fbpx

I zeleninu můžete pěstovat na balkóně. Zkuste rajčata, ředkvičky nebo i brambory0

Nemáte zahradu a přitom se nechcete vzdát radosti z vlastnoručně vypěstované zeleniny? Zkuste využít balkon nebo okenní parapet. Ředkvičky, rajčata, chilli papričky nebo cibule sečka, to jsou jen příklady plodin, které poskytnou dobrou úrodu na minimálním prostoru.

Balkónová rajčata. Foto autorka

Na balkonech a v okenních truhlících nemusí v létě růst jenom muškáty a petúnie. Pokud chcete i na malém prostoru pěstovat něco jedlého, co by pomohlo oživit letní zeleninové saláty, máte spoustu možností. Když k tomu pak ještě přidáte truhlík s bylinkami, bude výsledek zaručen.

Balkonová rajčata překvapí bohatou a chutnou úrodou

Nenáročnou klasiku představují balkónová cherry rajčata nízkého vzrůstu, která si opravdu vystačí z prostorem, který jim poskytne běžný truhlík nebo větší květináč. Řadí se mezi odrůdy keříčkových rajčat, to ale neznamená, že během růstu neocení oporu v podobě kratší tyčky, ke které se každá rostlina musí přivázat. Ačkoli jejich výška obvykle nepřesahuje 40 cm, rostlina obtěžkaná plody se sama neunese.

Reklama

Sazeničky balkónových odrůd rajčat jsou k dostání v lepších zahradnictvích, můžete si je také časně z jara předpěstovat ze semínek. Jsou velmi nenáročné v každé fázi pěstování. Musíte jen dbát na to, aby rostliny netrpěly nedostatkem vody, což by se negativně projevilo na vyvíjejících se plodech. Rajčata umístěte co nejvíc na slunce, na stinných místech se jim dařit nebude. Z jedné rostliny můžete očekávat určitě desítky chutných malých rajčat, zkušenější pěstitelé udávají až 200 plodů.

Ani běžná rajčata nejsou balkonům zapovězena, jen potřebují více substrátu a prostoru

Pokud máte na balkoně dostatek prostoru, nemusíte se omezovat pouze na drobné balkonové typy. Zkuste nějakou klasickou tyčkovou odrůdu, kterou můžete umístit buď do rozměrnějšího květináče (20 litrů substrátu lze považovat za minimum), nebo do pevného igelitového či textilního pytle např. jutového. K dostání jsou různé typy pytlů a vaků speciálně určených pro pěstování rostlin na balkonech a terasách. Čím více prostoru a kvalitního substrátu rostlinám poskytnete, tím lépe budou plodit. U všech typů rajčat je dobré myslet na průběžné hnojení, v obchodech je k dostání celá řada různých hnojiv pro plodovou zeleninu včetně produktů pro bio pěstování.

Rozměrnější truhlíky se hodí pro pěstování mnoha druhů zeleniny. (Foto: thinkstockphotos.com)

Ředkvičky z truhlíku lepší než z obchodu

Ředkvičky vypěstujete na balkoně či parapetu velmi snadno, stačí obyčejný truhlík, do kterého je vysejete ve dvou řádcích. Mezi semeny v řádku udržujte rozestup asi 3 cm a překryjte je 2 cm silnou vrstvou substrátu. Pak už jen dbejte na dostatečnou zálivku, nenechávejte povrch půdy vyschnout (ale také pozor na přelévání). Během pár dní semínka vyklíčí a objeví se malé rostlinky, kterým bude trvat přibližně šest týdnů než vytvoří dostatečně velké bulvičky. Pokud nebudete zapomínat zalévat, můžete se těšit na velmi chutnou úrodu. Ředkvičky bez problémů v truhlíku dorostou do běžné velikosti, jak je znáte z obchodu.

Ředkvičky v truhlíku opravdu vyrostou, jsou velmi dobré a dosahují průměru bulvičky okolo 3 cm. (Foto: autorka)

Při nákupu osiva ředkviček se dobře rozhlédněte. Pěstovat totiž nemusíte jen nejběžnější červenofialovou variantu. Mezi osivy naleznete také ředkvičky různých tvarů a barev (žlutá, tmavě fialová, bílá apod.).

Samozavlažovací truhlíky a nádoby pomohou při pěstování zeleniny na balkoně

Pěstování zeleniny v samozavlažovacích truhlících nebo větších samozavlažovacích květináčích může péči o rostliny výrazně usnadnit. Třeba u ředkviček se tento typ truhlíků velmi osvědčil. U teplomilných zelenin jako jsou např. rajčata je však dobré dbát na to, aby zásoba vody v truhlíku nebyla neustále na svém maximu. Obzvláště v situaci, kdy je několik dní zataženo a spotřeba vody se sníží, by rostlinám mohly začít zahnívat kořeny vlivem přemokření. Proto je dobré plnění zásobníku vodou přizpůsobovat počasí, případně dolévat až tehdy, kdy již rostliny vodu spotřebují.

„Domácí saláty můžete obohatit nejen samotnými ředkvičkami, ale také jejich listy.“

Fantazii se meze nekladou, na balkoně lze pěstovat téměř cokoli

Na balkonech se dnes pěstuje ledacos. Někteří pěstitelé si troufnou i na okurky nakladačky nebo dýně hokaido. Pokud se vám podaří splnit hlavní požadavky dané rostliny a budete mít štěstí, může být sklizeň nečekaně bohatá. Vyzkoušejte saláty, které vypěstujete ze semínek nebo zakoupené sadby. Chilli papričky pro milovníky ostrých jídel jsou velmi nenáročné. Pustit se můžete i do klasických paprik nebo dokonce brambor (v hlubších nádobách s větším objemem). Pokud se rozhodnete pěstovat mrkev, nezapomeňte zvolit nádobu s výškou alespoň 30 cm. Na jaře a na podzim můžete do truhlíku vysévat také špenát.

Saláty v nádobách rostou bez větších problémů, jejich kořenový systém je mělký. (Foto: thinkstockphotos.com)

Řadě rostlin se v nádobách daří lépe než na záhoně

Pěstování v nádobách je pro zajištění dobré úrody v mnoha ohledech výhodnější. Rostliny obvykle napadá méně škůdců a v malém objemu se také snadněji zajišťuje pravidelné zavlažování. Na druhou stranu potřebujete kvalitní zeminu, která není nejlevnější a v počtu pěstovaných rostlin jste limitování velikostí balkonu, z čehož se pak odvíjí také množství úrody.

Autor: Jarmila Bajerova