Pokud znáte korek jen z hlavní od vína, možná vás obsah tohoto článku překvapí. Kousek od řeky Temže se v anglickém Berkshire totiž nachází Cork House – dům z korku. Byl postaven v rámci projektu, který si klade za cíl eliminovat negativní dopad stavební průmyslu na naše životní prostředí.

Architekti projektu – Matthew Barnett Howland, Dido Milne a Oliver Wilton na něm od roku 2014 spolupracují v rámci výzkumu s Barlett School of Architecture, University of Bath, Amorim UK a Ty-Mawr. Všechny tyto zapojené subjekty spolu vyvíjí udržitelný konstrukční systém, který téměř výhradně odvisí od použití korku – obnovitelného, odolného, izolačního materiálu, který se sklízí z kůry stromu korkového dubu.

„Práce na Cork House odstartovaly zhruba přes 6 lety, kdy jsme se poprvé začali více zaobírat problematikou toho, jak dnes stavíme. Přemýšleli jsme nad tím, zda by bylo možné najít alternativu, která by byla více šetrná k životnímu prostředí. Především nás zajímal přístup, který by zohledňoval principy udržitelnosti v každé fází životního cyklu budovy,“ říká tým architektů.
Reklama
Dům se skládá celkem z 5 částí, které jsou zakončené pyramidovými světlíky. Hlavním stavebním materiál je pak korek. Tedy korkové bloky doplněné o dřevěné komponenty. Celá stavba je navržena tak, aby ji bylo v případě potřeby možné snadno demontovat, znovu postavit nebo celou zrecyklovat.
U běžných staveb se používá složitě vrstvené opláštění zahrnující celou řadu materiálů, produktů a specializovaných subsystémů. Oproti tomu Cork House tvoří pouze pevné stěny z jediného a udržitelného materiálu.
Stavbu tvoří expandované korkové bloky, které jsou vyrobené z korkových granulí. Ty byly v rámci tepelného procesu přetvořeny na pevný stavební materiál. Jednotlivé bloky byly poté vyříznuty tak, aby obsahovaly do sebe zapadající spoje a vytvořili stavebnici, ze které lze postavit pevné stěny.
„Stavebnice“ je pak zpevněna dřevěnou konstrukcí. Není tedy třeba malta ani lepidlo. Zároveň je tímto způsobem zajištěna přirozená struktura stavby, její izolace, včetně vnějších i vnitřních povrchů, které tím pádem nepotřebují další úpravu.
I interiér stavby tvoří masivní korkové bloky – nebyly zde provedeny žádné povrchové ani jiné úpravy. Korek je pouze obložen nosníky, překlady, okny a dveřmi z černě mořeného dřeva Accoya spojeného mosazným kováním.
V Cork House najdete otevřený kuchyňský a jídelní prostor, který vede do obývacího pokoje a ložnice.
Podlahy jsou z příčně řezaného masivního dubu. Nábytek je vyroben na míru z anglického dubu a také ze smrku.
Výstavba korkového domu navíc nezanechala uhlíkovou stopu – stavební materiál totiž absorboval více oxidu uhličitého než kolik ho vzniklo v rámci celého procesu výstavby. I po zbytek svého užívání bude mít stavba extrémně nízkou uhlíkovou stopu. V porovnání s jinými stavbami bude až o 15 % nižší.
V rámci probíhajícího výzkumného projektu hodlají architekti vyvinout korkový systém, který by se dal prodávat v podobě prodejné korkové konstrukční sady. Tým chce také vyvinout další alternativní konstrukční systémy s podobnými vlastnostmi v rámci životního cyklu stavby jako má Cork House.
Zdroj: Dezeen, Foto: David Grandorge, Magnus Dennis