fbpx

Ekologické turistické destinace pro letní dovolenou0

Letní dovolená je obdobím, kdy se většina z nás těší na odpočinek, relaxaci a objevování nových míst. V posledních letech je stále více oblíbené také ekologické a udržitelné cestování. Ať už jde o způsob dopravy na dovolenou, nebo výběr cílové destinace. Podívejte se na naše eko cestovatelské tipy, které se vám můžou hodit

Zdroj: Pixabay

Ekologické destinace v Evropě

V Evropě najdete spoustu nádherných přírodních lokalit a ekosystémů, které stojí za návštěvu. Jednou z těchto destinací je například Norsko. Tato země je proslulá svými fjordy, horskými vrcholky a malebnou přírodou. Norsko se pal také pyšní svým inovativním přístupem v oblasti ekologického cestovního ruchu. Například v oblasti Sognefjordu byl vybudován první bezemisní hotel na světě, který pro svůj provoz využívá solární energii a tepelná čerpadla.

Další zajímavou ekologickou destinací je Švédsko. Zde můžete navštívit například ostrov Gotland, který je známý svou pestrou faunou a flórou. Na ostrově sídlí ekologické farmy nabízející ubytování a možnost ochutnávky místních BIO produktů. Švédsko je také navíc lídrem v oblasti elektromobility, díky čemuž zde najdete  širokou síť dobíjecích stanic pro elektromobily.

Reklama

Ekologické destinace v České republice

Česká republika je nádhernou zemí s bohatou historií a krásnou přírodou. A pro milovníky ekologického cestování  se u nás nachází celá řada atraktivních míst. Jedním z nich je Národní park Šumava se svým jedinečným ekosystémem s rozmanitou flórou a faunou. Na Šumavě můžete objevovat prastaré lesy, krásné horské vrcholky i malebná jezera. Celý národní park disponuje dobře vytyčenými turistickými trasami, které umožňují návštěvníkům prozkoumat tuto českou přírodní oázu klidu. Kromě toho se zde také nachází několik ekofarem, kde můžete ochutnat nejen místní bioprodukty, ale také se ubytovat a užít si Šumavu o to více.

Další zajímavou českou lokalitou je Moravský kras. Oblast známá svými jeskyněmi a propastmi, které poskytují úžasný pohled do podzemního světa. V posledních letech zde byla provedena celá řada ekologických inovací – například zlepšení odpadového hospodářství a podpora ekoturistiky. Návštěvníci zde mohou také využít cyklotrasy a pěší stezky, které propojují různé atrakce v regionu.

Šumava; Zdroj: Pixabay

Inovace a eko novinky v oblasti cestování

V oblasti cestování neustále dochází k vývoji nových technologií a inovací, které mají pozitivní dopad na naše životní prostředí. Jednou z hlavních oblastí těchto inovací je doprava. Elektromobilita se stává stále populárnější a ekologičtější alternativou k tradičním spalovacím motorům. V mnoha evropských destinacích už najdete dobíjecí stanice pro elektromobily, které umožňují cestování bez emisí. A dále také můžete v evropských městech využít pro přepravu nejen sdílená kola, ale také elektrokoloběžky. Do obliby se navíc vrací cestování vlakem, kterým se v dnešní době bez problémů dostanete i k moři, například v Chorvatsku, Itálii a Polsku. 

Další významnou inovací je rozvoj ekologicky šetrných ubytovacích zařízení. Jedná se například o bezemisní hotely využívající obnovitelné zdroje. Běžnou součástí těchto ekofriendly míst jsou také zelené střechy nebo solární panely. Turisté a dovolenkáři si tak mohou vybrat z široké škály hotelů, apartmánů a chat, které efektivně minimalizují svůj dopad na životní prostředí.

Mezi novinky patří také aplikace a webové platformy, které pomáhají cestovatelům najít jak šetrná ubytování, tak aktivity, kterými si můžou svůj pobyt ozvláštnit. 

Amsterdam; Zdroj: Pixabay

Evropská města a místa, která jdou cestou udržitelnosti

  • Amsterdam: Amsterdam je známý svým cyklistickým stylem života. Nachází se zde přes 800 km cyklostezek, přičemž místní obyvatelé jízdní kolo často využívají jako hlavní dopravní prostředek. 
  • Kodaň: Kodaň je dalším městem, které je cyklistům velmi otevřené. Má rozsáhlou cyklistickou infrastrukturu. Samotné Dánsko navíc hojně investuje do větrné energie a do roku 2050 plánuje dosáhnout uhlíkové neutrality.
  • Zermatt: Horské středisko nacházející se u Matterhornu, známé svou snahou o udržitelnost a ochranu přírody. V místním středisku najdete elektromobily a lanovky poháněné zelenou energií. Zermatt také aktivně bojuje proti vzniku zbytečného odpadu a podporuje recyklaci.
  • Národní park Nuuksio: Park, který najdete v jižní části Finska. Obdivovat zde můžete krásnou přírodu, jezera a lesy. Finsko je také známé svou aktivní péčí o životní prostředí a udržitelný rozvoj. Přímo v Nuuksio pak najdete ekologická ubytování a stezky, které vás  tímto malebným národním parkem provedou.
  • Reykjavík: Hlavním město Islandu je proslulé svým geotermálním využitím energie. Většina města je napájena obnovitelnou energií a místní lidé využívají geotermální zdroje pro vytápění a získání elektrické energie. 
Reykjavík; Zdroj: Pixabay
  • Tyrolsko: Rakouský region, který je známý svou krásnou alpskou krajinou a celou řadou možností pro provozování outdoorových aktivit. Tyrolsko můžete poznávat prostřednictvím  ekologicky šetrné vlakové dopravy, která vám umožní cestovat po tomto regionu s minimálním dopadem na životní prostředí. Samozřejmostí je ekofriendly ubytování a BIO produkty z místních ekofarem.
  • Berlín: Hlavní město Německa disponuje vynikajícím dopravním systémem zaměřeným na udržitelnost. Najdete zde rozsáhlou síť cyklostezek, ekologicky šetrnou hromadnou dopravu a také elektromobily. Město je navíc plné krásně zelených parků a zahrad, které doslova vybízejí k relaxaci a odpočinku.
  • Zakynthos: Řecký ostrov, na kterém můžete obdivovat nádhernou pláž Navagio a přírodní rezervaci Gerakas, kde se nacházejí hnízdiště pro vzácné karety. Ostrov se snaží chránit své přírodní bohatství, a proto nabízí ekologické ubytování a ekoturistické aktivity, jako je pozorování mořských želv a ochutnávky tradičních řeckých bioproduktů.

Autor: Bára Kocmánková