Jaké úsporné projekty byly nominovány v prestižní soutěži E.ON Energy Globe Award ČR? Podívejte se na nápady, jak vytápět peckami ze švestek, postavit si hliněný dům svépomocí nebo jak originálně využít odpadní teplo z bioplynové stanice.
Prestižní světová soutěž Energy Globe Award již deset let oceňuje ty nejlepší energeticky úsporné projekty. Díky energetické společnosti E.ON se soutěž Energy Globe Award dostala v roce 2008 poprvé i do České republiky. Soutěží se v kategoriích Země, Oheň, Voda, Vzduch a Mládež. Česká republika má navíc i speciální kategorii Obec.
„Letos se do soutěže E.ON Energy Globe Award ČR přihlásilo 276 projektů.“
ReklamaOd roku 2010 přibyla kategorie Kutil, která oceňuje energeticky úsporné projekty realizované jednotlivci. V této kategorii nominovala odborná porota tři projekty, nejlepší z nich však vybere veřejnost. Hlasovat o nejlepší projekt v kategorii Kutil se můžete zapojit i vy a vyhrát meteostanici Hyundai. O tom, jak se do hlasování zapojit a jaké projekty soutěží, se dozvíte v článku Hlasujte pro nejlepší úsporný projekt a vyhrajte meteostanici!
V letošním ročníku E.ON Energy Globe Award ČR bylo přihlášeno celkem 276 projektů. Jaké soutěžní projekty byly nominovány a čím zaujaly porotu?
Soutěžní kategorie Země: Nominované projekty
Využití odpadního tepla z BPS na sušení obilí
Předkladatel: Pawlica, s.r.o. – Ing. Petr Pawlica
Kam s teplem, které vzniká při provozu bioplynové stanice vyřešili v Kralovické zemědělské společnosti. V zimě je to jednoduché – teplem se vytopí budovy. Co ale v zimě? Teplo se upotřebí v sušičce společnosti, kde pomáhá usušit 2 000 tun pšenice a 1 000 tunu řepky. Více o projektu.
Vytápění peckami ze švestek
Předkladatel: Pěstitelská pálenice Halík – Zdeněk Halík
Zdeněk Halík, který vyrábí slivovici, dostal nápad na využití pecek před několika lety. Když se na trhu objevil automatický kotel na biomasu, který uměl spalovat i obilí, rozhodl se, že vyzkouší spálit i pecky. Topení automatickým kotlem na biomasu je komfortní a svou čistotou srovnatelné s plynovým vytápěním. Malá pěstitelská pálenice vyprodukuje za sezónu asi 8 tun, které vystačí na vytopení 2 rodinných domů. Více o projektu.
Vytápět se dá i peckami ze švestek
Hlíněný dům
Předkladatel: Milan Jurášek
Tradiční materiály, které byly používány v minulosti, jako třeba hlína, jsou dnes často obecně vnímány jako nemoderní. Opak ale dokazuje projekt Milana Juráška, který si vlastníma rukama postavil hliněný dům. Difůzně otevřený hliněný dům vznikl použitím dřevěného skeletu stavby, který je vyplněný právě hlínou jako přírodním materiálem s vynikajícími izolačními schopnostmi. Více o projektu.
Difůzně otevřený hliněný dům vznikl použitím dřevěného skeletu stavby, který byl vyplněný hlínou
Soutěžní kategorie Oheň: Nominované projekty
Výzkumné, informační a poradenské centrum
Předkladatel: Energservis, a.s.
Ojedinělý projekt školicího, informačního a poradenského centra v oblasti obnovitelných zdrojů mají již rok v areálu Hády v Brně. Solární inkubátor zde vyrostl jako projekt společnosti ENERG-SERVIS a.s. a má za cíl experimentálně odzkoušet různé typy fotovoltaických systémů, porovnat jejich efektivitu a následně vyhodnotit ideální systémy pro místní podmínky. Více o projektu.
Výzkumné centrum v oblasti obnovitelných zdrojů energie mají v Brně
Optimalizace odběru elektrické energie a zemního plynu
Předkladatel: Investorsko Inženýrská Energo, s.r.o. – Ing. Jiří Bolek
OPTIENER, tak se jmenuje systém, který řeší pomocí softwaru i hardwaru optimalizaci odběru elektřiny a také zemního plynu. V systému OPTIENER jde především o hlídání čtvrthodinových maxim, která se negativně odrážejí na ceně nakupované energie. Více o projektu.
