fbpx

Ekologická domácnost: 5 tipů, jak jí bezbolestně dosáhnete0

Lidí, kteří přemýšlejí udržitelně a tak, aby se chovali ohleduplně k životnímu prostředí, rok od roku přibývá. A potěšující je, že jim často v zádech stojí velké společnosti, kterým jsou ekologické myšlenky také blízké. Patří mezi ně i dm drogerie, která svým zákazníkům nabízí hned několik cest šetrnějšího přístupu k naší planetě. Chcete mít i vy svou domácnost co nejekologičtější? Dodržujte pět jednoduchých tipů!

1. Přemýšlejte o tom, co vyhazujete

Věděli jste, že každý Čech ročně vyprodukuje okolo 350 kg komunálního odpadu? Toto číslo by přitom mohlo být mnohem nižší, pokud by lidé více přemýšleli nad tím, jaké zboží nakupují. Určitě jste si v obchodech všimli produktů, které obsahují nesmyslné kombinace obalových materiálů nebo se prodávají v obalu, i když to vlastně vůbec není nutné. Až příště na takový výrobek narazíte, zamyslete se, jestli ho potřebujete natolik, abyste spolu s ním domů přinesli odpad navíc. Nebo alespoň zkuste najít alternativu v udržitelnějším balení.

2. Nakupujte do vlastních obalů

Jestliže se vám podařilo omezit pořizování zbytečných obalů, posuňte se ještě o krok dál – zrušte obaly úplně. Jak? Nakupujte v bezobalových obchodech. Tam budete vyrážet s vlastními nádobami, které si na místě jen necháte opakovaně naplnit tím, co vám doma zrovna došlo. Od jídla přes produkty pro péči o domácnost až po kosmetiku bez obalu. Do přinesených obalů ale nemusíte nakupovat jen v obchodech, které fungují výhradně v souladu s filozofií zero waste. Tekuté čisticí a prací prostředky můžete pořídit i v dm drogerii.

3. Sáhněte po přírodní kosmetice

Životnímu prostředí pomůžete i tím, že budete při péči o tělo, tvář i vlasy používat přírodní kosmetiku. V čem se přírodní produkty liší od těch konvenčních? Neobsahují žádné složky a suroviny živočišného původu, ropné látky na bázi silikonů, syntetická barviva a parfémy nebo konzervanty. Naopak v nich najdete vyšší poměr výtažků z bylin, přírodních silic a éterických olejů. Přírodní kosmetické produkty se často pyšní různými certifikáty, které potvrzují jejich nezávadné složení nebo fakt, že žádná z použitých ingrediencí nebyla testována na zvířatech.

4. Uklízejte šetrněji

Udržitelnější může být i úklid domácnosti. Stačí, když agresivní čisticí prostředky a produkty na praní nebo mytí nádobí vyměníte za ty s šetrnějším složením. Bojíte se, že budou méně účinné? Vzpomeňte si na jedlou sodu, vinný ocet a citron – všestranní přírodní pomocníci, kteří si bez potíží poradí téměř se všemi překážkami, které před vás úklid domácnosti může postavit. Přírodní čističe fungují stejně spolehlivě jako jejich konvenční protějšky, ale přitom minimálně zatěžují půdu a jsou biologicky rozložitelné. Navíc jsou vhodné i pro citlivou pokožku, což je důležité především v případě pracích prostředků nebo přípravků na mytí nádobí.

5. Rozlučte se s mikroplasty

Mikroplasty jsou pevné nerozpustné částečky menší než 5 mm, které se v důsledku nešetrného chování lidí k přírodě nacházejí všude okolo nás, ale nejvíce ve vodě – té užitkové, ale bohužel i pitné. Mikroplasty mohou být mikroskopické, ale ty větší z nich lidské oko bez potíží zaznamená. Společnost dm už od roku 2014 mění složení privátních produktů v kategoriích péče o tělo i zubní hygieny tak, aby neobsahovaly mikroplasty, které by pak mohly skončit ve vodním řetězci. Mikročástice z plastů byly nahrazeny přírodními a obnovitelnými složkami.

Autor: Komerční sdělení