fbpx

Echinacea – skvělý lék na nachlazení i chřipku0

Spolu s podzimem nám začíná i období nejrůznějších nachlazení a chřipek. Proto neuškodí sáhnout po účinných bylinných pomocnících, kteří nám pomohou posílit náš imunitní systém. Jedním z nich je echinacea. Podívejte se spolu s námi na to, jak vám může pomoci a jak si z ní připravit například šikovnou tinkturu.

Zdroj: Pixabay

Echinacea je jednou z nejlepších bylinek přírodní medicíny. Lidem totiž pomáhá se rychleji vyrovnat s nachlazením, chřipkou, posiluje imunitní systém a brání vzniku a šíření virů v těle. Nemá žádné vedlejší účinky a bez obav ji mohou užívat i děti.

Jak si vyrobit echinaceovou tinkturu

Co budete potřebovat

Na výrobu 360 ml tinktury budete potřebovat:

Reklama

  • ½ šálku (asi 40 g) sušeného kořene echinacey
  • ½ šálku (asi 20 g) celých sušených květů
  • 1 ½ šálku (asi 360 ml) neutrálního destilátu (například vodky). Pokud nechcete tinkturu připravovat s alkoholem, případně ji chcete dávat dětem – nahraďte alkohol v receptu rostlinným glycerinem.

Jak na to

  1. Kořen, květy a alkohol dejte do sklenice o objemu 0,5 l. Sklenici zakryjte víkem a pořádně protřepejte, aby se vše dobře promíchalo.
  2. Umístěte sklenici na chladné a tmavé místo na dobu 4 až 6 týdnů.
  3. Po dané době bylinky sceďte přes jemné sítko.
  4. Tinkturu přelijte do malých lahviček s kapátkem pro její snadné použití.

Užívání tinktury

Při prvních příznacích nachlazení nebo chřipky si dopřejte 1 čajovou lžičku tinktury 2krát až 3krát denně. Tinkturu si můžete dát klidně přímo, nebo ji smíchat s vodou či čajem.

Zdroj: Garden Therapy

Autor: Bára Kocmánková