fbpx

Biotop – bazén s kapkou přírody0

Zahradní bazén s rostlinami či rybníček, ve kterém lze plavat…řeč je o koupacím jezírku, kterému se říká také „biotop“. Ideální je pro malé zahrady, které si nemůžeme dovolit dělit na okrasnou a užitkovou část, ačkoliv bychom chtěli obojí.

Biotopy jsou oblíbenou volbou, na hony vzdálenou představě plování v žabinci. Představte si bazén příjemně zaobleného tvaru, který nemá na okrajích přepadovou mřížku, nýbrž mělčinu s oblázky a vybranými druhy vodních rostlin. Mezi rostlinami ale neplavete a jenom se na ně díváte. A ani vás možná nenapadne, že sledujete něco, co funguje na podobném principu jako kořenová čistička odpadních vod – akorát, že tato „čistička“ čistí jen vodu v bazénu. Tudíž se obejdete bez chemie, ušetříte, voda nesmrdí a přece je průzračná.

O ekosystém je nutné zpočátku trochu pečovat

Jako každé „měkké řešení“, i koupací jezírko má své speciální požadavky na stavbu a zacházení. Především nesmí být malé, neboť zaprvé by nebylo kde plavat (celou polovinu plochy je třeba vyhradit pro vodní rostliny) a ekosystém by nefungoval, neboť při malém množství se voda přehřívá, dochází k úbytku kyslíku a jezírko se zanáší řasami. Ideální velikost je 80 – 120 m2, úplné minimum potom 70 m2. Ze stejného důvodu je dobré počítat i s větší hloubkou koupací části, než je u klasického bazénu běžné: ideálně 2 – 2,5 metru, ale část s rostlinami je naopak mělká – do 80 centimetrů. Přechod mezi oběma částmi může být viditelný (jako na fotografii), nebo schovaný pod vodou, aby plocha vypadala jednotně.

Reklama

Zapomeňte na plování v žabinci. Koupací jezírka s biotopem opravdu fungují.

I přesto, že je splněn požadavek na plochu a objem vody, je v počátku provozu potřeba trochu přivzdušňovat, aby se úspěšně nastartoval přirozený samočistící proces. Stejně jako u kořenové čističky, ani do koupacího jezírka se nesmí vlévat saponáty, přepálený tuk a podobné nečistoty.

O čištění vody se v biotopu starají vodní rostliny. Vše funguje stejně jako kořenová čistička odpadních vod. (Foto: autorka)

Výstavba se příliš neliší od běžného bazénu

Technologický postup výstavby je obdobný jako při pořízení klasického foliového bazénu. Pokud se rozhodnete pro stavbu svépomocí, je třeba věnovat zvýšenou pozornost svařování folie a výběru vhodných vodních rostlin, aby byl dosažen odpovídající čistící účinek. Anebo se můžete obrátit na specializovanou firmu. V současné době se už i u nás trend úspěšně zabydluje a nemálo firem zabývajících se stavbou bazénů nabízí i realizaci koupacího jezírka. Jako u všech novinek, i tady je dobré pídit se po konkrétních realizacích a zkušenostech jednotlivých firem.

Lidé na biotopech oceňují hlavně přírodní charakter celého koupaliště a čistou vodu bez chloru. (Foto: autorka)

Pokud stále váháte, přidám na závěr několik tipů pro snazší rozhodování. Když si při návštěvě Vídně zajedete do sousedního města Klosterneuenburg-Weidling, můžete navštívit sídlo firmy Swimming Teich, která se u našich sousedů zabývá výstavbou koupacích jezírek už dvě desítky let. V areálu si prohlédněte modelová jezírka, ekostavba administrativní budovy od architekta Reinberga je příjemným bonusem.

Více o přírodních zahradách:

  • Stavby, které rostou před očima

  • Trávník nebo louka

  • Zelená střecha – zahrada a izolace v jednom

  • Biozelenina – neplaťte za ni, pěstujte si ji

Nebo – obzvlášť pokud jste z Brna a okolí – si běžte do biotopu rovnou zaplavat – u nás najdete už dva, které fungují jako koupaliště pro veřejnost. Jeden je v provozu v obci Bantice nedaleko Znojma a druhý v obci Kovalovice mezi Brnem a Rousínovem.

Kde najdete koupaliště-biotopy?

Zobrazit místo Biotopy v Česku na větší mapě

Autor: Redakce Nazeleno.cz