Renovovaný dům od studia Martens Van Caimera Architecten získal netradiční omítku. Ta byla vytvořena z materiálu vyrobeného smícháním konopí s vápnem a vodou. Prohlédněte si stavbu nacházející se v Belgii blíže v našem článku a třeba získáte novou dávku inspirace.
Zdroj: Dezeen
Omítka na bázi konopí známá jako konopný beton byla nanesena v silných vrstvách na všechny čtyři stěny malého domu tak, aby tvořila odpovídající izolační vrstvu a zároveň učinila konstrukci domu odolnější vůči povětrnostním vlivům. Výsledkem je texturovaný povrch, který svým vzhledem připomíná udusanou zem.
Podle architekta Nikolaase Martense, jednoho ze dvou spoluzakladatelů Martens Van Caimere Architecten, daný materiál nabízí podobné řešení jako beton, ale je udržitelnější a ekonomičtější.„V našich projektech se snažíme najít řešení, jak snížit stavební náklady. V 50., 60. a 70. letech Belgičané stavěli domy, které byly izolované špatně, nebo dokonce vůbec. Takže renovace těchto domů udržitelným způsobem bývá poměrně drahá. Konopný beton ovšem kombinuje izolaci a povrchovou úpravu v jedné vrstvě, čímž náklady na renovaci snižuje. Navíc je tento materiál odolný a udržitelný, protože je vyroben z odpadního produktu,“ říká Nikolaas Martens.Materiál se zpracovává podobně jako beton. K vytvoření bednění se používají dřevěné desky a kompozitní směs z konopného betonu se pak do něj nalévá po vrstvách. Po zaschnutí směsi se dřevo odstraní. Pro zvýšení pevnosti nosných stěn lze zapojit ocel.Příměs vápna propůjčuje materiálu jeho rýhovaný povrch, který Martens srovnává s krajinou kolem Geraardsbergen – vesnice, kde se dům nachází.Stavba nyní funguje jako kompaktní dům pro tříčlennou rodinu. Je převážně jednopodlažní, i když v nejvyšším bodě střechy se skrývá malý podkrovní prostor.Jedním z hlavních požadavků klientů byla energetická soběstačnost budovy.Architekti se také postarali o návrh a instalaci kamen na dřevo, která zajišťují veškeré vytápění budovy a ohřev teplé vody. O výrobu elektřiny se pak starají solární panely a součástí domu je i systém na filtraci dešťové vody pro pití a koupání.„Majitelé milují přírodu a rekonstrukcí domu se jim naskytla příležitost zkvalitnit svůj způsob bydlení a přizpůsobit se udržitelnému životnímu stylu,“ řekl Martens.Zahradní zeď – rovněž z konopného betonu – obklopuje dům i jeho pozemek, a na jedné straně budovy rámuje terasu orientovanou na sever. Odtud vede hlavní vchod do obytného a jídelního prostoru.Zbytek budovy je rozdělen do čtyř kvadrantů zahrnujících kuchyň, pracovnu a dvojici ložnic. Mezi nimi se rozprostírají chodby vedoucí kolem koupelny a toalety.Ze střechy vyčnívá komínová konstrukce obložená tmavým dřevem použitým z původního interiéru domu. Okna jsou orámována dřevěnými špalíky a jsou zde i dva severní světlíky. Mezi další zajímavé prvky patří dlažba a povrchy v kuchyni, koupelně a na chodbách.Zdroj: Dezeen