fbpx

Podzim v zahradě: Správný moment pro výsadbu cibulovin, růží a stromů0

Rostliny s podzimním termínem výsadby se právě hlásí o slovo. Víte, které rostlinky, keře či stromy je nejvhodnější vysazovat na podzim? Zajistěte si bohatou úrodu či záplavu květů v příštím roce.

Podzim na zahradě neznamená jenom hrabání listí, sbírání ořechů a dokončování sklizně jablek a zeleniny. Nastává vhodná chvíle pro výsadbu celé řady okrasných i užitkových rostlin, keřů a stromů. Na podzim již není na zahradě tolik práce, snadněji si proto najdete čas pro výsadbu cibulovin, růží nebo ovocných stromů.

Jarní cibuloviny: Stálice podzimní výsadby

Pestrobarevné cibuloviny působí na jaře jako balzám na duši. Nesmíte je však  zapomenout včas vysadit. Od konce září do října je ten správný čas vysadit cibulky tulipánů, narcisů, hyacintů, krokusů nebo modřenců. Podzimní výsadbu vyžadují také romantické sněženky, bledule a voňavé lilie. Stále je ještě vhodný čas pro nákup nových cibulek. Vybírejte jen nepoškozené cibule bez známek plísně či chorob.

Reklama

Tulipány jsou nedílnou součástí jarní zahrady, vysazují se ale na podzim. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Většině jarních cibulovin se bude dařit na slunném stanovišti v humózní propustné půdě. Na stinných místech budou rostliny strádat, vytahovat se a kvést jen velmi slabě. Hloubka výsadby se nejjednodušeji určuje podle velikosti cibulky, sázíme 2 až 2,5 krát hlouběji než je její průměr. O něco hlouběji než určuje toto pravidlo se obvykle sází narcisy. Dno jamky pro výsadbu naplníme hrstí kompostu a cibulky nesázíme příliš hustě vedle sebe, rozestupy záleží na velikosti cibulek (např. tulipány 10 cm od sebe, sněženky 6 cm od sebe apod.).

Orientační hloubka výsadby jarních cibulovin
Tulipány 10 – 15 cm
Narcisy 15 – 20 cm
Hyacinty 15 cm
Řebčíky 15 – 20 cm
Krokusy 6 – 10 cm
Ladoňky 8 cm
Sněženky 3 – 5 cm

 

Hlíznaté rostliny citlivé na chlad je naopak nutné během podzimu vykopat a uskladnit v domě. To platí např. pro begónie a mečíky, které by mohl již první mráz nenávratně poškodit. Jiřiny můžeme v půdě ponechat až do chvíle, kdy první mrazy „sežehnou“ nadzemní zelenou část.

Výsadba jarních cibulovin je velmi snadná. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Česnek se sází na podzim, ale až se víc ochladí

Na podzim se vyplatí nezapomenout na česnek. Sehnat kvalitní český sadbový česnek nemusí být úplně jednoduché, už řadu let se objevují zprávy o podvodech se zahraniční sadbou, která se vydávala za české odrůdy. Vyplatí se zapátrat na internetu nebo nakoupit od pěstitele přímo „ze dvora“. Česnek sice lze vysadit i časně zjara, výnosy však obvykle bývají nižší.

České odrůdy česneku chutnají mnohem lépe než čínské či francouzské. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

S výsadbou česneku se však nevyplatí spěchat. Sledujte vývoj počasí a česnek sázejte až v době, kdy teplota půdy trvale poklesne pod 9 °C. Většinou tato situace nastává až na začátku listopadu nebo dokonce později. Česnek rozdělíme ručně na jednotlivé stroužky, doporučuje se následné namoření proti chorobám. Poškozené stroužky pro sadbu nepoužíváme. Sázíme do hloubky přibližně 6 cm ve vzdálenosti 5 až 12 cm v řádcích vzdálených 20 až 40 cm od sebe.

„Jarní cibuloviny sázíme od konce září do října, s česnekem počkáme až na listopad.“

Nezapomeňte na růže: Královnu květin sázejte v říjnu

Pokud chcete svoji zahradu obohatit o nezapomenutelnou krásu kvetoucích růží, podzim nabízí tu správnou chvíli pro výsadbu. U růží můžete vybírat a kombinovat celou řadu typů od minirůží až po bujně rostoucí keře vhodné i pro živé ploty. U prostokořenných růží (tj. nejsou zakořeněny v květináči) je vhodný termín výsadby od října do zámrazu. Šanci k výsadbě ještě nabízí i časné jaro, prostokořenné sazenice však rychleji raší a kvetou, pokud zvolíme podzimní termín.

Růže jsou nenahraditelnou ozdobou každé zahrady, nabízejí obrovskou škálu barevných i tvarových variant. (Zdroj: Wikipedie, autor Jamain)

Před samotnou výsadbou se celá sazenice namáčí na několik hodin do vody. Hloubka výsadby se doporučuje tak, aby místo očkování zůstalo 5 cm pod zemí. Kontejnerované růže jsou již zakořeněné v substrátu a proto je možné je vysazovat celoročně.

Podzimní výsadba svědčí keřům a ovocným stromům

Okrasné keře zkrášlují zahradu květy, dekorativními listy a někdy také zajímavými plody, které jsou v některých případech i jedlé. Nejvhodnější doba pro výsadbu je právě podzim. Keře je možné sázet i na jaře, sazenice vysazené na podzim však mají oproti těm na jaře velký náskok. Stihnou zakořenit ještě před nástupem tuhé zimy a v jarním období plně využijí dostatečné vláhy. Většina okrasných keřů je velmi nenáročná a jsou každým rokem krásnější. Podzim je také ideálním obdobím pro založení živého plotu.

Mezi oblíbené okrasné keře patří např. vajgélie, která se uplatní jako solitér i součást živého plotu. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Jablka, hrušky, třešně a další ovoce z vlastní úrody představuje příjemné zpestření jídelníčku. Ovocné stromy je možné sázet i na jaře podobně jako keře, pokud však máte možnost zasadit stromy na podzim, určitě toho využijte. Stromy vysazené na podzim se obvykle lépe ujímají. Jarní výsadbu upřednostňují pouze citlivější broskvoně, které jsou více ohroženy mrazem.

Zasazení stromu může být zábava pro celou rodinu. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Při výběru sazenic stromků sledujte zdraví kořenů (u prostokořenných sazenic), stromek by měl mít rovný kmen s jednou hlavní větví a minimálně třemi postranními. Sazenice by neměla být poškozená nebo nést známky plísní. Kořeny je třeba před výsadbou zkrátit, pokud sami nevíte, jak na to, požádejte zahradníka, od kterého stromek kupujete. Kořeny se před výsadbou namáčejí na několik hodin do vody. Zasadit správně strom nemusí být pro méně zkušené zahrádkáře úplně snadné, vyplatí se zapátrat na internetu, kde nejdete mnoho rad i videonávodů.

 

Autor: Jarmila Bajerova