fbpx

Slepičí traktor a nepořádek pro ježky. Co udělat na zahradě na podzim?0

V podzimní zahradě se ještě stále nabízí spousta práce. Jak připravit půdu na zimu? Je nutné klasické rytí celé zahrady? A víte, co je to slepičí traktor? Na zahradě žije také spousta užitečných živočichů, o které bychom se měli postarat. Víte, jak na to?

Ježek je velmi vítaným obyvatelem zahrad, přes noc sní tolik plžů a hmyzu, kolik sám váží.

Hranice mezi běžnou a přírodní zahradou bývá mnohdy docela tenká. Řada zahrádkářů dnes volí určitou střední cestu a kombinuje přírodní i konvenční postupy. V současnosti už je totiž prakticky každému jasné, že chemicky napuštěným ovocem a zeleninou své rodině ke zdraví nepřidá a dlouholeté hnojení průmyslovými hnojivy nevede ke zdravé půdě. Zahrada je živý ekosystém zasluhující respekt. Přinášíme několik podzimních tipů, jak zlepšit přírodní rozmanitost v zahradě a jak pečovat o půdu před nástupem zimy.

V přírodní zahradě nezůstává půda odkrytá

V přirozených nenarušených rostlinných porostech nenajdete odkrytou půdu. Půda bez rostlin či tlejícího rostlinného materiálu je pro přírodu něco cizího. V přírodní zahradě se proto holá půda bez rostlin či mulče objevuje jen zřídka. Ani přes zimu by půda neměla zůstat odkrytá. S tím souvisí často diskutovaná otázka potřebnosti resp. škodlivosti podzimního rytí. Zastánci přírodních zahradních principů hloubkové zpracovávání půdy rytím většinou odmítají a půdu kypří rycími vidlemi, čímž se zamezí obracení a nežádoucímu promíchávání vrstev. Vidle se zapíchnou do země a kývavým pohybem od sebe a k sobě se půda nakypří, o 10 cm dál uděláme totéž a pokračujeme dále. Dle tohoto přístupu má rytí smysl pouze v případě velmi zhutnělé nebo těžké půdy.

Reklama

Rycí vidle lze použít pro kypření půdy místo rýče. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Pokud ve vás „rytí“ vidlemi nevyvolává příliš důvěry, není nic jednoduššího, než jej ověřit v praxi. Právě teď na podzim k tomu máte skvělou příležitost. Otestujte kypření půdy vidlemi na jednom záhonku a příští rok uvidíte, jestli se vám to osvědčí.

Žížaly jsou znakem zdravé půdy, většinu půdních organizmů však pouhým okem neuvidíme.

Místo rytí je také možné vysadit na prázdné plochy zelené hnojení (např. ozimé žito). Rostlinky prokoření půdu ještě na podzim a poskytnou pokrývku zeminy přes celou zimu. Na jaře stačí porost mělce zapracovat do půdy ideálně s trochou kompostu.

„Domácí výroba domečku pro hmyz bude zážitkem především pro děti.“

Slepice se postarají o pletí záhonků i hnojení

Pokud chováte slepice, mohou vám pomoci s přípravou záhonků na zimu. Slepice můžete vypustit přímo na prázdné záhonky, pokud nehrozí, že by mohly poškodit nějaké plodiny v blízkosti. Nabízí se také možnost využití různě velkých ohrádek, které slepice udrží na vymezené ploše. Možná jste se již setkali s pojmem slepičí traktor, což není nic jiného než malý pojízdný výběh pro slepice s budkou pro úkryt, který se postupně přemisťuje na místa, kde chcete zužitkovat slepičí aktivitu. Slepice během pár dní rozhrabou a nakypří hlínu, vyzobají rostliny a půdu zároveň také přihnojí.

Slepice dokážou pomoci s přípravou zahrady na zimu.

Ježek v „uklizené“ zahradě nepřezimuje

V přírodní zahradě nalezne po celý rok útočiště celá řada živočichů, kteří se v precizně udržovaných zahrádkách často nemají kam schovat. Není však nutné, aby se větve a hromady kamení válely po celé zahradě. „Řízený nepořádek“ se dá vhodně zakomponovat do méně nápadného rohu zahrady, kde může být zakrytý křovinami.

Mezi velmi vítané obyvatele zahrady patří ježci, kterých však rok od roku ubývá. Na vině je nejen automobilová doprava, ale zejména nedostatek příležitostí k úkrytu. Ježek si  na zahradě dokáže poradit s celou řadou škodlivého hmyzu a plžů. V létě potřebují ježci skrýše pro vyvedení mladých, v zimě pro přezimování. Ubytování jim poskytnou husté keře, pod kterými ponecháme kupu dříví a listí. Pod kupou je vhodné vytvořit prohlubeň hlubokou několik desítek centimetrů. Někdy se ježek může ubytovat i v hromadě kompostu. Pro případ, že chceme ježkům zajistit opravdu luxusní a bezpečné ubytování, jsou k dostání speciální domečky, které poskytnou ježkům ochranu. Podzim je ideální příležitostí pro vylepšení „bytové situace“ ježků ve vaší zahradě.

Myslete na všechny obyvatele zahrady: Ještěrky, ptactvo, hmyz

V hromadě větví či kamení naleznou zimní úkryt i další živočichové, jako jsou ještěrky nebo užitečný hmyz. Ještěrky velmi ocení suché zídky a štěrbiny mezi kameny ve skalce. Kus ztrouchnivělého dřeva poskytne útočiště střevlíkům nebo pavoukům. Pro hmyz můžeme svépomocí vyrobit domečky pro přezimování, které mají stříšku a pod ní různé druhy dutých materiálů, kam může hmyz zalézt (provrtané dřevo, ruličky, stébla, duté cihly apod.).

Domeček pro hmyz si můžete vyrobit doma sami, fantazii se meze nekladou.

Podzim je také ta správná chvíle pro rekonstrukci ptačího krmítka nebo opatření nového. Užitečné ptactvo nám na zahrádce pomáhalo celé léto, zimním přikrmováním můžeme ptákům pomoci zase my. V přírodní zahradě ptáci naleznou část potravy i z přírodních zdrojů. Plody různých keřů a zbylá jablka ponechaná na stromě jsou vítanou zimní pochoutkou. Podzim je také nejvhodnější čas pro vyvěšení nových ptačích budek a kontrolu starých.

Podzimní bobulovité plody je možné nasušit a použít jako zimní krmení pro ptáky.

Hlavní rada na závěr: Na zahradě odpočívejte a užívejte si klidných podzimních dnů

Přírodní zahrada má tu výhodu, že v ní nemusí být vše neustále uklizené a srovnané. Přírodní zahradník spoléhá na dokonalost přírody. Chvíle odpočinku a nabírání nových sil mu tak nemůže zkazit ani pohled na čerstvě rašící plevel, ani nový krtinec.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.