fbpx

Dřevostavby: Nízkoenergetické bydlení za 3 měsíce0

Dřevostavby se v posledních letech stávají stále oblíbenější alternativou klasických zděných domů. Jejich výhodou je rychlá výstavba, ale i vynikající tepelně izolační parametry. Co dalšího dřevostavby nabízejí? Jaká je jejich životnost? Proč zvolit právě dřevostavbu?

Historie dřevostaveb sahá hluboko do minulosti. Pro někoho je to možná signál, že v dnešní době nemohou dřevostavby nabídnout nic přínosného. Ve skutečnosti je to ale jinak. Mnoho moderních postupů a metod se dnes uplatňuje právě v oblasti dřevostaveb a ty se díky tomu stávají stále více vyhledávaným typem domů. V mnoha vyspělých zemích tvoří nejen nízkoenergetické dřevostavby okolo 10–30 % výstavby, ve Skandinávii dokonce 50–60 %.

„Jen mezi pasivními domy tvoří dřevostavby až 60 %.“

Reklama

Ještě dnes má mnoho lidí k dřevostavbám neopodstatněný odpor. Ten pocit vychází z dob, kdy dřevostavby nedosahovaly takových parametrů jako dnes. Nyní jsme však zcela někde jinde, proto jsou obavy z dřevostaveb zbytečné,“ říká architekt David Křeček. Dnešní dřevostavby jsou naopak spojovány s úspěšnou nízkoenergetickou a pasivní výstavbou – jen mezi pasivními domy tvoří dřevostavby zhruba 60 %.

Seriál: Dřevostavby

   – Co obnáší výstavba dřevostavby

   – Výhody a nevýhody dřevostavby

   – Moderní dřevostavby slaví 40 let

  –  Izolace a požární ochrana dřevostavby  

Dřevo jako stavební materiál

Dřevěné stavby jsou staré téměř jako lidstvo samo, provázely nás po celá staletí. Na místě je tedy otázka, proč jsme se s tímto materiálem ve stavbách příliš nesetkávali během posledních desetiletí. Jako hlavní důvod se jeví politika minulého režimu, který razil názor, že dřevo je vhodné pouze jako pomocný materiál. V těchto dobách tedy dřevěné konstrukce u nás nezaznamenaly víceméně žádný vývoj a dřevostavby jsou kvůli tomu dodnes často stigmatizovány.

Výstavba dřevostaveb u nás v posledních letech zaznamenává růst
Výstavba dřevostaveb u nás v posledních letech zaznamenává růst

Škála technologických možností v rámci výstavby dřevostaveb je dnes ovšem velice široká. Díky postupnému zdokonalování historických postupů tak můžeme v  oblasti dřevostaveb vybírat z mnoha typů konstrukcí. „Současnou moderní dřevostavbu není třeba stavět na principu překládaných trámů jako například u srubů, ale buď ze subtilního skeletového systému anebo lze použít dokonalý systém velkoplošných komponentů z masivního dřeva, kdy se stavba na místě pouze rychle smontuje,“ říká David Křeček.

Ať už jsou to tedy konstrukce rámové, stavby z masivního dřeva, anebo montované stavby z prefabrikovaných dřevěných panelů, každý z těchto typů má své výhody i nevýhody.

Montovaná dřevostavba: Dům za několik měsíců

Mnoho zajímavých vlastností a moderních prvků dnes nabízí montovaný sendvičový systém, který patří k nejoblíbenějším způsobům výstavby dřevostaveb. Tento systém se povětšinou využívá při výstavbě domů na klíč, kdy se jednotlivé stavební prvky nejprve vyrobí v továrně a na stavbě jsou ihned po přivezení smontovány. Díky tomu je takový dům postaven velmi rychle a majitelé se do nového domova mohou stěhovat už za 3 až 6 měsíců od zahájení stavby. A to navíc v kterémkoliv ročním období, protože na tento typ výstavby nemají výkyvy teplot žádný vliv.

Výstavba dřevostavby je rychlá
Výstavba dřevostavby je rychlá. Zdroj: Novatop

Výběr ze sortimentu montovaných domů představují z velké části typové domy z nabídky jednotlivých firem. I díky tomu tvoří až 80 % dřevostaveb u nás právě katalogové domy. V případě, že nemáte na dům žádné zvláštní nároky, je katalogový dům ideálním a jednoduchým řešením – stačí si pouze vybrat a za několik měsíců může být dům váš. Možná je ale i varianta, kdy chce zákazník učinit určité změny v typovém projektu. Povětšinou je v takovém případě možné tyto požadavky realizovat po konzultaci s provádějící firmou.

Zvolit je ale možné i zcela jinou a originální cestu. Takovou nabízí vytvoření individuálního projektu šitého přímo „na míru“ vašim představám. Řeč je o projektu, který vám podle přání vytvoří architekt a realizaci pak svěří firmě. Fantazii se v takovém případě meze nekladou a přání a představy investora jsou zde na prvním místě.

Skeletová konstrukce dřevostavby

Konstrukční variantou, která nabízí celkem široké možnosti realizace, je sloupková neboli rámová či skeletová konstrukce. Zde se pro nosný systém využívá dřevěné tyčové kostry a pláště, který umožňuje celkem široké možnosti tvarové výstavby. Samotná výstavba je v tomto případě delší než u montovaného systému, konstrukční prvky se na místě postupně manuálně spojují a dovnitř se vkládá izolační materiál. Přesto je i tento způsob výstavby rychlejší než klasická stavba zděného domu. Po dokončení pak může být dům postavený touto technologií naprosto k nerozeznání od domu zděného.

Masivní dřevostavby z vrstveného dřeva

Také masivní dřevostavby mají mezi projektanty své zastánce. Do této kategorie řadíme jak tradiční srubovou výstavbu, tak dřevostavby z vrstveného dřeva. Stěnové a stropní díly pro tuto výstavbu jsou vytvořeny slepením několika dřevěných desek, které se posléze montují na staveništi.

Zajímavým příkladem takového řešení je stavební systém NOVATOP. „Pro výrobu lepených masivních komponentů NOVATOP je využíváno smrkové dřevo. Jednotlivé velkoformátové komponenty se skládají z několika vrstev, přičemž každá vrstva je tvořena z lamel z masivního dřeva a vrstvy jsou na sebe skládány do kříže. Všechny lamely jsou mezi sebou slepené a tak komponenty získávají vynikající rozměrovou stálost a velmi vysokou statickou únosnost,“ říká Kateřina Braunerová ze společnosti AGROP NOVA, která stavení systém NOVATOP vyrábí.

V rámci dřevostaveb jsou u nás oblíbené především rodinné domy
V rámci dřevostaveb jsou u nás oblíbené především rodinné domy. Zdroj: Novatop

Dřevěná konstrukce a životnost

Systémů dřevostaveb je mnoho a firem, projektantů a architektů, kteří se jimi zabývají, stále přibývá. Co je ale základním předpokladem pro dlouhověkost dřevostavby a její kvalitní funkčnost? U dřevostaveb je důležitá tzv. difúzní otevřenost stavby. Znamená to, že stavba musí být schopná odvézt ven vlhkost, která se uvnitř vytvoří, aniž by docházelo k jejímu kondenzování uvnitř stěny. Takový jev by v dlouhodobějším horizontu mohl způsobovat vznik plísní či hub, tudíž vytvoření nezdravého prostředí pro život.

Jak difúzní otevřenosti dřevostavby docílit? Zajímavým materiálem pro řešení této problematiky jsou dřevovláknité izolační materiály, jejichž schopností je vlhkost propouštět ven. Dřevovláknité desky se v dřevostavbách používají jako základní materiál konstrukce, kromě difúzní otevřenosti nabízejí i výborné vlastnosti jako zvuková a tepelná izolace. Navíc jsou dřevovláknité desky z ekologického hlediska naprosto šetrnou variantou.

Dřevostavby a jejich požární odolnost

V minulosti často proklamovanou negativní vlastností dřevostaveb, byla vysoká hořlavost. Přestože všichni víme, že „dřevo hoří“, současné dřevostavby mají tento problém velmi kvalitně vyřešen. Přísné technické normy a předpisy, které musí dřevostavby splňovat, dokonce zajišťují to, že dřevostavby jsou vůči požáru odolnější než některé ocelové konstrukce.

Dřevostavby mohou být dnes úspěšně spojovány s nízkoenergetickou a pasivní výstavbou
Dřevostavby mohou být dnes úspěšně spojovány s nízkoenergetickou a pasivní výstavbou. Zdroj: Novatop

Na požární ochraně dřevostaveb se podílí například velkoformátové vnitřní obklady, které zvyšují jejich odolnost vůči ohni. Jedním z takových prvků jsou v současnosti oblíbené sádrovláknité desky, které se využívají v dřevostavbách buď jako obklad vnitřních stěn, anebo obvodových konstrukcí.

Vlastností sádrovláknité desky dnes využívá řada odborníků, kteří nahrazují původní skladbu stěn s dřevotřískou nebo OSB deskou a sádrokartonem pouze jednou sádrovláknitou deskou. Sádrovláknité desky jsou navíc vhodné i pro konstrukce nízkoenergetických a pasivních domů,“ vysvětluje Peter Šovčík z FERMACELL.

Životnost dřevostaveb

Dřevostavby mezi současnými novostavbami vynikají mnoha zajímavými vlastnostmi. Jak je to ale s jejich životností? Vyrovnají se i v tomto ohledu klasickým zděným stavbám? Přestože běžně udávaná délka morálního opotřebování dřevostavby je asi 50 let, životnost a funkčnost dosahuje 100 i více let.

A jak jsou dřevostavby náročné na údržbu? „Úměrně použitým materiálům a přístupu klienta k údržbě. Běžně jsou však dřevostavby na údržbu zcela nenáročné,“ říká Michal Šopík ze společnosti VESPER HOMES.

Nízkonergetické bydlení

   – Co obnáší výstavba dřevostavby

   – Nízkoenergetický a pasivní dům

   – Dům s ocelovou konstrukcí

  –  Aktivní dům: Neplaťte za teplo!  

Autor: Redakce Nazeleno.cz