fbpx

Ekologický nábytek. Jaké materiály jsou nejšetrnější k přírodě?0

Pokud vybíráte nábytek, předně vás bude asi zajímat design a pořizovací cena. Jenže ve 21. století se stále více hledí ještě na jeden aspekt, a to na šetrnost daného materiálu k životnímu prostředí. Které v tomto ohledu vynikají nad ostatní?

Nábytek dnes seženete na každém kroku i v online světě

Aktuálně je nabídka nábytku takřka nekonečná, neboť existuje obrovské množství kamenných a internetových obchodů, jež se prodejem tohoto sortimentu zabývají. To má výhodu nejen v pestré možnosti výběru, ale také v příznivých cenách, na které mívá konkurence kladný vliv. Stačí si ostatně prohlédnout slevové akce na Kuponer.cz a zjistíte, že snad každý prodejce nabízí zákazníkům nějakou formu výhodného nákupu. Jenže mnohým lidem dnes nejde pouze o šetření peněz, ale snaží se být šetrní i k životnímu prostředí. Jaké materiály pro výrobu nábytku jsou v tomto ohledu nejvhodnější?

Dřevo jako vysoce ekologický materiál

Dřevo jako materiál pro nábytek má mnoho výhod. Je příjemné na dotyk, krásně voní a pro mnoho lidí má „punc“ tradice. Pokud se navíc podíváte na https://kuponer.cz/obchody/bonami/ či na https://kuponer.cz/obchody/butlers/, bude vám okamžitě jasné, že si i dřevěný nábytek můžete díky různým slevovým akcím mnoha e-shopů pořídit za výhodnou cenu. Co je ovšem důležitější a musíme to jednoznačně zdůraznit – dřevo je nejekologičtější materiál, a to díky stoprocentní obnovitelnosti!

Vzhledem ke své snadné dostupnosti, patří dřevo společně s kamenem k nejdéle používaným materiálům vůbec, takže má člověk s jeho zpracováním bohaté zkušenosti. Dnes si přitom můžete pořídit jak lehčí dřevěný nábytek, tak nábytek z masivu, který je velmi odolný proti poškození. Pokud navíc chcete šetrnost dřeva k životnímu prostředí ještě umocnit, pořiďte si nábytek, který je vyráběn z lokálních druhů stromů (borovice, buk, dub atd.). Dřevo do výroben neputuje přes půl zeměkoule.

Nový a originální druh nábytku, který je rovněž ekologický

V poslední době se pomalu začíná prosazovat dosti atypický druh nábytku, který by mohl bez problémů dostat nálepku „šetrný k životnímu prostředí“. Výchozím produktem je totiž opět dřevo. Ano, máme na mysli papírový (kartonový) nábytek. Na první pohled vás jistě zaujme výraznou originalitou, na kterou je dnes také kladen velký důraz. Navíc vyniká i vysokou praktičností, protože je velmi lehký, ale v dalších ohledech se plně vyrovná jiným materiálům pro výrobu nábytku.

Papírový (kartonový) nábytek se výrobou a recyklací vyrovná samotnému dřevu jako velmi ekologický materiál. Už nové kusy se totiž vyrábějí z recyklovaného papíru, a to bez chemických přísad. Navíc je lze snadno ekologicky zlikvidovat, neboť jsou opět stoprocentně recyklovatelné. Zbavit se jich je zároveň možné velmi jednoduše – stačí jednotlivé kusy odvést (ale i odnést) do sběrných surovin. Papírový (kartonový) nábytek sice dnes ještě není tolik rozšířený, ale postupně získává na oblibě.

„Udělej si sám“ aneb vyrobte si dřevěný nábytek svépomocí

Jste-li šikovní, nebudete muset nábytek ani složitě vybírat – prostě si ho jednoduše vyrobíte sami, protože dřevo nepatří k nejhůře opracovatelným materiálům. Většina kutilů si přitom sama vyrábí především zahradní nábytek, a to obvykle z přepravních palet. Sedačky, stolky i další druhy nábytku nemusí být při troše šikovnosti vůbec složité. Navíc budete při výrobě sami recyklovat již použitý materiál a následně se ho lze zároveň opět ekologicky zbavit. A na závěr zmiňme ještě jednu výhodu – nábytek si vyrobíte zcela podle svých představ, takže vám bude esteticky plně vyhovovat.

Autor: Komerční sdělení