fbpx

Ekologická domácnost je zároveň i ekonomická1

Ač se to tak na první pohled nemusí zdát, ekologické bydlení jde často ruku v ruce s tím ekonomickým. A i zdánlivé maličkosti mohou šetřit jak naše životní prostředí, tak naši peněženku. Žít ekologicky často znamená i hodně ušetřit.

V provozu domácnosti je hned několik míst, která nám ve velkém tahají peníze z kapsy. Obžalovaným číslo jedna jsou energie; jejich získávání i výroba zatěžuje přírodu a spotřebování zase rodinný rozpočet. Cena za elektřinu a plyn je položka, na niž se nevyplácí zapomínat. Nicméně lze zařídit, aby nedosahovala astronomických rozměrů.

Bude zima, bude mráz…

Teplé dny jsou pryč a zima je v plném proudu. Mrznout, či nemrznout, to je, oč tu běží… Avšak pouze zdánlivě. Pokud se začátkem topné sezony příliš otálíte nebo odjedete na týden na hory a necháte dům silně podchladit, na jeho vyhřátí pak spotřebujete daleko více energie. Ledové stěny totiž budou sálat chladem, a vytopení místností tak bude trvat déle; lepší je udržovat v domě stabilní teplotu. Pochopitelně ani opačný extrém, tedy přetápění, není správné. Ideální teplota v interiéru se pohybuje kolem 20 až 21 °C a v ložnici či předsíni ještě méně, při vyšších stupních své tělo zbytečně rozmazlujete, a to je pak náchylnější k různým nachlazením a chřipkám. Zvýšením teploty o 1 °C stoupne spotřeba energie na vytápění asi o 6 %.    

Reklama

Správnou regulací topení můžete ušetřit. Termostatickou hlavici nepoužívejte jako ventil v režimu otevřeno/zavřeno, ale nastavte na ní požadovaný stupeň a teplotu pak jemně korigujte.

Někdy však zodpovědný přístup k topení nestačí. Nezbytným předpokladem je správná izolace domu a kvalitní okna, jimiž neprofukuje. Přestože to nejsou opatření, jež by se dala označit za levná, tato investice se časem vrátí. Zbytečným únikům můžeme zamezit také tím, že za radiátor topení umístíme hliníkovou reflexní fólii, která odráží teplo zpátky do místnosti. Neměli bychom zapomínat ani na takové maličkosti, jako je nezastavování radiátoru nábytkem či závěsy.

Zatněte spotřebičům tipec

Spotřebiče spotřebovávají. No, pochopitelně. Co jiného by taky dělaly. Zejména starší modely jsou výraznými žrouty energie, proto se vyplatí tyto staříky, ač ještě funkční, vyměnit za moderní úsporné typy. Platí to hlavně u pračky či ledničky. Vybírejte energeticky nenáročné zařízení třídy A+ či A++. Druhé zmíněné mají ještě o 25 % nižší spotřebu elektriky než ty třídy A+. Vyšší náklady na pořízení především takových zařízení, která jsou zapnuta neustále, jako je právě chladnička, vás mrzet nemusejí. Nákup se vám zaplatí už během prvního roku používání. Například zde si můžete spočítat, kolik vás který spotřebič stojí. Pomoci při výběru vám může také srovnávací test praček, který se zaměřuje na jejich parametry v širším kontextu než jen v ohledu spotřeby.

Lednice patří k největším žroutům energie v běžné domácnosti. Výměna lednice staré více než 6 – 7 let se rozhodně vyplatí.

Uvedený výpočet však platí pro ideální podmínky, aby provozní náklady nebyly vyšší, než je nezbytně nutné, je třeba každé zařízení používat přesně dle návodu. Například zmíněné ledničky je lepší umístit do chladnějšího prostředí, neměly by stát vedle tepelného zdroje, jako je sporák nebo topení, a uvnitř rozhodně nemusí mrznout; postačí 5 °C. Stejně tak se v dlouhodobém měřítku pozitivně odrazí na vašich účtech výměna klasických žárovek za LED osvětlení.

Typ žárovky
Pořizovací cena
Životnost
Příkon
Cena za rok provozu
Klasická 15 Kč
1 000 h 60 W
2 674 Kč
Halogenová
85 Kč
2 000 h
40 W
2 117 Kč
Úsporná
139 Kč
8 000 h
15 W
913 Kč
LED 250 Kč
15 000 h
9 W
631 Kč

Zdroj: eon.cz

Správné praní šetří vodu i energii

Uvážlivým chováním můžete ušetřit skutečně mnoho, pomůže i taková drobnost, jako je použití pokličky při vaření – bez ní může být spotřeba energie až trojnásobná. Dalším zdánlivým detailem je způsob praní prádla; pračku bychom měli pouštět, až když je naplněn celý buben. Pokud snížíme teplotu z 90 na 60 °C, dosáhneme asi čtvrtinové úspory elektřiny. Za zmínku stojí také používání aviváže, k němuž nás ponoukají reklamy. Aviváž ale na čistotu prádla nemá žádný vliv a navíc je biologicky špatně odbouratelná. Její použití je z hlediska vlivu na životní prostředí daleko horší než u pracího prášku.

Nyní jsme se již dostali do hájemství vody, která tvoří nezanedbatelnou položku provozu každé domácnosti. Její cena, tedy vodné a stočné, se pohybuje mezi 48 až 114 Kč za 1000 litrů. Záleží na tom, kde bydlíte. Ač se nám to tak nemusí jevit, její množství na planetě ubývá, měli bychom se tedy snažit snížit její spotřebu. K tomu nám může pomoci třeba myčka na nádobí – pokud ji pouštíme vždy, až je plná, umyje až 12 sad nádobí. Na jeden mycí cyklus spotřebuje 12 litrů vody, pokud bychom stejné množství nádobí umývali ručně, vyplýtváme 60 litrů. Základem je nenechávat vodu puštěnou, když ji nepoužíváme, například při holení nebo čištění zubů. Prodražit se také může kapající kohoutek nebo protékající záchod.

Abyste byli ekologičtí i ekonomičtí, nemusíte hned sahat po všech dramatických změnách. Důležité je chtít a udělat první krok. I drobná opatření pak výsledku znamenají nezanedbatelný efekt. 

Autor: Andrea Gabrielová