůsobené hladkému pohybu v městském prostředí. Co se ceny týče, měla by se pohybovat mezi 8 – 10 000 dolary (v přepočtu asi 165 000 – 207 000 Kč) za kus.

Dvoumístný model váží pouhých 450 kilogramů, což je téměř polovina srovnatelného konvenčního vozidla. Jedna kompletní výrobní linka bude schopna zvládnout výstavbu 500 automobilů ročně.

Prototyp automobilu LSEV je v současné době vystaven v kulturním muzeu 3D tisku v Šanghaji, než bude vystaven v Auto China 2018 v Pekingu. Ačkoli výroba tedy ještě neproběhla, společnost XEV již údajně obdržela 7 000 evropských objednávek pro LSEV. Budoucnost automobilového průmyslu se začíná přesouvat na 3D tiskárny.

Povinné ručení nejen pro elektromobily!

Autor: Eliška Pavlíková

Nadšeně se zajímám o bydlení, interiéry, ekologii i nové technologie. Jsem velmi zvídavý perfekcionista. Psaní mě vždycky bavilo a naplňovalo. Slova jsou totiž mnohdy nejsilnější zbraní.