fbpx

Duben v zahradě. Zakládejte trávník, vysévejte zeleninu0

Co jste kvůli špatnému počasí nestihli v březnu, doženete na zahradě v dubnu. Ještě pořád je čas vysévat zeleninu a postarat se o trávník. Poradíme vám, jaké zahradní práce si na duben naplánovat.

Duben si na zahradě můžete náležitě užít. Základní práce, jako je vyčištění záhonů, pohnojení nebo stříhání stromů už jsou za vámi. Teď se můžete soustředit na výsev a výsadbu nebo na zakládání nového trávníku. Aprílový měsíc vás může pěkně potrápit, slunce střídá déšť, mnohdy i sníh. Podle jedné pranostiky ale dubnový sníh pole hnojí a déšť jim požehnání přináší. Tak se teple oblečte a pusťte se do práce.

Duben – měsíc trávníku

S péčí o trávník byste měli začít hned, jak to počasí dovolí. Vyčešte z něho uschlou trávu, zbytky listí nebo větviček a provzdušněte ho. Z trávníku vyhrabte také mech, který můžete přidat do kompostu.

Duben je měsíc, kdy můžete zakládat nové trávníky. Travní směsi běžně dostanete v zahradnictví, stejně jako hnojivo.

První sekání trávy si nechte na dobu, kdy bude dostatečně vzrostlá, většinou je to v době, kdy kvetou zlatice (zlatý déšť). Trávník sekejte hodně nízko. Po posečení ho zavlažte a dodejte mu živiny.

Okrasnou zahradu přihnojte

I v dubnu ještě můžete vysévat letničky, například afrikány, astry, hledíky, lichořeřišnice nebo měsíček lékařský. Semínka měsíčku lékařského můžete jen tak rozhodit mezi záhony, snadno se uchytí a vyrostou. Květinové záhony mulčujte, třeba posekanou trávou, a přihnojujte je. Odkvetlé květy, například narcisů a dalších cibulovin, odstraňte dříve, než začnou tvořit semeníky – zbytečně by vysilovaly rostliny.

Vysazujte cibuloviny a hlíznaté rostliny, například mečík nebo jiřiny. Sázet můžete okrasné stromy a keře. Nezapomeňte také na jarní řez růží. Odstraňte hlavně poškozené nebo suché výhony.

Výsadba brambor, výsev zeleniny

Celý duben vysévejte zeleninu: mrkev, petržel, saláty, ředkvičky, rukolu. Vysazujte cibuli z malých cibulek. Koncem dubna můžete vysévat také červenou řepu, hrách nebo černou ředkev.

Od poloviny dubna do poloviny května můžete vysazovat brambory. Obohaťte nejdříve půdu o kompost, přidat můžete i kravský nebo koňský hnůj. Mezi řádky nechte 70 cm, mezi jednotlivými brambory zhruba 40 cm.

Založte bylinkový záhon

Do užitkové zahrady vysazujte bylinky. Koncem dubna je ideální čas na založení bylinkové zahrady, půda už je dostatečně prohřátá. Vysazujte tymián, mateřídoušku, oregano (dobromysl), mátu, meduňku, vysévejte heřmánek. Byliny, které už vám na zahradě rostou, sestřihněte. Odstraňte hlavně uschlé větvičky.

Vyjděte do sadu

Pod korunami stromů okopejte půdu. Položte pod stromy mulč, zabráníte tak odpařování vody. Koncem dubna můžete zahájit přeroubování stromů.

Autor: Jana Poncarová