fbpx

Partneři sekce

E.ON Energy Globe zná svého 15. vítěze. Ekologickým projektem roku je společnost NIL Textile0

Česká republika už zná ekologický projekt letošního roku. Vítězem patnáctého ročníku soutěže E.ON Energy Globe, prestižního tuzemského ocenění v oblasti ekologie a udržitelnosti, se stala ostravská společnost NIL Textile se svou výrobou textilu a oblečení, kdy sama obnošené oblečení recykluje a vytváří z něho nové látky.

Slavnostní vyhlášení v Kasárnách Karlín moderovala Daniela Písařovicová. Foto: E.ON

Mezi šesticí finalistů rozhodlo o vítězi hlasování veřejnosti na webových stránkách soutěže E.ON Energy Globe. Od června do konce srpna přišlo přes 13 000 hlasů. Vítěz kromě podpory 500 000 Kč na další rozvoj od společnosti E.ON, získává i možnost účastnit se světového finále Energy Globe Award. Cenu pro vítěze zástupci NIL Textile převzali při slavnostním vyhlášení, které bylo součástí prvního ročníku pražského E.ON Ekofestivalu.

Stejně jako loni i v letošním roce jsme mohli ve finále sledovat přehlídku skvělých projektů, z nichž každý pomáhá stejnému cíli a to je udržitelnější svět pro nás všechny. Za to všem finalistům patří velké uznání. Vyhrát ale může vždy jen jeden a platí to i o soutěži E.ON Energy Globe. Hlasy veřejnosti rozhodly a já projektu NIL Textile ze srdce gratuluji k vítězství a zároveň mu přeji, aby naplnil své ambice expandovat do dalších zemí. Pokud se bude dařit snižovat množství textilních produktů, které končí každoročně na skládkách, bude to jen dobře pro nás všechny. A tomu technologie letošního vítěze E.ON Energy Globe může pomoci,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice, která předávala cenu pro vítěze po Domovu Podhradí a start-upu Myco už třetímu projektu v řadě.

Reklama

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo na 140 projektů z nichž odborná porota vybrala pět finalistů a šestý vzešel z hlasování zaměstnanců společnosti E.ON. O prvenství se tak ucházely síť učeben Archimedes, rybí zahrada Lážovice, projekt revitalizace základní školy Českobrodská v Praze, digitální odpadové tržiště Cyrkl, strategická hra o záchraně planety Beecarbonize a právě vítězný projekt NIL Textil, který nejvíce zaujal veřejnost.

Vítězství je pro mě obrovským překvapením, protože jen dostat se do finálové šestky z tolika skvělých projektů, které se do soutěže přihlásily, bylo obrovským úspěchem. Na jedné straně si vítězství užívám, na druhé straně ho bereme jako velkou zodpovědnost, abychom pokračovali v tvrdé práci a šli po cestě, na kterou jsme se vydali. A to je změnit textilní průmysl k lepšímu,“ vysvětluje Mikuláš Hurta, jednatel společnosti NIL Textile.

A doplnil, že že veřejnost nejspíš NIL Textile oslovila tím, že řeší klíčový problém. Textilní průmysl je jedním z nejvíce zatěžujících planetu vůbec a bez jeho změny nejsme schopni čelit globálním výzvám, jako je globální oteplování, ztráta biodiverzity, nedostatek vody a další a další problémy. Změna je podmíněna i změnami v textilním průmyslu a myslím si, že lidé si to začínají víc a víc uvědomovat

Cenu sympatie získala rybí zahrada v Lážovicích

Vedle celkového vítěze si ocenění odnesl i projekt rybí zahrady v Lážovicích, který dostal Cenu sympatie a s ní i odměnu 50 000 Kč. O vítězi Ceny sympatie rozhodovali hlasováním sami návštěvníci festivalu E.On Ekofestivalu, v jehož rámci se vyhlášení soutěže konalo. Těch přišlo během sobotního odpoledne a večera přes 4 000.

Rybí zahrada v Lážovicích je funguje jako producent lokální zeleniny a rybího masa. Foto: E.ON

Kdo je vítěz soutěže NIL Textile?

Textilní průmysl má v celosvětovém měřítku 10% podíl na emisích CO2 a 20% podíl na znečištění vody. Každý rok navíc skončí na skládkách přes 92 milionů tun starého textilu, který by přitom mohl být z velké části smysluplně využit. Tragickou situaci v textilním průmyslu se snaží změnit ostravská společnost NIL Textile.

Na českém trhu je známá pod obchodní značkou NILMORE, kterou uvedla na trh koncem roku 2021. Nabízí plně recyklovatelný textil a také oblečení vyrobené z recyklovaných materiálů. Zároveň provozuje cirkulární systém, v němž mohou lidé obnošené věci vrátit zpět k recyklaci. Společnost také vyvinula novou technologii molekulární recyklace, u níž nedochází ke ztrátě kvality materiálu. Technologie spočívá v rozpadu textilních vláken na jednotlivé molekuly, které jsou následně opět spojeny, až vznikne nový materiál. Všechny své textilie tak může společnost recyklovat donekonečna.

Vlákna ze staré látky dokáže NIL Textile rozebrat na jednotlivé molekuly a z nich pak složit vlákno nové. Foto: E.ON

V současnosti se NIL Textile zaměřuje hlavně na produkci ekologicky šetrných textilních materiálů z recyklované bavlny, polyesteru, kukuřice a z oceánského odpadu. Materiály NIL Textile mají ve srovnání s polyesterem až o 75 % nižší uhlíkovou stopu a oproti výrobě bavlny spotřebují o 98 % méně vody. Díky cirkulárnímu přístupu nevzniká při produkci a v celém životním cyklu oblečení téměř žádný textilní odpad.

V rámci evropského trhu funguje NIL Textile jako partner pro snižování dopadů textilní produkce na životní prostředí. Velkým producentům nabízí jak svoje recyklované materiály, tak i své cirkulární řešení. Evropská unie totiž vyžaduje, aby výrobci textilu brali stále větší ohled na životní prostředí a nabízeli dobře recyklovatelné výrobky. A to umí NIL Textile zajistit. Firma na letošek chystá rovněž spolupráci s několika globálními módními značkami.

Autor: Redakce Nazeleno.cz