fbpx

K chytrému domu patří chytrá zahrada: Inteligentní senzory ušetří polovinu vody0

Chytré technologie se nevyhýbají ani oblasti zahrady. Hlavním přínosem by v tomto případě měla být nižší spotřeba vody k zalévání. Senzory propojené s centrálním řídícím bodem sledují v každém momentě vlhkost půdy, a pečují tak o dostatečnou závlahu rostlin s maximální přesností.

Vedle chytrých technologií pro naše domácnosti se pozornost výrobců zaměřuje také na nejbližší okolí domu. Péče o zahradu se obvykle neobejde bez zavlažování, a ačkoli jsou již k dispozici různé možnosti, jak tuto činnost zjednodušit či automatizovat, chytré technologie mohou jít ještě dále.

Systém rozdělí zahradu do několika zón. Majitel může sledovat, kde se zrovna zalévá. (Zdroj: greeniq.co)

Reklama

Společnost GreenIQ vyvinula systém pro inteligentní zahrady, který byl představen minulý rok v Izraeli. Srdcem systému je tzv. Smart Garden Hub, který je centrálním a koordinačním bodem. Komunikuje s dalšími prvky systému i s okolním světem a zároveň vyhodnocuje takto přijímaná data. Informace zvenčí mohou přicházet jak ze smartphonu majitele jako přímé pokyny, tak prostřednictvím Wi-Fi z internetu např. v podobě předpovědi počasí, na základě které se přizpůsobí chod celého systému. Toto zařízení také zároveň přijímá signály od jednotlivých senzorů vlhkosti půdy rozmístěných na zahradě.

Centrální bod systému chytrého zavlažování. (Zdroj: greeniq.co)

Hlavním motivem vývoje tohoto systému byla snaha o úspory vody pro zavlažování. V recenzích dostupných na internetu uživatelé výrazné úspory vody skutečně potvrzují. GreenIQ uvádí, že systém je schopen na zahradě ušetřit až polovinu vody. Majitelé mají zároveň veškerou spotřebu pod kontrolou díky různým typům grafů a výstupů, které systém odešle na smartphone. K dispozici jsou také různá doplňková příslušenství. Aktuálně se zařízení prodává za 249 dolarů.

Pomocí chytrých technologií může systém ovládat i osvětlovací prvky na zahradě. (Zdroj: greeniq.co)

Hlavní zařízení může být umístěno třeba na zdi domu. (Zdroj: greeniq.co)

Smart Garden Hub spolupracuje s různými senzory a příslušenstvím. (Zdroj: greeniq.co)

Autor: Jarmila Bajerova