fbpx

Prší, ale to neznamená, že nepřijdou další suché roky. Jak se připravit na suché období?0

Přestože v posledních dnech vydatně prší, neznamená to, že by se sucho minulých let nemohlo v blízké budoucnosti opakovat. Jak se doma a na zahradě co nejlépe připravit na příští tři roky sucha?

Každý rodinný dům by měl mít vlastní retenční nádrž. Zachycená voda pak může sloužit k zalévání zahrady. Foto: Pixabay.com

Těžko říci, jestli je předloňské, loňské a letošní jarní sucho způsobené prostě delším období bez srážek nebo celkovými klimatickými změnami. Pravdou je, že vody v krajině ubývá a pro Českou republiku, která je tradičně zaměstnána nejrůznějšími pseudoprobémy a ty reálné spíše ignoruje, to bude do budoucna velmi velká potíž. Co můžete pro lepší hospodaření s vodou udělat, obzvlášť pokud máte rodinný dům a zahradu?

Barely s vodou. Co nejvíc barelů

Každý rodinný dům se zahradou by měl mít retenční nádrž nebo alespoň vsak, do něhož ústí okapy. Každého litru dešťové vody, který odteče do kanalizace, je velká škoda. Na retenční nádrž je nyní možné získat dotaci v rámci programu Dešťovka. Dobrá retenční nádrž není úplně levná, ale jde o velmi účinné opatření a pokud máte zahradu, s její výstavbou byste neměli moc váhat. není to až tak složité.

Reklama

Pozor na levné použité nádrže. Zajímejte se, co se v nich dříve skladovalo.

Co ale může udělat třeba i dnes, je instalace nádob na dešťovou vodu k okapním svodům. Sudy na dešťovku koupíte docela levně v každém hobbymarketu. Sudy můžete umístit nejen k okapům, ale také přímo na zahradu. Do sudů na zahradě pak můžete vodu přečerpat pomocí čerpadla a hadice. Voda v sudu přímo na zahradě pak může sloužit na pohotovou zálivku.

Studna je pro zahradu požehnáním. Pokud tedy vlivem sucha brzy nevyschne. Foto: Pixabay.com
Kolik stojí sud na vodu?

Tip: Pokud déle neprší, používejte na plné sudy poklop. Sudy na zahradě chraňte poklopem vždy. Voda zůstane čistší a ztížíte život komárům. Velký 500l sud na vodu pořídíte zhruba za 1300 Kč, menší 300l za cca 700 Kč.

Levnější cestou může být pořízení použité nádrže nebo barelu, které prodávají specializované firmy. V takovém případě se ale ptejte na jejich původní obsah. Bývají to například neškodné suroviny pro potravinářství a v takovém případě lze nádobu bez obav pro skladování vody použít. Velkou použitou 1000l nádrž seženete za 2500 Kč, ceny použitých plastových a kovových sudů se pohybují okolo 200 – 300 Kč.

Výstavba polderů, obnova mokřadů a vodních toků

Stav krajiny a její devastace výstavbou a intenzivním zemědělstvím je jedním z největších českých ekologických problémů. Průmyslové zemědělství krajinu ničí, což má následně dopad na kvalitu života všech obyvatel. Důležité je aby voda při deštích odtékala z kraji co nejpomaleji a co nejvíce se zasakovala na místě. K tomu pomáhají různé mokřady, rybníčky, poldery a vodní toky v přirozeném klikatícím se korytě lemovaném stromy a keři.

Nikdo samozřejmě nečeká, že vezmete rýč a půjdete někam za humna kopat polder. Můžete však zkusit v tomto směru nějak zapůsobit na obecní zastupitelstvo. Nebo rovnou kandidovat a pokusit se o změnu.

Sbírejte šedou vodu

Strategie je jasná – co nejméně vody do odpadu. Sbírat na zalévání proto můžete i takzvanou šedou vodu – tedy odpadní vodu z koupelny či kuchyně. Po umývání nádobí lze vodu vybrat a použít na zálivku. Totéž je možné udělat s vodou z vany, vodu ze sprchy lze jímat do nádrže.

Saponáty v šedé vodě na zálivku tolik nevadí. Pokud ale používáte ekologické prostředky (Frosch, Ecover) tím lépe. Mýdlo nevadí vůbec, takže místo pracího prášku používejte sliz, na aviváž a sprchový gel raději zapomeňte.

Máte starou studnu? Obnovte ji

Mnoho starších staveb má na pozemku starou studnu. Déle trvající sucha mohou být dobrou motivací k jejímu obnovení. V čistším prostředí tak snadno získáte dobrý zdroj pitné vody, v zemědělské krajině alespoň vodu pro zálivku zahrady. Obnovení staré studny obvykle není tak složité, jak by se mohlo zdát.

Sledujte také, kdy vám studna eventuálně vysychá. Hodně vám to napoví stavu vody v okolní krajině.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.