fbpx

Partneři sekce

E.On snižuje cenu elektřiny. S 20% slevou ale raději nepočítejte0

Cenová válka, elektřina výrazně zlevní o 20%! I takové titulky jste mohli v uplynulých dnech číst v novinách. Jaká je však skutečnost a jaké jsou podmínky konkrétních tarifů? Operátoři sice nabízí zajímavou slevu, ale 20% slevy dosáhne jen málokdo a navíc se garance týká většinou jen části plateb za elektřinu.

Druhá největší elektrárenská společnost v České republice, E.On, která zásobuje elektřinou zákazníky zejména v jižních Čechách a na jihu Moravy, připravila několik kroků, které mají přilákat nové, příp. udržet stávající zákazníky. Jedním z nich je i nabídka 20% úspory nákladů na elektřinu.

„Jistota Plus nabízí nižší cenu silové elektřiny, ale zároveň negarantuje cenu zbylé složky. Jistota 2010 nabízí garanci celkové ceny za kWh, ale ta je o trochu vyšší.“

Reklama

Od 15. dubna mají zákazníci E.On, konkrétně domácnosti a maloodběratelé, možnost objednat si nový produkt Jistota Plus, který spočívá ve fixaci ceny elektřiny. Zákazník, který si tento produkt objedná, má získat 20 % slevu na spotřebovávanou elektřinu v roce 2010 oproti cenám stanoveným od ledna 2009. Podle společnosti mohou zákazníci díky tomuto produktu ušetřit až několik tisíc korun na platbách za elektřinu. Jistotu Plus je možné objednávat pouze do konce května 2009.

Přečtěte si také: Elektřina v roce 2009

   – Základní ceny ČEZ, PRE a E.On

   – Zelené bonusy a výkupní ceny klesají

   – Vyplatí se tarif s fixní cenou elektřiny?

   – Kolik ušetříte při změně dodavatele elektřiny?

   – Plyn od dubna 2009 zlevní. O kolik?

Fixace cen elektřiny ale není žádnou novinkou. Počátkem roku s ní přišel nejprve ČEZ, kterého následovala Pražská energetika i E.On. Všechny tyto společnosti nabídly zákazníkům zmrazení cen elektřiny na rok 2010.

Jistota 2010 a Jistota Plus – dvě možnosti od E.Onu

E.On aktuálně nabízí zákazníkům dva tarify s podobnými názvy – Jistota 2010 a Jistota Plus. Jejich logika je podobná – fixuje cenu elektřiny pro rok 2010 (cena za rok 2009 zůstává stejná). Nabídky se však liší v detailech a také ceně. Jistota Plus nabízí nižší cenu silové elektřiny, ale zároveň negarantuje cenu zbylé složky.

Již dříve představená Jistota 2010 totiž přišla s kompletní garancí ceny elektřiny (ostatní operátoři nabízí fixaci pouze “své“ části platby, která tvoří cca 60 % ceny za kWh, zbylou stanovuje Energetický regulační úřad). Příkladem je ČEZ, který v únoru 2009 veřejnosti oznámil rozšíření své nabídky o nový produkt FIX2010-12. V něm zákazníkům sliboval snížení ceny silové elektřiny o 15 %, pokud si ceny zafixují na dva roky dopředu. Fixace se však týkala pouze zmiňované neregulované složky ceny elektřiny.

Na stejné logice je postaven i nejnovější tarif od E.Onu – Jistota Plus. Ten se chlubí 20 % snížením ceny elektřiny oproti letošnímu roku, ovšem zároveň garantuje pouze cenu silové elektřiny. Proč se společnost rozhodla k tomuto kroku? Podle E.On se jedná o pružnou reakci na vývoj cen na energetických burzách, které v posledních měsících klesly. „Jsme si plně vědomi důsledků, které mají ceny energií do rozpočtů domácností a podnikatelských provozů. I proto reagujeme na pokles cen na evropských energetických burzách,“ vysvětluje Michal Šafář, člen představenstva E.On.

Navíc se uživatelům nabízí zajímavý bonus – odpuštění platby za jeden týden spotřeby. „Zákazník, který si sjedná fixaci ceny na rok 2010 získá i další jednorázovou slevu ve výši týdenní spotřeby za elektřinu ve svém stávajícím tarifu. Do současné doby naši nabídku využilo na 200 zákazníků,“ upřesňuje Šafář (informace je z minulého týdne).

