Společnost E.ON nabízí majitelům domácích solárních elektráren možnost rozšířit svůj solární systém o chytrou nadstavbovou regulaci. Ta sleduje přetoky vyrobené elektřiny do distribuční sítě a umožňuje aktivně řídit spotřebu elektřiny v domě. Díky chytré regulaci se co nejvíce vyrobené elektřiny spotřebuje přímo na místě a domácnost v maximální míře šetří náklady na energie.
Provozovatelé domácích fotovoltaických elektráren mohou nyní získat nástroj pro efektivnější a úspornější provoz svých solárních systémů. Nadstavbová chytrá regulace, kterou si mohou majitelé solárních elektráren díky společnosti E.ON dokoupit, dokáže zabezpečit co největší využití vyrobené elektřiny přímo v místě spotřeby, což je samozřejmě nejefektivnější.
ReklamaNadstavbová regulace sleduje výrobu elektřiny a podle ní automaticky reguluje provoz různých domácích spotřebičů, jako je klimatizace, větrání nebo zařízení pro ohřev vody tak, aby v místě vyrobenou elektřinu co nejvíce využily. „Díky chytré nadstavbové regulaci mohou majitelé domácích elektráren znatelně ušetřit náklady na elektřinu. S pomocí tohoto zařízení se totiž co nejvíce vyrobené elektřiny spotřebuje přímo v domácnosti a minimalizují se ekonomicky neefektivní přetoky elektřiny do distribuční sítě,“ popisuje výhody chytré regulace Michal Meškán ze společnosti E.ON Energie, a. s.
Regulace sleduje přetoky do sítě
Nadstavbová regulace pracuje na principu sledování přetoků elektřiny vyrobené v solární elektrárně do distribuční sítě. Řídicí jednotka se snaží tyto přetoky co nejvíce eliminovat tím, že na základě komunikačních protokolů nebo pomocí rozhraní 0-10 V reguluje spotřebu různých domácích spotřebičů. Příkladem je třeba klimatizace nebo tepelné čerpadlo, jejichž výkon může být regulován přesně podle aktuální výroby elektřiny v domácí solární elektrárně. Typickým využitím chytré regulace v létě může být ohřev vody v bazénu, který se zapíná jen v případě, že je solární energie nadbytek.
Komunikuje s meteostanicí i cloudem
Kromě stavu aktuální výroby elektřiny pracuje nadstavbová regulace i s dalšími charakteristikami. Jedná se například o aktuální venkovní a vnitřní teplotu, teplotu vody v bojleru či bazénu nebo data z meteostanice. Tyto hodnoty pak slouží nejen pro řízení spotřebičů samotných, ale také pro chytré plánování spotřeby a nabíjení baterie nebo připojeného elektromobilu.
Velmi zajímavá a perspektivní je také možnost komunikace s cloudovým centrem distributora. To umožňuje rozhodování o řízení dle časových tarifů a v závislosti na aktuální ceně elektrické energie na trhu. Otázkou však zůstává, jak by to v našich podmínkách fungovalo.
Chytrá regulace společnosti E.ON může být dobrou volbou pro zapojení domácí fotovoltaiky do systému chytré domácnosti. Domácí elekrárna pak totiž může dobře fungovat ve spolupráci třeba s větracím systémem s rekuperací tepla, ohřívačem vody, plynovým kotlem nebo třeba pračkou nebo myčkou nádobí. Cenu ani výrobce tohoto velmi zajímavého zařízení E.ON bohužel nesdělil.