Jak budeme bydlet v roce 2050? Jaké domy budeme stavět? Které technologie budou hrát prim? Podívejte se s námi na soběstačný dům budoucnosti!
Dům určený pro rok 2050 vytvořilo architektonické studio M&A Architects ve Spojených státech. Jejich projekt získal třetí místo v mezinárodní architektonické soutěže „Dům roku 2050„. Soutěž, která byla vyhlášena v roce 2009, dala architektům za úkol klást důraz na takové podmínky životního prostředí, které předpokládáme v polovině století. Tou nejdůležitější z nich je především maximální využívání obnovitelných zdrojů energie. A této výzvy se tvůrci ujali se ctí – podívejte se, jak se jim to povedlo.
„Dům pro rok 2050 využívá energii ze slunce i větru a speciální technologie zachycuje dešťovou vodu“
ReklamaEnergie do domácností z fotovoltaiky
Architekti se pomocí různých high-tech technologií zaměřili na využívání několika obnovitelných zdrojů energie a pokusili se je aplikovat do svého návrhu. V představovaném konceptu najdete například fasádu osazenou fotovoltaickými panely, které přes den zachycují maximum sluneční energie. Ta posléze slouží jako zdroj energie pro jednotlivé domácnosti, jejich spotřebiče a osvětlení.
Dům roku 2050 má tvar písmene U. Zdroj: http://www.architizer.com
Dům využívá i energii z větru
Kromě toho dokáže tento dům v maximální míře využívat i energii z větru. Z toho důvodu je půdorysně koncipován do tvaru „U“, kterým se tvůrci inspirovali v přírodě (modelem jim byly především mořské korály). Konstrukční systém budovy totiž zároveň představuje systém, který z vnitřní části tvaru domu dokáže mechanickou energii větru přeměnit na elektrickou a skladovat ji pro další použití.
Dům bude napájen elektřinou vyrobenou z větrné energie. Zdroj: http://www.architizer.com
Soběstačnost v hospodaření s vodními zdroji
Jedním z dalších důležitých problémů v budoucnu bude zřejmě nedostatek vodních zdrojů. A tak je dům pro rok 2050 v tomto ohledu naprosto soběstačný. Budova je zvnějšku opatřena speciálním materiálem připomínajícím houbu, který zachycuje dešťovou vodu. Ta je následně čištěna, filtrována a posléze dodávána domácnostem. Tak co, máme se na co těšit?
Dům bude využívat dešťovou vodu. Zdroj: http://www.architizer.com