Projekt energetických úspor v Národním divadle
Předkladatel: Sdružení ENESA a.s. a EVČ s.r.o. – Ing. Miroslav Marada
Na prknech nejslavnější české divadelní scény teď hraje prim úspora energie. Národní divadlo v Praze totiž začalo ve velkém šetřit na energiích. Úsporu peněz, a to v řádu milionů korun, přináší totiž nová koncepce energetických úspor v celé budově naší první scény. Divadlo má nejen nové tepelné kotle, chladicí čerpadla, ale i svou solární elektrárnu. Více o projektu.
Národní divadlo má své vlastní solární panely
Soutěžní kategorie Voda: Nominované projekty
Vodní kapky
Předkladatel: Energie AG Bohemia, s.r.o. – Ing. Christian Hasenleithner
Přesně před rokem na Světový den vody (22.3.2009) začaly české vodárenské společnosti skupiny Energie AG přispívat na humanitární projekt Vodní kapky a to doslova každou kapkou vody, kterou použili lidé ve svých domácnostech. Vzorec pro získání peněz je prostý. Z každého prodaného metru krychlového pitné vody v České republice odvádí společnost ze svého zisku jeden haléř. Cílem projektu je obnova a budování nových studní s pitnou vodou v Demokratické republice Kongo, v oblasti Kilwa-Kasenga. Více o projektu.
Vodní kapky přinášejí vodu do potřebných míst
Komplexní racionalizace vodního hospodářství v CEREPA, a.s.
Předkladatel: CEREPA, a.s. – Ing. Vladimír Pour
V Červené Řečici funguje firma CEREPA, která je jednou z nejstarších papíren v Čechách s nepřetržitou výrobou papíru. Nejstarší česká papírna vyrábí hygienický papír jako jsou toaletní papíry, průmyslové ručníky a zdravotní podložky. Při takové výrobě bylo velkým problémem čištění technologických odpadních vod a plnění legislativních emisních standardů. To vyřešil unikátní projekt racionalizace vodního hospodářství. Více o projektu.
Živá voda
Předkladatel: Obec Modrá – Miroslav Kovářík
Život ve vodě, kolem ní a pod vodní hladinou už nebude brzy takovým tajemstvím. V obci Modrá připravili projekt na výstavbu expozice vodních a mokřadních ekosystémů. Zajímavý vzdělávací projekt řeší s využitím nejúspornějších technologických systémů názorné ukázky zejména pro děti a mládež, zaměřené na život ve vodě, kolem ní a pod vodou. Neodmyslitelnou součástí je i představení ekologie krajiny a význam vody v krajině. Více o projektu.
O co se v soutěži hraje? |
Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR je rozdělena do sedmi kategorií. Co získá vítěz?
|
Soutěžní kategorie Vzduch: Nominované projekty
Free Cooling – jednotka volného chlazení
Předkladatel: NEOSOLAR, spol. s r.o. – Jiří Zeman
Pro chlazení technických místností se běžně používá klimatizace, která pracuje na principu strojního kompresorového chlazení. Technické místnosti a serverovny vytvářejí teplo po celý rok a klimatizace jsou tedy v provozu téměř bez přestání. Klimatizaci teď ale může nahradit obyčejný venkovní vzduch. Právě to umožňuje jednotka volného chlazení Free Cooling (FC). Více o projektu.
Free Cooling – jednotka volného chlazení
Změna organizace práce kalicích pecí
Předkladatel: Narex Bystřice s.r.o. – Ing. Lubomír Lovíšek
K úsporám energie není často zapotřebí žádné speciální zařízení. Stačí jen se zamyslet nad přístupem k práci a výrobním procesům. Jednoznačným důkazem toho je i projekt společnosti Narex Bystřice. Právě tady dokázali, že změnou organizace práce se dá ušetřit stejné množství energie jako investicí do technologických řešení úspor. Stačilo jediné. Změnit organizaci provozu kalicích pecí v továrně společnosti. Více o projektu.
EKOinovace formou plynofikace vozového parku
Předkladatel: Pražské služby, a.s.
