fbpx

Ekologické prací prášky. Ta správná cesta pro praní0

Přemýšlíte o ekologickém praní, protože o něm slýcháte ze všech stran, jenže zatím nevíte, zda má smysl riskovat, že se vám prádlo ve slabém prostředku nevypere? Plánujete pořídit domácí čističku, protože u vás v obci není kanalizace a víte, že bez eko praní čistička fungovat nebude? Máte jiný důvod, proč jste navštívili tento text?

Ať tak či tak, jste na místě, kde už je nalezeno vše potřebné, co byste o ekologických pracích prášcích měli vědět ještě předtím, než si pořídíte první litr (kilo) takového prostředku. Text jsme v Econea.cz sepsali z odpovědí na nejčastější otázky, které kolují internetem. Doufáme, že tu naleznete odpovědi i na vaše otázky!

Co je ekologický prášek na praní?

Pod pojmem ekologický prášek na praní rozumíme takový prací prostředek, který je sloužen pouze z přírodních složek. Ty jsou v odpadních vodách a v přírodě dobře rozložitelné. Ve valné většině případů nevyvolávají žádné alergické reakce těla. Jednoduché, že? Po přečtení této odpovědi ale jistě vyvstala spousta dalších otázek, takže rozhodně čtěte dále!

Vypere eko prášek aspoň tak dobře jako ověřené běžné prací prostředky?

Většinu z nás bude na prvním místě zajímat účinnost praní, a pak hned cena. Je to přirozené, protože právě my jsme těmi, kdo musejí dokázat udržet naše domácnosti v chodu i po stránce času a financí. Máme ale dobré zprávy!

I ekologické prací prášky z přírodních surovin dokáží vyprat velmi dobře. Vždyť právě příroda je tvůrkyní těch nejúčinnějších látek, které jsme se naučili používat. Tak není divu, že například mýdlové ořechy dokáží prát stejně dobře jako konvenční chemikálie založené na ropě. Některé skvrny dokonce lépe reagují na přírodní složky pracího prášku, než na prášky běžné.

Jak je to s bělením – mají eko prášky i látky pro bělejší a jasnější vzhled prádla?

Nikoliv, tyto složky v nich nehledejte. Nejedná se totiž o nic přírodního. Právě naopak. Bělidla a rozjasňovače jsou těmi nejagresivnějšími složkami, co se konvenčních prášků týká. A mnoho lidí trpí nejen kožními alergiemi na ně, ale dokonce i následnými potížemi s dýcháním, bolestmi hlavy apod.

V přírodních prášcích je proto nenajdete. Jestli máte strach, že vaše prádlo nebude vypadat tak svěží jako z barevných reklam na oděvy, co nejsou nové, ale vyprané v nejmenovaném pracím prášku, můžete své obavy odložit stranou. Konvenční prášky totiž prádlu škodí – a tento negativní vliv je nutno překrýt rozjasňovači.

A co se bělidel týká, ta jen překrývají nedostatečnou schopnost prášků na bílé prádlo dobře vyprat, co mají. Schválně si udělejte malý test. Pokud perete v běžném prášku (gelu) na bílé prádlo, zkuste si v hrnci vyvařit několik bavlněných utěrek nebo ručník. A nebudete se stačit divit, co z nich „vyleze“. Toto se vám s přírodním pracím práškem prostě nestane.

Může eko prášek používat i kožní alergik?

Ano, prací prostředky z přírodních složek jsou vhodné pro valnou většinu alergiků. Jen velmi málo lidí má alergie na tyto přírodní látky. Naštěstí jsou ekologické prací prášky založeny na různých přírodních látkách, a tak pokud náhodou zaznamenáte reakci na jednu z nich, je na trhu ještě spousta alternativ.

Dá se v eko prášku prát pro miminka nebo domácí mazlíčky?

Ano, dá. Pro miminka a domácí mazlíčky jsou ekologické prací prostředky jako dělaní, jsou nejvhodnější ze všech dostupných pracích prášků na celém trhu. Volte prací prášky a gely bez vůně, abyste miminko ano domácí mazlíčky nezatěžovali vonnými esencemi, které jsou jimi vnímány mnohem silněji než běžným dospělým člověkem.

Je v nabídce více vůní, respektive voní pak prádlo vyprané v eko prášku?

Už jsme zmínili, že eko prací prášky mohou být doplněný o vonné esence, které zajistí voňavost prádla i dlouhé dny od vyprání. Pokud vám ale žádná z nich nepadne do noty, nevadí. Můžete si snadno vytvořit svou vlastní aviváž s použitím esenciálních olejů a vůní dle vašeho vkusu.

Někdo nedá dopustit na tea tree olej, jiný volí třeba vůni mandarinkovou a dalšímu bude vyhovovat olej z růží. Jedním z velkých kouzel tohoto způsobu praní je pestrost vůní, které můžete svému prádlu dodávat. A o tom si můžete u běžných pracích prostředků nechat jen zdát.

Je praní v ekologickém pracím prostředku dražší než v konvenčním prášku?

Záleží na tom, jakou kategorii konvenčních prášků kupujete. Jste-li zvyklí na privátní značky supermarketů, pravděpodobně půjdou vaše náklady na praní nahoru. Ale odměnou za to vám bude svěžejší a méně agresivní prádlo, k tomu dobrý pocit, že už neposíláte do okolí tolik chemie. Ve svém prádle se budete i lépe cítit. Jestliže perete ve „značkových“ produktech, můžete se s cenou dostat i mnohem níže. Ostatní benefity budou úplně stejné.

Jak je to s použitím eko prášku a s domácí čističkou odpadních vod (ČOV)?

Jestliže plánujete domácí čističku, nebo už ji dokonce máte, bez přírodních čisticích prostředků se už neobejdete. Někteří výrobci sice tvrdí, že jejich chemické prací prášky a čističe jsou bakterie v ČOV schopny zvládnout, na druhou stranu není jediný důvod, proč tyto bakterie, na nichž celý čisticí proces závisí, vystavovat takovému stresu a diskomfortu. Pokud chceme, aby pro nás pracovaly, měli bychom se k nim podle toho i chovat.

Dá se eko prášek koupit i v běžné drogerii?

Ano, ekologické prací prášky jsou stále dostupnější, takže na ně natrefíte i v kamenných prodejnách. Na druhou stranu je v online obchodě vždycky větší výběr, spousta slevových akcí, nabídek a kuponů, navíc vám může balíček doputovat až domů, takže se s ním vůbec nemusíte tahat. Když uděláte jednou za čas větší nákup, bude doprava často zcela zdarma.

Může se voda po praní v ekologickém prášku ještě znovu použít?

Teoreticky ano, lze ji využít například na vytření podlah, nebo v ní vyprat vícekrát – otázkou ale je, kdo má takovou možnost. Většinou totiž máme odpad z pračky napojen přímo do kanalizace nebo do jímky, domácí čističky apod. Ale pokud perete tak, že vám voda zůstane dostupná, jistě ji můžete ještě využít.

V jakých obalech se eko prášky prodávají?

To je velmi důležitá otázka. Ekologické prací prostředky by trochu ztrácely svou logiku, pokud by byly prodávány v konvečních plastech. Proto je nejčastěji koupíte v obalech z recyklovaného materiálu, v papíru, bambusu a v kukuřičném plastu, který se jako zajímavou alternativu ropných plastů daří stále zdokonalovat a přizpůsobovat aktuálním potřebám nejen životního prostředí, ale i nás spotřebitelů.

Autor: Komerční sdělení