fbpx

Drobil chce jadernou energii zařadit k obnovitelným zdrojům0

Jaderná energie by se měla zařadit mezi obnovitelné zdroje. S tímto návrhem pojede ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) na říjnové zasedání ministrů životního prostředí Evropské unie.

Jaderná energie má pomoci splnit cíl

Podle vyjádření ministra Drobila pro Hospodářské noviny, by Evropská unie měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Ministr životního prostředí zastává názor, že bez toho aniž by byla jaderná energie zařazena k obnovitelným zdrojům, kam spadá například větrná, vodní nebo sluneční energie, nemá EU šanci vyrábět v roce 2020 z obnovitelných zdrojů 20 % elektrické energie, jak si stanovila.

Reklama

Pokud by Drobilův nápad v Bruselu prošel, EU by rázem splnila svůj cíl a stala by se zeleným kontinentem. Na jadernou energii by se pak vztahovaly dotace a různé podpory stejně jako na fotovoltaiku, biomasu nebo větrné elektrárny.

Uspěje Drobil se svým návrhem?

Odborníci ovšem jádro za obnovitelný zdroj nepovažují a vzhledem k tomu, že k jaderné energii mají státy evropské sedmadvacítky rozdílný vztah, je otázkou, zda ministr se svým návrhem uspěje. Ostatně jak sám přiznal, se svými kolegy z ministerstev životního prostředí se zatím neviděl, a proto neví, jaké reakce může očekávat.

Autor: Redakce Nazeleno.cz