fbpx

Duben v zahradě: Zakládejte trávník, vysévejte zeleninu, radujte se0

Co jste na zahradě nestihli v březnu, snadno doženete v dubnu. Ještě pořád je čas vysévat zeleninu a postarat se o trávník. Meruňky nám letos opět nespíš zmrzly, ale to nevadí, nějaká úroda bude. Poradíme vám, jaké zahradní práce si na duben naplánovat.

Japonská třešeň, sakura, jarní květy
V dubnu již na zahradě kvetou stromy. Je na čase vysévat letničky a zeleninu. Foto Pixabay.com

Duben si na zahradě můžete náležitě užít. Základní práce, jako je vyčištění záhonů, pohnojení nebo stříhání stromů už jsou za vámi. Teď se můžete soustředit na výsev a výsadbu nebo na zakládání nového trávníku. Aprílový měsíc vás může pěkně potrápit, slunce střídá déšť a letos mnohdy i sníh. Podle jedné pranostiky ale dubnový sníh pole hnojí a déšť jim požehnání přináší. Tak se teple oblečte a pusťte se do práce.

Duben – měsíc trávníku

S péčí o trávník byste měli začít hned, jak to počasí dovolí. Vyčešte z něho uschlou trávu, zbytky listí nebo větviček a provzdušněte ho. Z trávníku vyhrabte také mech, který můžete přidat do kompostu.

Reklama

Koncem dubna je ideální čas na založení bylinkové zahrady.

Duben je měsíc, kdy můžete zakládat nové trávníky. Travní směsi běžně dostanete v zahradnictví, stejně jako hnojivo. První sekání trávy si nechte na dobu, kdy bude dostatečně vzrostlá, většinou je to v době, kdy kvetou zlatice (zlatý déšť). Trávník nesekejte moc nízko. Ocení to další obyvatelé zahrady – ježci, hadi i hmyz. Po posečení trávník zavlažte a dodejte mu živiny. Pokud je to možné, použijte při výsevu trávníku druhově pestřejší travní směs.

Nízko sečené „golfové“ trávníky jsou beznadějně out a vaší zahradě moc neprospějí. Naše letošní výzva: Kupte si kosu a zkuste trávu sekat ručně. Sekání kosou se po pár hodinách tréningu naučíte a je to skvělý relax a zároveň dobré cvičení na záda.

Okrasnou zahradu přihnojte

I v dubnu ještě můžete vysévat letničky, například afrikány, astry, hledíky, lichořeřišnice nebo měsíček lékařský. Semínka měsíčku lékařského můžete jen tak rozhodit mezi záhony, snadno se uchytí a vyrostou. Květinové záhony mulčujte, třeba posekanou trávou, a přihnojujte je. Odkvetlé květy, například narcisů a dalších cibulovin, odstraňte dříve, než začnou tvořit semeníky – zbytečně by vysilovaly rostliny.

Práce v dubnu často rozhodují, jak bude vaše zahrada vypadat v létě. Foto: Pixabay.com

Vysazujte cibuloviny a hlíznaté rostliny, například mečík nebo jiřiny. Sázet můžete okrasné stromy a keře. Nezapomeňte také na jarní řez růží. Odstraňte hlavně poškozené nebo suché výhony.

Výsadba brambor, výsev zeleniny

Celý duben vysévejte zeleninu: mrkev, petržel, saláty, ředkvičky, rukolu. Vysazujte cibuli z malých cibulek. Koncem dubna můžete vysévat také červenou řepu, hrách nebo černou ředkev. Letos je opět sucho (alespoň na naší zahradě ano), takže nezapomeňte zasazené záhony občas zalít.

U kedluben jsme už objevili okus od slimáků, takže letos je nejspíš také budeme muset sbírat. Zkuste granule nebo hlístice.

Tip pro experimentátory – pěstování brambor ve slámě
Pokud máte letos náladu, zkuste i malý agrotechnický pokuspěstování brambor ve slámě. Jde prastarý způsob, který se ale používal i v tomto století. Pro zemědělskou velkoprodukci se pochopitelně nehodí, ale v menších zahradách je bez problémů uplatnitelný. A jak na to? Brambory necháte naklíčit rozmístíte je ve sponu asi po 30 – 40 centimetrech volně na zem. Poté vše pečlivě zakryjete 40cm vrstvou slámy či jiného biologického materiálu. Jakmile rostliny vyraší tak do 30 cm, přistelte je další slámou. Občas to všechno zalijte a na záhon zapomeňte až do podzimu, kdy můžete sklízet.

Od poloviny dubna do poloviny května můžete vysazovat brambory. Obohaťte nejdříve půdu o kompost, přidat můžete i kravský nebo koňský hnůj. Mezi řádky nechte 70 cm, mezi jednotlivými brambory zhruba 40 cm.

Založte bylinkový záhon

Do užitkové zahrady vysazujte bylinky. Koncem dubna je ideální čas na založení bylinkové zahrady, půda už je dostatečně prohřátá. Vysazujte tymián, mateřídoušku, oregano (dobromysl), mátu, meduňku, vysévejte heřmánek. Byliny, které už vám na zahradě rostou, sestřihněte. Odstraňte hlavně uschlé větvičky.

Vyjděte do sadu

Pod korunami stromů a keřů okopejte půdu a rozhoďte sem sušený hnůj nebo kompost. Položte pod stromy mulč, zabráníte tak odpařování vody. Koncem dubna můžete zahájit přeroubování stromů. A máte li dostatečně velká meziřadí, zkuste sem zasadit zeleninu nebo právě ty brambory ve slámě.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.