fbpx

Moderní dům oblečený v zinku kouká z kukuřičného pole0

Na polích amerického Wisconsinu nenajdete už jen kukuřici. Nově kouká z obilí atypická stavba. Studio Wendell Burnette Architects vytvořilo tento zajímavý dům pro jednoho ze svých klientů a celý ho oblékli od zinku.

Dům pojmenovaný „Prairie House“ má rozlohu 5 000 stop čtverečních (asi 465 m2). Jde o jednoduchý hranol pokrytý galvanizovaným zinkem, který je umístěná na farmě o rozloze 16 akrů poblíž města Ellington. Autorem je Studio Wendell Burnette Architects.

Na domu asi nejvíc zaujme zinková fasáda.

Na poli se kolem domu pěstuje kukuřice, sója, pšenice nebo oves, zatímco jablečné sady skrývají záhonky pro dýně. Dvoupatrová stavba ve tvaru krabice je díky své kovové fasádě viditelná už z dálky. Takto vyniká její stoická struktura vystupující z krajiny. Svůj opravdový účel vám ale ukáže až ve chvíli, kdy se na ni půjdete podívat zblízka. Zvenčí vypadá jako jednoduchá, užitková budova, ale její moderní interiér je hravý a propojený se střešní observatoří.

Reklama

Dům s kovovou fasádou nepůsobí v pro své okolí příliš rušivě. Do okolní zemědělské krajiny jakoby patřil.

Obyvatelem domu je profesionální onkolog a amatérský astronom litevského původu. Klient hledal dům, který by poskytoval silné spojení s přírodou a prvky. Architekti reagovali designem, který kombinuje otevřený a uzavřený prostor, stejně jako umělé a přírodní materiály. Rustikální kouzlo a průmyslové prvky inspirované zemědělskou architekturou regionu jsou doloženy jak výběrem obkladů (zinek), tak konstrukcí žebříku, který vede ke střešní hvězdárně.

Velkými okny proniká do interiéru hodně světla.

Dům je v půdorysu rozdělen na dvě části pomocí schodů. Každá polovina má danou funkci, přičemž východní strana je vyhrazena pro kuchyň, obývací pokoj a jídelní kout. Tento prostor pokračuje na krytou terasu s krbem. Ve druhé polovině se nachází ložnice, koupelna a mediální místnost. Velká skleněná okna umocňují spojení s okolní zemědělskou krajinou a zavádějí do interiéru ještě více přírodního světla. Příště se možná při procházce budete na obyčejné pole dívat jako na zajímavou stavební parcelu.

Přiznaná kovová konstrukce v interiéru

Foto: Bill Timmerman.

Autor: Eliška Pavlíková

Nadšeně se zajímám o bydlení, interiéry, ekologii i nové technologie. Jsem velmi zvídavý perfekcionista. Psaní mě vždycky bavilo a naplňovalo. Slova jsou totiž mnohdy nejsilnější zbraní.