fbpx

Hurá, dýcháme čistší vzduch – jedním z faktorů je nejspíš častější topení plynem0

V aktuální topné sezoně dýcháme nejčistší vzduch za posledních 10 let. Vyplývá to ze statistik Českého hydrometeorologického ústavu o počtech smogových situací v ČR. Těch bylo vloni vyhlášeno pět, zatímco letos ani jedna.

Smogových situací bylo letos méně. A možná se díky Kotlíkovým dotacím zlepšilo i ovzduší v menších obcích a městech. Foto: Pixabay.com

Ačkoli se to možná nezdá, v Česku dýcháme čistší vzduch. A možná za to mohou i Kotlíkové dotace, které umožnili mnoha domácnostem výměnu starého kotle na tuhá paliva za modernější tepelný zdroj s nižšími emisemi. „Počet smogových situací klesá soustavně od roku 2017 z tehdejších 39 až na aktuální nulu. Je zajímavé, že tento trend kopíruje dopad takzvaných kotlíkových dotací na podporu výměny starých neekologických kotlů. Jejich první vlna byla vyhlášena v roce 2015 a právě v posledních třech letech se začíná pozitivně projevovat jejich přínos,“ řekla Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu (ČPS).

Kotlů k výměně je ještě spousta

V prvních dvou vlnách se podařilo vyměnit zhruba 60 tisíc starých kotlů. S dalšími minimálně 30 tisíci se počítá po skončení aktuální třetí vlny. Ani to však nemusí stačit. Domácí topeniště jsou místně výrazně nejhorším zdrojem znečištění ovzduší v ČR a nejstarších kotlů je u nás stále ještě v provozu zhruba 300 tisíc. Jde o kotle 1. a 2. emisní třídy. Jejich používání bude přitom od září 2022 ze zákona zakázáno pod pokutou 50 tisíc korun.

Reklama

Problém velkých měst: Nedá se v nich dýchat kvůli autům.

Spalování pevných paliv ve starých neekologických kotlech zásadním způsobem zvyšuje zdravotní rizika, ať už jde například o kardiovaskulární onemocnění, cukrovku, vznik karcinomů, respirační potíže, nižší plodnost u mužů či rizika v těhotenství.

Nejhorší situace přitom paradoxně není ve velkých městech, ale na vesnicích a v příměstských oblastech. Právě zde lidé kvůli kotlům na tuhá paliva dýchají mnohem horší vzduch než v centrech měst. Naopak ve městech vzduch nejvíce znečišťuje hlavně automobilová doprava – a vypořádat se s tímto druhem znečištění bude daleko náročnější úkol. Aut se totiž budou lidé vzdávat daleko hůře než starých kotlů.  

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi