fbpx

DRNH architektonická kancelář – Draci z Brna na ARCH FOR PEOPLE0

Mluví se o něm v superlativech. Mluví se o něm jako o jedné z nejzdařilejších realizací v Čechách poslední doby. O kom? O čem? Přeci o novém krytém bazénu v Litomyšli od DRNH. Už jste se byli osvěžit v jeho vodách a pokochat se jeho technickou dokonalostí, moderním materiálovým i tvarovým řešením a bezvadným splynutím s okolím?

Ať už ano či ne, určitě si nenechte ujít přednášku jednoho z autorů. Nejen o Litomyšli a zde použitém pohledovém betonu nám přijede do Prahy referovat zakládající člen DRNH Antonín Novák. Přivítáme ho na konferenci Beton v architektuře, která se koná 7. září v rámci festivalu ARCH FOR PEOPLE 2011.

Brněnský atelier DRNH existuje již od roku 1991. U zrodu kanceláře stáli dva architekti a spolužáci z brněnského Vysokého učení technického – Antonín Novák a Petr Valenta. Dnes patří DRNH mezi nejzvučnější stálice architektonické scény moravské metropole.

Jak už bylo řečeno, v posledních letech jsou DRNH spojováni zejména s vynikajícími realizacemi bazénů. První z nich je rekonstrukce a dostavba areálu letního koupaliště na Kraví hoře v Brně. Úkolem architektů bylo rekonstruovat stávající koupaliště z 60. let a implementovat do jeho areálu novostavbu krytého plaveckého bazénu.  Za bravurně zvládnutou realizaci bazénu na Kraví hoře získalo studio v roce 2005 cenu Grand Prix a Grand Prix obce architektů a také nominaci na bienále prestižní evropské soutěžní přehlídky nejlepších realizací Mies van der Rohe Award.

Kraví hora se posléze stala přirozenou referencí pro další zakázku. Město Litomyšl, proslulé svým osvíceným přístupem ke kvalitní architektuře, se rozhodlo vystavět krytý bazén a neváhalo požádat architekty z DRNH. Litomyšlský bazén je jen dalším potvrzením kvality atelieru – zejména jeho umění využít vlastností pozemku a přirozenosti stavebních materiálů ve prospěch výsledku. Objekt byl navržen podle zásad landscape architecture a splňuje všechny parametry energeticky úsporné stavby. Úspěšným zakončením příběhu o krytém plaveckém bazénu v Litomyšli je ocenění Grand Prix architektů 2011 v kategorii novostavba.

Kromě výše zmíněných úspěchů na poli architektury plováren je DRNH autorem dalších kladně hodnocených realizací. U každé z nich je vždy kladen důraz na pochopení kontextu území, genia loci daného místa a následné citlivé včlenění stavby do historického prostředí.  V Brně jmenujme mj. rekonstrukci divadla Reduta na Zelném trhu dokončenou v r. 2005. Ve spolupráci s architektem a scénografem Miroslavem Melenou a výtvarníkem Petrem Kvíčalou se podařilo dát Redutě odpovídající novou tvář navazující na původní účely.  Rok po dokončení se Reduta dočkala 1. ceny Grand Prix v kategorii rekonstrukce a rovněž titulu Stavba roku 2006.

Obytný soubor Na Krutci je příkladem pražské realizace. Ve spolupráci s hlavními koordinátory návrhu, brněnskými architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem, zde studio vytvořilo luxusní řadové domy. Soubor bytových domů Na Krutci byl nominován na Evropskou cenu za současnou architekturu Mies van der Rohe Award 2008.

V poslední době se DRNH zabývá zejména rekonstrukcemi. Těšit se můžeme například na realizaci stavební obnovy Květné zahrady v Kroměříži.

Více informací o akci ARCH FOR PEOPLE zde.

Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz