fbpx

E-papír – poslední hřebíček do rakve novin?0

Název e-papír je možná zavádějící, ale pravdivý. Elektronický papír v sobě snoubí výhody klasického papíru a LCD displejů, jedná se tedy o jakýsi hybrid, který by měl ušetřit tuny papíru ročně. Zapomeňte na chození pro noviny do stánku! Do univerzálního e-papíru si pouze stáhnete aktuální novinky nezávisle na distribuční síti.

Doba, kdy se papír začal vyrábět v Číně z konopí, je dávno pryč. Blížíme se období, kdy bude i obyčejný tzv. stromový papír nahrazen? Vše nasvědčuje tomu, že stojíme na začátku nové éry. Éry ekologického papíru.

„Elektronický papír spotřebovává 20× méně energie než současné LCD displeje.“

Reklama

Technologie elektronického papíru byla vytvořena před bezmála osmatřiceti lety, avšak až do začátku 21.století byl e-papír prakticky stále ještě v plenkách. Do vývoje se postupně zapojila řada firem jako třeba Xerox Parc, Cambridge Display Technologies, Kent Displays (ta se dostala až na čelo výroby e-booků) nebo v dnešní době například LG Philips a Fujitsu.

Výroba e-papíru

V čem je e-papír jedinečný? Abychom mohli zodpovědět tuto otázku, musíme si nejdříve vysvětlit, na jakém principu funguje. K výrobě e-papíru, tedy ultratenkého displeje, se používá několik metod. Historicky nejstarší je metoda firmy Xerox sloužící k výrobě e-papíru zvaného Gyricon. Gyricon je velice úzký proužek průsvitného plastu, ve kterém jsou milióny malých kapslí, podobných inkoustovým částečkám, jež jsou náhodně rozptýleny. Každá kapsle obsahuje vyplněnou dutinu a tyto kapsle se mohou volně otáčet.


Jeden z principů fungování e-papíru. Zdroj: Electronic design

Kapsle jsou bichromální, s hemisférami dvou kontrastních barev (černá-bílá, červená-bílá). Ty jsou následně nabity, takže tvoří elektrický dipól. Když je napětí zavedeno na povrch, kapsle rotují tak, aby se ukázaly potřebnou barvou k pozorovateli. Napětí může být vedeno na povrch k zobrazení textu nebo obrázků, přičemž zobrazení zůstane stejné, dokud není napětí vedeno znovu. Technologie umožňuje i psaní speciální nabitou tužkou. Gyricon sebou však nese pár limitujících faktů, například relativně nižší světelnost, rozlišení a nedostatek barev.

Prototyp nového e-papíru od LG.Philips ukázal, jakým jiným směrem by se mohla výroba e-papíru vydat. LG Philips k výrobě tohoto barevného displeje o klasické velikosti A4 a tloušťce obdivuhodných tří desetin milimetru využil tzv. TFT LCD technologii, společně s kovovou fólií a velice tenkým základem z plastu. Displej, který zobrazuje obraz ze všech možných úhlů, disponuje rozlišením 1280 × 800 pixelů, což vůbec není špatné číslo. Přestože se dá docela lehce ohýbat, stále ještě neovládá vlastnosti klasického papíru, takže na skládání a přehýbaní můžeme zapomenout. Alespoň prozatím.


Stylový výstavní výrobek od LG Philips

Valná většina z dalších technologií se ve výrobním procesu zas tak moc od už zmíněných neliší a navíc zatím nelze s určitostí říci, přesně která z nich se ukáže jako nejlevnější a nejlepší. Jak už to ve světě technologií bývá, nejlepší často neznamená komerčně nejúspěšnější.

Aplikace

Do běžného oběhu se už dostal e-book neboli elektronická kniha. Jedná se o elektronický přístroj, který má za úkol nahradit klasické papírové knihy. Je malý, kompaktní a hlavně s pamětí na velké množství knih. Dříve v něm byly používány LCD displeje, které však jsou poměrné náročné na energii oproti těm dnešním, tvořeným z e-papíru.


Ukázka možného využití e-papíru na náramku Zdroj: Kontrastblog

Průměrně LCD displeje spotřebovávají asi 20× více energie než ty z elektronického papíru, což má za následek rapidní pokles výdrže baterií nebo jiných zdrojových zařízení. Jedná se tedy zatím o první a zároveň nejrozšířenější a nejlevnější přístroj, na kterém mohou e-papír vyzkoušet i obyčejní lidé. Cena e-booků se podle kvality pohybuje od 5 000 Kč do 12 000 Kč, záleží samozřejmě na zpracování a značce modelu.

 

Vše nasvědčuje tomu, že u knih dlouho nezůstane. Možnosti využití jsou poměrně široké. Jediným problémem je vysoká cena, která se zatím odráží na nezájmu veřejnosti.

Možnosti využití e-papíru

  • náhrada klasických displejů u mobilních zařízení (mobilní telefony, MP3 přehrávače atd.)
  • informační a časové tabule na zastávkách MHD (zatím vysoká cena kolem 1000 dolarů za kus)
  • knihy a učebnice
  • noviny a jejich nahrazení častěji aktualizovanou verzí
  • cenové etikety v obchodech (testování probíhá v USA, jsou napojeny na PC, tudíž šetří čas i energii)
  • billboardy a velké obrazovky (zmínil bych třeba výstavy EXPO nebo reklamní plochy různých společností)

E-papír a úspory

Ano, samotná výroba není absolutně ekologická, je však více šetrnější, protože během výroby není do přírody vypouštěno tak velké množství chemických látek, jako tomu je u výroby běžného papíru. Co se týče recyklace, zde jednoznačně vede e-papír. Obsah dokumentů lze měnit u některých technologií minimálně 1000×, u jiných zobrazení se jedná o číslo řádově mnohem vyšší, naproti tomu se klasický stromový papír dá recyklovat pouze v omezeném počtu cyklů, protože se trhá jeho vnitřní vazba.


E-book Cybook třetí generace Cena v ČR: 9 500 Kč Zdroj: Future of Things

Průměrný Čech ročně spotřebuje 175 kg papíru, z toho s e-papírem by se dalo ušetřit třeba na ročním předplatném například nejčtenějšího seriózního deníku asi 21,5 kg běžného papíru. Hmotnost ekologicky ušetřeného papíru stoupá při použití v kancelářích, na úřadech, ve školách, poté minimálně v domácnosti. E-papír sice v některých oblastech (potravinářství) nemá nárok něco nahrazovat, to ale ani není jeho úkolem. Má odstranit stromový papír tam, kde ho není zapotřebí. Pro představu, pokud by někdo chtěl vyčíslení elektrických úspor, například prototyp obrazovky o rozměrech 2,176 m na 2,6 m šířky spotřebuje 250 W, e-papír o stejných rozměrech jen 12 W.

Autor: Redakce Nazeleno.cz