E.On slibuje díky produktu Jistota Plus úsporu až několika tisíc korun.
E.On slibuje díky produktu Jistota Plus úsporu až několika tisíc korun.

Slevy jsou lákavé, raději si ale spočítejte výslednou cenu

Při lákání zákazníků létají vzduchem slevy ve výši 10-20 %, které vypadají v dnešní době obzvláště lákavě. Nenechte se však těmito čísly fascinovat a vždy si spočítejte, na kolik vás konkrétní nabídka přijde. Ceny pro rok 2009 od největších dodavatelů (ČEZ, PRE, E.On) jsou rozdílné, navíc se nabídky příliš neobtěžují s vysvětlováním, jak k výsledné slevě došly a co v nich je a není zahrnuto. Odborníci počítají, že v příštím roce dojde k nárůstu ceny regulované elektřiny, takže i ti, co si cenu „zafixovali“ mohou v konečném důsledku platit více (výjimkou je právě Jistota 2010 od E.Onu).

Nejčastější příklad – ušetříme 8 %!

Konkrétně i E.On připouští ve vlastním výpočtu nejběžnějšího tarifu D02d mnohem nižší míru slevy. Pokud porovnáme sazby ElektřinaKlasik a Jistota Plus při průměrné spotřebě 2 200 kWh, dostaneme se ve výsledku na 8,47 %. Celková cena v rámci produktu Klasik bude při uvedené spotřebě 12 122,45 Kč vč. DPH (regulovaná část z toho činí 4 950,26 Kč + DPH a neregulovaná dělá 5 236,67 Kč + DPH). Celkové náklady na elektřinu v rámci produktu Jistota Plus v roce 2010 by měly činit 11 096,19 Kč (vč. DPH).

Je však třeba upozornit na to, že v kalkulaci produktu Jistota Plus se počítá s nezměněnou výší regulované složky jako v roce 2009 (5 236,67 Kč + DPH) – tedy s předpokladem, že regulovaná část ceny elektřiny zůstane zachována! To však podle expertů očekávat nelze. Naopak je pravděpodobné, že regulovaná část ceny elektřiny v příštím roce naroste.

Fixace elektřiny, ano či ne?

Otázkou zůstává, zda se fixace elektřiny na příští rok vyplatí. Zákazníci E.Onu (i dalších elektrárenských společností) mohou vsadit na jistotu či počkat, jak se ceny elektřiny na trhu budou vyvíjet a s jakou nabídkou přijdou společnosti v listopadu, kdy tradičně oznamují ceny elektřiny pro nadcházející rok. Obojí je sázkou do energetické loterie, jejíž výsledek je nevyzpytatelný a přesná čísla se bojí odhadnout i odborníci.

Během několika posledních měsíců cena elektřiny na burzách poklesla z 90 EUR na 40 EUR za MWh. Po dramatickém propadu se však ceny vrátily k 50 EUR za MWh. Odborníci počítají s tím, že by se ceny dodávek elektřiny mohly v příštím roce v průměru pohybovat kolem 52 EUR za MWh. Konečný výsledek je však nejasný.

Vývoj ceny elektřiny na Pražské energetické burze (srpen 2008 - březen 2009). Zdroj: Pražská energetická burza.
Vývoj ceny elektřiny na Pražské energetické burze (srpen 2008 – březen 2009). Zdroj: Pražská energetická burza.

Ceny na Pražské energetické burze jsou ve velké míře odvislé od trhu v Německu. Zde se elektřina vyrábí zejména z plynu. Jeho ceny budou opožděně reagovat na pokles cen ropy, a proto budou ještě několik měsíců klesat.

I přesto E.On očekává, že si produkt objedná kolem 10 % zákazníků. Podle nedávného průzkumu Hospodářské komory mají o fixaci cen elektřiny zájem hlavně drobní podnikatelé. Náklady na energie totiž tvoří více jak 50 % firemních nákladů, i proto až polovina podnikatelů zvažuje fixaci cen elektřiny. Zákazníci se pro fixaci budou muset rozhodnout během následujících dnů až týdnů (PRE například svou nabídku Garant omezuje objednávkou do 30.4.2009).

Další informace

   – Tarify s fixací od E.Onu (Jistota Plus a 2010)

   – Tarif s fixací od ČEZu

   – Tarif s fixací od PRE

Autor: Jana Poncarová