V centru hlavního města už sváží odpad ekologická vozidla. Celý projekt začal ve společnosti Pražské služby v roce 2004, kdy společnost zprovoznila první zkušební auto s plynovým pohonem. Dnes už po české metropoli jezdí dvaadvacet podobných aut, které sváží odpad z ulic Prahy. První auto, které dostalo plynový pohon byla „LIAZKA“, která se stala nejen průkopníkem v plynovém pohonu aut Pražských služeb, ale také testovacím vzorkem, který měl ukázat cestu dál. Cílem bylo prověření životaschopnosti vozidel s pohonem na CNG. Více o projektu.
Ekologická vozidla sváží odpad v Praze
Soutěžní kategorie Mládež: Nominované projekty
Škola přátelská k přírodě
Předkladatel: Základní škola a mateřská škola Bolešiny, přísp. Org. – Mgr. Michael Burianek
Vzdělávacích projektů k ochraně přírody dnes najdeme celou řadu. Projekt v Základní a mateřské škole v Bolešinách ale ukazuje, jak komplexní může být výchova dětí s ohledem na vztah k životnímu prostředí. Projekt v Bolešinách tak spojuje výsadbu stromů a keřů v okolí školy, třídění odpadů, zateplení budovy školy, změnu vytápění a výměnu osvětlení za úspornější, vytvoření „zelené učebny“ a přeměnu běžné školní zahrady na ekologickou, výstavbu solárního sytému pro výrobu tepla a elektřiny, ale i environmentální výchovu žáků a veřejnosti. Více o projektu.
Separační komando
Předkladatel: ZŠ Kamenická, Děčín
Také v Základní škole Kamenická v Děčíně se objevili na chodbách barevné popelnice na třídění odpadu. A škola se zapojila do soutěže „Třídíme ve škole“. Několik žáků osmých a devátých tříd si ale řeklo, že v aktivitě třídění nechce učitele nechat samotné a pomůže jim s propagací záměru ve všech třídách. Na škole tak vzniklo komando, které dnes každý obdivuje – Separační komando. Více o projektu.
Solární škola ve vesnici Kargyak – energeticky nezávislá budova
Předkladatel: Občanské sdružení Surya – Ing. Jan Tilinger
Kargyak je odloučená vesnice v indickém Himaláji v nadmořské výšce 4200 m, jedno z posledních míst, kde přežívá původní tibetská kultura. Vesnice donedávna neměla školu a děti musely odcházet do vzdálených internátů nebo se nikdy nenaučily číst a psát. To se ale změnilo od září 2008, kdy zde občanské sdružení Surya postavilo speciálně navrženou ekologickou školu přímo vytápěnou sluneční energií. Více o projektu.
Soutěžní kategorie Obec: Nominované projekty
Trvale udržitelný rozvoj ve Zruči nad Sázavou – I. Etapa
Předkladatel: Město Zruč nad Sázavou – Mgr. Martin Hujer
Celý projekt začal ve Zruči nad Sázavou už v roce 2004, kdy město vybudovalo novou kotelnu na biomasu. To ale nebyla rozhodně poslední změna, kterou město naplánovalo, aby dosáhlo trvale udržitelného rozvoje. Po stavbě bio kotelny následovala výměna rozvodů tepla a také instalace devětadvaceti nových předávacích stanic tepla. Obec také nahradila 4 staré uhelné kotle za dva nové moderní a výkonnější. Více o projektu.
Zruč nad Sázavou sází na trvale udržitelný rozvoj
Energ.etický terč
Předkladatel: Statutární město Plzeň zastoupené primátorem Ing. Pavlem Rödlem – František Kůrka
Důležitým prvkem v názvu projektu je tečka rozdělující první slovo, tedy Energ.etický terč. Právě toto rozdělení napovídá, že projekt se snaží také o etický přistup k energii. Projekty a aktivity v oblasti energetiky jsou často posuzovány jen tzv. 3E, tedy z hlediska energetického, ekonomického a ekologického. Snahou Ener.etického terče je posuzování rozšířit o 4. E, tedy o etické hledisko. Více o projektu.
Energetický terč vymysleli v Plzni
Energetická optimalizace systému VO
Předkladatel: Obec Bílovice – Ing. Jiří Dohnal
V Bílovicích našli možnosti, jak uspořit výdaje na veřejné osvětlení, které je jednou z nezanedbatelných položek městského rozpočtu. Nechtěli osvětlení v obci nijak omezovat a nechávat své obyvatele ve tmě, a tak začali hledat možnosti modernizace celého systému. Celý projekt úsporných opatření začal výměnou všech 204 venkovních svítidel za nová, která obci umožnila regulovat intenzitu osvětlení.Více o projektu.