Večery na zahradě si můžete snadno zpříjemnit instalací různých typů solárního osvětlení, které vaši zahradu po setmění na pár hodin doslova rozzáří. Plnohodnotné osvětlení sice většinou nenahradí, dekorativní efekt je však maximální. Navíc jsou bezpečná, nespotřebovávají elektřinu a instalaci zvládne každý.
Slunce může na vaší zahradě zazářit i po setmění. Solární lampy za slunečného počasí nabíjejí své akumulátory, aby pak v nočních hodinách vytvořily neopakovatelnou světelnou podívanou. Pokud hledáte způsob, jak oživit večerní posezení na zahradě, solární osvětlení by mohlo představovat dobrou volbu. Navíc používání obnovitelných zdrojů energie přináší dobrý pocit.
ReklamaDekorativní osvětlení zahrady dotváří působivý celek. (Zdroj: thinkstockphotos.com)
Solární osvětlení pro večerní pohodu na zahradě
Solární světla slouží na zahradě k vytvoření příjemné atmosféry, základní osvětlení okolí domu ve většině případů nenahradí. Jsou ideální jako orientační osvětlení lemující zahradní cestičky a schody, zajistí náladové osvětlení v okolí teras a bazénů a celkově slouží hlavně k dekoraci. Solární svítidlo může také zajistit lepší viditelnost domovního čísla. Při volbě vhodného typu a správném rozmístění je estetický přínos solárního osvětlení velmi působivý.
Kolik hodin vydrží solární lampy svítit? Záleží na počasí a správném umístění
Solární zahradní lampy by po slunečném dni měly vydržet svítit až 8 hodin. Zdrojem světla bývají LED diody, které mají jen minimální spotřebu elektrické energie. Na dobu svícení má však zásadní vliv počasí. Pokud je zataženo, baterie se nemusí stihnout dostatečně nabít. Svoji roli hraje také umístění. Ničím nezastíněná světla na jižní nebo západní straně zahrady budou pravděpodobně svítit kvalitněji než světla na severu nebo v polostínu.
Dekorativní solární řetězy lze umístit na strom nebo keř a vytvořit zajímavou dekoraci. (Zdroj: yoursolarlink.com)
Solární svítidla se silnějším výkonem se používají jako bezpečnostní osvětlení se senzorem pohybu. Tyto typy svítidel jsou vybaveny několika desítkami LED diod a silnější baterií. Nevyžaduje se od nich nepřetržité svícení, proto bývají schopny v případě potřeby nabídnout na krátkou dobu maximální výkon.
Solární osvětlení je bezpečné, instalace nevyžaduje elektrické rozvody
Hlavní výhodou solárního osvětlení je fakt, že nepotřebuje připojení k elektrické síti. Nemusíme tedy investovat do rozvodů elektřiny v zahradě. Solární svítidla jsou navíc snadno přenosná, s umístěním proto můžeme experimentovat. Na zimu bývá lepší solární lampy uklidit do domu. Po krátkých zimních dnech stejně moc světelné parády neudělají a ochranou před mrazivým počasím prodloužíte světlům životnost. Baterie solárních svítidel je nutné po pár letech vyměnit, LED diody by měly vydržet i více než deset let.
Solární zapichovací lampy v případě potřeby snadno přemístíte jinam. (Zdroj: thinkstockphotos.com)
Typy solárních svítidel do zahrady
- Orientační osvětlení
Většinou se jedná o jednotlivá svítidla opatřená kolíkem pro zapíchnutí do země. Mohou být od sebe umístěny v libovolné vzdálenosti a v různém počtu. Nejčastěji se používají k vymezení zahradních cestiček, příjezdové cesty apod. Existují také ve variantě pro připevnění na stěnu.
Celá instalace těchto typů svítidel spočívá v zapíchnutí do země na vybrané místo. (Zdroj: thinkstockphotos.com)
- Dekorativní osvětlení
Do této skupiny patří celá řada osvětlovacích prvků od esteticky působivých lampiček různých tvarů a barev až po kýčovité objekty, jako jsou plastové svítící žáby apod. Zajímavá jsou svítidla umístěná v kamenech, která jsou přes den v zahradě poměrně nenápadná.
Energii slunce využívají nejrůznější typy zahradních osvětlovacích prvků. (Zdroj: thinkstockphotos.com)
Mezi dekorační solární osvětlení patří také nejrůznější svítící řetězy, dříve používané spíše jen o Vánocích, které však dokážou vytvořit útulnou atmosféru i při letním posezení na terase. Pro zahradní oslavy jsou velmi oblíbené různé typy papírových lampionů se solárním svítidlem.
- Bodové osvětlení
Bodová solární světla slouží k nasvícení zajímavých detailů zahrady jako jsou keře, stromy, kamenné útvary apod.
Solární reflektor lze přímo namířit na požadovaný zahradní prvek, který chcete zdůraznit. (Zdroj: thinkstockphotos.com)
Solární panel nemusí být vždy součástí svítidla
Možná se vám stane, že budete chtít solární osvětlení použít v místě, kam přes den dopadá jen minimum slunečních paprsků např. do husté koruny stromu. Pro tento případ jsou ideální svítidla s odděleným solárním panelem, který je se samotným zdrojem světla propojen až několik metrů dlouhým drátkem. Panel tak můžete nezávisle umístit na osluněné místo.