fbpx

Dům bez oken? Klidně. Podívejte se na krásnou dřevostavbu0

Nádherná japonská dřevostavba menšího domu ukazuje, že je možné vytvořit inspirativní prostor, aniž by byla možnost z interiéru nahlížet ven do bezprostředního okolí. Dům slouží hlavně pro odpočinkové a léčivé místo pro nemocnou majitelku.

Dům v minimalistickém japonském stylu, který máme tak rádi, je postaven téměř výhradně z cedrového a cypřišového dřeva. Japonský architekt Tomoaki Uno ho navrhl pro mladého klienta, který chtěl malý „terapeutický“ dům pro svou nemocnou matku.

Dům je postaven tradiční japonskou metodou nazývanou itakura, kdy se jednotlivé dřevěné díly (v tomto případě masivní pláty cedrového dřeva) spojují k sobě bez použití hřebíků nebo vrutů. „Věřím v krásu jednoduchých věcí,“ říká architekt Tomoaki Uno. A dodává, že se při návrhu domu docílit maxima funkcí s minimem materiálů.

Reklama

Stavba sice nemá okna, ale to neznamená, že by šlo nějakou temnou komoru závislou na umělém osvětlení. Interiér domu totiž osvětluje celkem 37 malých stropních světlíků. Právě nepřítomnost oken v obvodových stěnách zvyšuje soukromí obyvatel a posiluje terapeutickou a kontemplační funkci domu.

Interiér domu je tvořen obvodovou chodbou zvýšenou do druhého podlaží a osvětlenou pomocí stropních světlíků. Střed domu pak tvoří obytné místnosti – kuchyň koupelna a jeden pokoj v přízemí a další čtyři pokoje v patře. Součástí domu je také balkón.

Foto: Ben Hosking.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.