Drony neslouží jen jako hračky nebo rušiči provozu na letištích – právě naopak. Plní náročné mise, kdy pomáhají vyměřovat stavby, zachraňují lidi, létají s lékařským materiálem do odlehlých končin bez silnic a pomáhají mapovat změny v životním prostředí. Přečtěte si, jaké drony a metody sběru dat se v ekologii používají.

Monitorování změn v krajině
Změněné trasy vodních toků, ustupující vegetace nebo půdní eroze. Tyto drobné změny umí drony zaměřit, porovnají je v čase se staršími daty a upozorní vědce, kde dochází k plíživým i dramatičtějším změnám. Pro monitorování krajiny se používají drony jinak navržené pro zemědělství s GNSS modulem pro satelitní pozicování a RTK modulem, který poziční data spojí s obrazem, jako je např. Phantom 4 Multispectral a Agras T16 od čínské společnosti DJI. Data se pak zpracovávají ve speciálním profi software DJI Terra, vytváří se z nich 3D model krajiny nebo 2D ortofotomapy.
Boj s kůrovcem
Strom napadený kůrovcem je potřeba odhalit co nejdříve – než se brouk začne dál šířit a napáchá větší škody. Nejlépe ho odhalíme právě z výšky pravidelným monitorováním pomocí dronů. Zjistí se, které stromy jsou napadené, a můžeme sledovat mechanismus, jakým se nákaza šíří. Jde o přesnější a citlivější postup než ten klasický, kdy se prostě narazilo na napadený strom a kolem něj se vykácel okruh 50 m. Drony se také dostanou tam, kam lidé běžně ne a dokážou zmapovat naráz větší území (třeba 500 ha za 90minutový let). Ke kontrole lze využít drony DJI P4 Multispectral, DJI M600 Pro nebo M200 series, pro větší území pak drony/křídla, jako je eBee – vždy v kombinaci s multispektrálními kamerami.
Ochrana srnčat při senoseči
Na drony je možné nasadit termokamery, a ušetřit tak životy a zranění srnčatům schovaným v polích při senoseči. Tradiční metody jako nasazení psů neodhalí všechna srnčata, zatímco na ovladači dronu vidíte všechny živočichy jako svítící body na displeji. Pro tuto misi se nasazují drony jako DJI M600 Pro nebo DJI M200 v kombinaci s termokamerou, případně drony s vestavěnou duální kamerou (s optickou i termální) jako je DJI Mavic 2 Enterprise DUAL.
Právě pohled z výšky nám dokáže o přírodě dát často přehlednější obrázek než při zkoumání ze země.