fbpx

Ekologické mobily: Spočtou spotřebu CO2 a nabíjí se sluncem0

Ekologické mobilní telefony jsou k mání již několik let. Některé jsou vyrobené z PET láhví, jiné nabijete pomocí solární energie nebo si s nimi spočítáte úsporu CO2. Jaké zelené mobily jsou k dostání v ČR? Co je na nich ekologického a kolik stojí?

Šetřit životní prostředí lze mnoha způsoby – můžete si zateplit dům, do práce jezdit na kole nebo třídit odpad. Jde to ale i s tak běžnou věcí, jako je ekologický mobil, jehož obal, součástky a příslušenství můžeme recyklovat. Tyto použité materiály putují do jednotlivých výroben, v nichž získávají podobu nové mobilní telefony, domácí spotřebiče a další výrobky, které lze uplatnit v běžném životě.

„Mobil s funkcí WalkMate (krokování) vám spočte, kolik CO2 jste chůzí ušetřili.“

Reklama

Ekologické telefony neobsahují toxické kovy ani jiné složky, které by bránily v přirozené recyklaci. Pod značkou „eko“ se představují i takové mobilní telefony, které mají nízkou spotřebu, nabízejí možnost solárního dobíjení nebo jsou ultratenké, tudíž při výrobě spotřebují daleko méně materiálu. Některé ekologické mobilní telefony jsou k dostání i v ČR.

Mobilní telefony

   – První solární mobil v ČR

   – Mobily a děti: Nebezpečí?

   – Mobil z kukuřice Reclaim

   – Kde vám za starý mobil zaplatí?

Nokia a Motorola: 100 % recyklovatelný kryt

Výrobci mobilních telefonů ze společností Nokia a Motorola, se jako jedni z mála můžou pyšnit 100 % recyklovatelným krytem svých výrobků. Jedná se nejen o nejnovější typy, ale také o první modely Nokia Remade Motorola W233 Renew. Kryty telefonů Nokia jsou vyrobeny z hliníkových plechovek, pogumované části jsou z použitých pneumatik a displej ze skleněných lahví. Kryt mobilního telefonu Motorola je kompletně vyroben z použitých PET lahví. Pro vnitřek Nokia Remade byly využity některé součástky starších telefonů, které již byly vyřazeny z provozu. Oba typy jsou baleny do recyklovatelných obalů, ani jeden z nich však na našem trhu nenajdete.

Motorola s ekologickými telefony nekončí, vyrobila další model MOTOCUBO A 45 ECO, který by měl být recyklovatelný z 25 %. Jeho kryt je rovněž z použitých plastových lahví a je určen pro uživatele v Brazílii. Zcela novým přírůstkem je Motorola Grasp WX404. Tento model je 100 % recyklovatelný a k dispozici je zatím jen ve Spojených státech. Kdy se ukáže i v Evropě zatím není známo.

Nokia jako přední výrobce ekologických telefonů

Společnost Nokia jako jediná společnost drží ve výrobě ekologických mobilních telefonů prvenství, a to již několik let. Od roku 2001 vydává ke každému mobilnímu telefonu ekologické prohlášení o jeho výrobě, životnosti, energetické spotřebě a účinnosti, o materiálech obalu, krytů a jeho recyklace.

Od roku 2006 se v ekologických mobilních telefonech Nokia neobjevují brómované a chlorované sloučeniny, oxid antimonitý, žádný z nich neobsahuje PVC a povrch některých telefonů nezdobí ani toxický nikl. Ekologické mobily Nokia jsou téměř všechny recyklovatelné z 80 %. Ekologicky se umí chovat i nabíječka, která po úplném dobití telefonu (je-li stále v zástrčce) odebírá pouhých 10 % z množství energie, kterou odebírají běžné nabíječky. Samozřejmostí eko mobilů Nokia jsou 100 % recyklovatelné obalové materiály.

Sony Ericsson řady GreenHeart, model C901
Sony Ericsson řady GreenHeart, model C901. Zdroj: www.cybex.cz

Zelený mobil GreenHeart

GreenHeart je nová řada ekologických mobilních telefonů od výrobce Sony Ericsson. Stejně, jako konkurenční Nokia, i Sony Ericsson využívá recyklovatelných materiálů a telefony v této řadě nabízí bez nebezpečných chemikálií. Patří sem například mobilní telefon C901 či Naite. Společnost se chlubí také tím, že barvy krytů jsou na vodní bázi a omezilo se kromě jiného i množství obalového materiálu. Z větší části se plastové obaly nahradily papírovými.

Některé typy z této řady nabízí funkci WalkMate, čili krokování, která zobrazuje nejen počet ušlých kroků, ale rovněž informuje o spotřebě CO2. Vzhledem k tomu, že chůze neprodukuje žádné množství oxidu uhličitého, funkce vám ukáže, kolik oxidu uhličitého jste chůzí ušetřili. Dalším vedlejším, ale užitečným eko prvkem je signalizace a upozornění na vyjmutí nabíječky ze zástrčky po dobití telefonu, která je mimochodem rovněž úsporná.

Dotykový LG a Samsung pohání solární energie

Mobilní telefony nemusí být pouze z recyklovatelných materiálů, aby se o nich hovořilo jako o ekologických výrobcích. Ekologii velkou měrou přispívá i možnost dobíjení alternativními zdroji energie, kterou je v tomto případě sluneční svit. Zatímco kryt telefonu Samsung Blue-Earth je tvořen z PET lahví, LG Pop je z hliníku a ani jeden neobsahuje PVC, bromované a chlorované sloučeniny. Hodina solárního nabíjení Blue-Earth vystačí na cca 7 minut hovoru, LG pro 2 minuty hovoru bude stačit 10 minut slunečních paprsků. LG Pop dále nabízí kalkulátor emisí, s nímž si uživatel může spočítat, kolik CO2 solárním nabíjením ušetřil.

Samsung Blue Earth se solárním panelem
Samsung Blue Earth se solárním panelem. Zdroj: www.datram-plus.cz

Modely ekologických mobilních telefonů (včetně nejnižších cen), které jsou dostupné v ČR

Nokia

Model
 
Cena od
Nokia 5630 XpressMusic
3 698 Kč
Nokia 6710 Navigator
5 179 Kč
Nokia 6720 Classic
4 343 Kč
Nokia 6730 Classic
3 758 Kč
Nokia E52
4 755 Kč
Nokia E55
5 360 Kč
Nokia E72
6 305 Kč

Sony Ericsson

Model
 
Cena od
Sony Ericsson C901
3 549 Kč
Sony Ericsson Naite
2 179 Kč
Sony Ericsson Hazel
4 148 Kč
Sony Ericsson Elm
3 445 Kč

Samsung, Apple, LG

Model
 
Cena od
Samsung Blue Earth
 4 499 Kč
Samsung E1107
   877 Kč
Apple iPhone 4
15 535 Kč
LG GD510 Pop
 2 300 Kč

Čekají nás papírové SIM karty?

Řadu ekologických krytů, obalových materiálů a úsporných nabíječek mobilních telefonů mohou v budoucnu doplnit i ekologické SIM karty z recyklovatelného papíru. V současné chvíli je testuje operátor TMN, který působí v Portugalsku. Vykáže-li pozitivní výsledek, operátor je připraví pro více modelů mobilních telefonů.

Autor: Redakce Nazeleno.cz