fbpx

Česku hrozí katastrofální sucho. Co proti tomu můžete udělat už dnes?0

Podobně jako loni i letos hrozí v na mnoha místech v Česku velké sucho. A nic na tom nezmění ani příležitostné bouřky s deštěm. Aby se krajina dobře nasytila vodou, muselo by vydatně pršet týden a déle a to nás asi zatím nečeká. Co můžete v boji se suchem udělat už dnes?

Těžko říci, jestli je loňské a současné sucho způsobené prostě delším období bez srážek nebo celkovými klimatickými změnami. Pravdou je, že vody v krajině ubývá a pro Českou republiku, která je tradičně zaměstnána nejrůznějšími pseudoprobémy a ty reálné spíše ignoruje, to bude do budoucna velmi velká potíž. Co můžete pro lepší hospodaření s vodou udělat, obzvlášť pokud máte rodinný dům a zahradu?

Výstavba polderů, obnova mokřadů a vodních toků

Stav krajiny a její devastace výstavbou a intenzivním zemědělstvím je jedním z největších českých ekologických problémů. Průmyslové zemědělství krajinu ničí, což má následně dopad na kvalitu života všech obyvatel. Důležité je aby voda při deštích odtékala z kraji co nejpomaleji a co nejvíce se zasakovala na místě. K tomu pomáhají různé mokřady, rybníčky, poldery a vodní toky v přirozeném klikatícím se korytě lemovaném stromy a keři.

Nikdo samozřejmě nečeká, že vezmete rýč a půjdete někam za humna kopat polder. Můžete však zkusit v tomto směru nějak zapůsobit na obecní zastupitelstvo. Nebo rovnou kandidovat a pokusit se o změnu.

Barely s vodou. Co nejvíc barelů

Každý rodinný dům se zahradou by měl mít retenční nádrž nebo alespoň vsak, do něhož ústí okapy. Každého litru dešťové vody, který odteče do kanalizace, je velká škoda. Na retenční nádrž je nyní v určitých oblastech možné získat dotaci v rámci programu Dešťovka. Pokud se vás tyto dotace netýkají, vyčkejte. Je pravděpodobné, že stát rozsah dotací v rámci boje se suchem v blízké budoucnosti zvýší.

Co ale může udělat třeba i dnes, je instalace nádob na dešťovou vodu k okapním svodům. Sudy na dešťovku koupíte docela levně v každém hobbymarketu. Sudy můžete umístit nejen k okapům, ale také přímo na zahradu. Do sudů na zahradu pak můžete vodu přečerpat pomocí čerpadla a hadice. Voda v sudu přímo na zahradě pak může sloužit na pohotovou zálivku.

Tajný tip: Příležitostně se do sudu s dešťovkou vyčůrejte. Hádejte proč. A pokud déle neprší, používejte na plné sudy poklop. Sudy na zahradě chraňte poklopem vždy. Voda zůstane čistší a ztížíte život komárům. Velký 500l sud na vodu pořídíte zhruba za 1300 Kč, menší 300l za cca 700 Kč.

Levnější cestou může být pořízení použité nádrže nebo barelu, které prodávají specializované firmy. V takovém případě se ale ptejte na jejich původní obsah. Bývají to například neškodné suroviny pro potravinářství a v takovém případě lze nádobu bez obav pro skladování vody použít. Velkou použitou 1000l nádrž seženete za 2500 Kč, ceny použitých plastových sudů se pohybují okolo 200 – 300 Kč.

Sbírejte šedou vodu

Strategie je jasná – co nejméně vody do odpadu. Sbírat na zalévání proto můžete i takzvanou šedou vodu – tedy odpadní vodu z koupelny či kuchyně. Po umývání nádobí lze vodu vybrat a použít na zálivku. Totéž je možné udělat s vodou z vany, vodu ze sprchy lze jímat do nádrže.

Saponáty v šedé vodě na zálivku tolik nevadí. Pokud ale používáte ekologické prostředky (Frosch,Ecover) tím lépe. Mýdlo nevadí vůbec, takže místo pracího prášku sliz, na aviváž a sprchový gel raději zapomeňte.

Máte starou studnu? Obnovte ji

Mnoho starších staveb má na pozemku starou studnu. Déle trvající sucha mohou být dobrou motivací k jejich obnovení. V čistším prostředí tak snadno získáte dobrý zdroj pitné vody, v zemědělské krajině alespoň vodu pro zálivku. Sledujte také, kdy vám studna eventuálně vysychá. Hodně vám to napoví stavu vody v okolní krajině. Například nám loni studna vyschla v srpnu, ale letos už v květnu.

Profilový obrázek

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.