fbpx

Nechce se vám rýt? Pěstujte brambory ve slámě0

Říká se, že nejlepší čas na sázení brambor je okolo poloviny března, ale začátek dubna také postačí. Pokud se vám navíc příliš nechce připravovat záhon či políčko, starou osvědčenou metodu – vyzkoušejte pěstování brambor pod slámou.

Pěstování brambor pod slámou je prastarý způsob, který se ale používal i v tomto století. Pro zemědělskou velkoprodukci se pochopitelně nehodí, ale v menších zahradách je bez problémů uplatnitelný. Dnes mají pěstování brambor ve slámě v oblibě hlavně příznivci permakulturních zahrad. Jeho hlavní výhodou je jednoduchost a menší pracnost. Nevýhodou jsou nižší výnosy a trochu experimentální a nepředvídatelný charakter – nikdy nevíte, kolik brambor nakonec sklidíte.

Stačí jen sláma a pár kilo brambor jako sadba

Běžné pěstování brambor v zemi poskytuje výnosy okolo 10 kg na kilogram sadby. Výnosy z pěstování na slámě jsou trochu nižší – uvádí se 5 až 7 Kg. Trochu rozporuplné je i hodnocení této metody – některé zdroje o pěstování brambor na slámě hovoří téměř jako o zázraku s dobrým poměrem práce a zisku, jiní pěstitelé však uvádí, že se jim touto metodou příliš mnoho brambor vypěstovat nepodařilo. Pokud však máte k dipozici pár čtverečních metrů volného pozemku, proč to nevyzkoušet?

Reklama

Zahrada na Nazeleno.cz:

  • Praktické zkušenosti z permakulturní zahrady

  • Česnek jako elixír zdraví – jak jej pěstovat?

  • Jak přilákat na zahradu užitečné ptacvo

Příprava záhonu je jednoduchá. Prostě jen vezmete sadbové brambory (pokud jsou již naklíčené, tím lépe) a rozmístíte je ve sponu asi po 30 – 40 centimetrech volně na zem. Poté vše pečlivě zakryjete 40cm vrstvou slámy či jiného biologického materiálu. My jsme použili necelé 4 kg sadbových brambor, k nimž jsme přidali pár naklíčených kousků ze supermarketu. Pro pokrytí jsme využili starou suchou trávu, je však možné použít i třeba listí. Hotový záhon je pak dobré hlavně v suchém počasí příležitostně zalít vodou.

Čerstvě založený záhon připomíná spíš ledabylou kupku sena. Později jej pokryjí rostliny brambor. (Foto: autorka)

Výhodou pěstování brambor ve slámě je hlavně to, že záhon připravíte a do podzimu na něj můžete téměř zapomenout. Ne nadarmo se říká že „líný sedlák má nejlepší brambory“.

Jak zvýšit šanci na dobrou sklizeň

Některé zdroje uvádějí, že pro lepší růst brambor je dobré sadbu nechat pár týdnů na světlém vlhkém místě. Sadbové brambory zezelenají, naklíčí a jsou takto odolnější proti škůdcům. Nastlanou slámu je dobré také zatížit třeba dřevěnými latěmi, aby ji nerozfoukal vítr. Pokud jej máte k dispozici, přidejte na brambory vrstvu kompostu. Prostě čím více biologického materiálu, tím lépe. Jakmile rostliny vyraší do výše cca 20 – 30 cm, zkuste je také znovu přistlat další 10cm vrstvou slámy. Ze zakrytých částí stonků vyrazí další plodné kořeny s hlízami.

Výhodou této metody pěstování je také jednoduchá sklizeň. Brambory ze slámy vyberete a nať i slámu zkompostujete. Naopak problémem mohou být myši. V každém případě jde téměř o bezpracnou metodu pěstování brambor s dobrými výsledky.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.