fbpx

Dům podle svých představ? Postavte ho sami!0

Se systémem stavebních komponentů Ytong je možné svépomocí dosáhnout velmi kvalitních výsledků. Výstavba je rychlá a jednoduchá a výsledkem je stavba s vynikajícími funkčními vlastnostmi.

Systém stavebních komponentů Ytong má řadu příznivců z řad laických stavebníků. Díky této „skládačce“ z tvárnic vznikají pěkné, energeticky úsporné a funkční domy i svépomocí. Bílý pórobeton umožňuje stavebníkům vytvořit stavbu, kde i bez předchozích řemeslných znalostí dosáhnou přesné zdění. Systém komponentů v praxi znamená, že od jednoho výrobce koupíte na sebe přesně zapadající díly „od sklepa po střechu“. Odpadne tak riziko nepřesností a problémů, které mohou vznikat při styku různých materiálů.

Výsledkem je zdravé vnitřní klima, výborné tepelně-izolační vlastnosti a dům, který má všechny předpoklady vyhovět i nárokům budoucích generací. O své zkušenosti se s námi podělili paní Renata a pan Michal, který má největší podíl na návrhu a designu. Dozvíte se, jak se s Ytongem pracuje a jaké služby stavebníkům firma poskytuje, aby vše zvládli stejně jako profesionálové.

Který materiál ze sortimentu Ytongu jste použili?

Na výstavbu rodinného domu jsme použili tvárnice pro nosné stěny Ytong se šířkou 300 mm a uvnitř příčkovky 200mm a 125mm. Zvenku jsme zateplili Multiporem 180 mm.

Proč jste se rozhodli právě pro Ytong? Které vlastnosti vás přesvědčily?

Vycházeli jsme z informací, že dobrý rodinný dům by se neměl zateplovat. To znamená, že jsme na výstavbu chtěli použít takový materiál, který by tomu odpovídal. Možností, jak zateplit dům, je mnoho. Ale Ytong a Multipor jsou vytvořeny v podstatě z jednoho, stejného materiálu. Například, pálené tvárnice a polystyren jsou dva prvky různého charakteru.

Užitná plocha 145 m2, jednopatrový, 4 + KK na pozemku 600 m2

Líbila se nám také přesnost tvárnic, jednoduchost při výstavbě a minimalizace tepelných prostupů, s použitím tenké vrstvy lepidla (bez využití malty). Při srovnání tepelněizolačních vlastností, které byly rozhodující při projektování rodinného domu s nižší energetickou náročností, jsme se rozhodli pro kombinaci tvárnic o tloušťce 300 mm a 180 mm Multiporu.

Jaké jsou vaše zkušenosti z výstavby s tímto materiálem?

Výstavba rodinného domu byla rychlá a přesná. Při délce domu 18,5 m je odchylka pouze 4 mm. Neobávali jsme se problémů při vytváření přesných drážek, například pro elektroinstalaci. Tím, že byly stěny krásné rovné, odpadl důvod nánosu hrubších omítek a zvýšené spotřeby omítacího materiálu v interiéru i exteriéru.

Využili jste při stavbě poradenské služby Ytongu?

Využili jsme nabízenou službu bezplatného výpočtu spotřeby materiálu dle zaslaného půdorysu a řezů rodinného domu z projektu. Také jsme ocenili bezplatný dovoz materiálu přímo na stavbu (platila se pouze vykládka palet). Stejně tak jsme si nechali zpracovat cenovou nabídku, spolu s doporučenými stavebninami. Odborné a technické poradenství bylo k dispozici v každém okamžiku, když jsme ho potřebovali. Proto chceme vyjádřit upřímné poděkování technickému zástupci firmy.

Jak se vám v domě bydlí? Osvědčil se Ytong?

V rámci našich finančních možností jsme si nemohli dovolit realizaci pasivního rodinného domu (např. použití tepelných čerpadel nebo rekuperaci). Funkčnost námi zvoleného materiálu Ytong 300 a Multipor 180 plně splnila naše očekávání. Po čtyřech letech bydlení oceňujeme, že jsme zainvestovali do Multiporu, přes jeho vyšší cenu oproti jiným izolačním materiálům. Do dnešního dne všem známým doporučujeme produkty Ytongu při plánování a výstavbě rodinného domu. V kombinaci se slunečními kolektory se náš dům dostal na B úroveň energetické náročnosti (i když jen vzhledem k velikosti zastavěné plochy). V případě, že bychom si zvolili alespoň rekuperaci, naše energetická náročnost by byla na úrovni A (podle údajů z energetického certifikátu).

Autor: Komerční sdělení