Přemýšlíte nad tím, jak si na letošní Vánoce pořídit ekologičtější formu vánočního stromku než tu, která po Třech králích skončí u popelnic? Máme pro vás hned několik tipů, kterými potěšíte nejen přírodu.

Stromek je neodmyslitelnou součástí našich Vánoc a rodinných tradic. Jen v České republice se jich ročně prodá více než 1,2 milionu kusů. Bohužel životnost těchto stromků čítá asi pouhých 14 dnů. Jakmile skončí svátky, zamíří do odpadu. Jistě uznáte, že pokácení stromu pro tak krátkou chvíli je opravdovým plýtváním. Navíc pamatujte na to, že i když stromek krásně provoní domov, většina z nich je rychlená hnojivy, pesticidy či jinými postřiky.

Umělé vánoční stromky mohou být v dnešní době svým vzhledem téměř k nerozeznání od těch živých. Berte ale v potaz, že jsou nejčastěji z PVC, jejich výroba je pro životní prostředí zátěží sama o sobě a recyklovat se dají jen stěží. Takže ani v tomhle případě nejdete přírodě moc naproti.
ReklamaVánoční stromky s certifikací
Jestli si bez živého stromku Vánoce zkrátka představit nedovedete, kupte si alespoň certifikovaný FSC stromek. Budete tak mít záruku, že byl získaný legální cestou a rostl bez použití umělých hnojiv a pesticidů. Po svátcích ho pak ideálně zrecyklujte na štěpku, kterou můžete použít na vaše záhony nebo spálit v krbu či kamnech.

Vánoční stromky v květináči
Můžete si pořídit vhodný typ jehličnanu, který můžete mít doma stabilně a každý rok si ho jednoduše nazdobíte. Zvolit můžete například stromek jménem Araucarie neboli „blahočep ztepilý“. Jedná se o neopadavý exotický jehličnan, který můžete nejlépe nazdobit lehkými slaměnými ozdobami. Koupit si ho můžete například na e-shopu Kvítka v bytě.

Můžete si také koupit malou jedličku v květináči, například od Nadace Veronica. Pamatujte, že se o ni ale musíte správně starat. Do Štědrého dne ji mějte v chladnějším prostředí (například na balkoně) a nezapomeňte ji také vydatně zalévat. Do vytopené místnosti ji dejte opravdu jen na dobu nezbytně nutnou. Po Vánocích si ji pak můžete vysadit na zahrádce nebo do lesů v okolí v rámci organizované akce pořádané nadací.

Novinkou jsou také půjčovny stromků, ze kterých si stromek půjčíte na svátky a pak ho zase vrátíte. Navíc vás mohou vyjít i výhodněji než koupě řezaného stromku.
Vlastnoručně vyrobený vánoční stromek
Na internetu najdete celou řadu inspirací, jak si vánoční stromek sami vyrobit. Nejvíce oblíbené jsou v tomto směru stromky vyříznuté z palety nebo 3D stromek poskládaný z kartonu. Když si tuto vánoční ozdobu sami vyrobíte, můžete mít jistotu, že ji budete moci použít klidně zase za rok nebo ji po svátcích bez problému zrecyklujete.

Posloužit vám také může krásně nazdobené chvojí ve váze, které vašemu domovu dodá krásnou vůni.
A nezapomeňte, že je spousta dalších způsobů, jak si dopřát udržitelné Vánoce.