fbpx

Dřevostavba jako dřevostavebnice0

Zvažujete nový způsob bydlení, které by bylo komfortní a energeticky úsporné zároveň? Potřebujete však bydlet co nejrychleji? Moderní dřevostavby jsou díky nové důmyslné technologii postaveny během několika hodin. Bydlení v dřevostavbě je příjemné a splňuje požadavky na úspory energií.

Konstrukčních systémů dřevostaveb je mnoho. Systémů, které se mohou po právu nazývat dřevostavbami, již mnohem méně. Nový rozměr dává moderním dřevostavbám nová technologie stavění, technologie masivních celodřevěných velkoformátových panelů NOVATOP, z nichž se dům poskládá jako ze stavebnice. Postavit si dům opravdu ze dřeva znamená využít potenciálu tohoto krásného přírodního materiálu skutečně naplno. Navíc uvnitř takového domu dřevo krásně voní. 

„Masivní komponenty NOVATOP se vyrábí ze smrkového dřeva vysušeného na vlhkost zhruba 8 %.“

Masivní velkoformátové komponenty NOVATOP se „šijí na míru“, to znamená, že jsou vyrobeny v přesných formátech, s opracováním spojů, s otvory pro okna a dveře a s dalšími individuálními úpravami jako jsou příprava tras pro rozvody či doplnění tepelné, zvukové nebo protipožární izolace. Tyto hotové komponenty jsou expedovány na staveniště, kde se z nich za pomoci jeřábu sestaví během několika hodin celý objekt.

Dřevostavby: Kvalita materiálu je zásadní

U technologie NOVATOP nejde jen o rychlost výstavby, zcela zásadní je kvalita materiálu a vlastnosti hotové stavby. Investoři ocení hlavně masivní celodřevěnou konstrukci domu a s ní spojené vlastnosti, které zvyšují celkový komfort bydlení. Plochy v interiéru mohou zůstat v pohledové kvalitě přírodního dřeva a dodávají mu tak nezaměnitelné kouzlo. 

Dřevostavby z masivních velkoformátových komponentů NOVATOP se poskládají jako stavebnice
Dřevostavby z masivních velkoformátových komponentů NOVATOP se poskládají jako stavebnice

Pro výrobu masivních komponentů NOVATOP je využíváno smrkové dřevo, které je sušeno na vlhkost cca 8 %, což zajišťuje jejich vysokou stabilitu a zabraňuje tvorbě trhlin. NOVATOP se vyrábí v České republice, ale vyvinut a ověřen byl ve Švýcarsku, které je kolébkou všech nových technologií v oblasti dřevostaveb.

Vzduchotěsnost stavby úzce souvisí s úsporami energií

Spolu se zvyšujícími se požadavky na energetickou úspornost staveb je věnován stále větší důraz na vzduchotěsnost obálek budov. Realizace tohoto požadavku je poměrně snadná v projekční fázi, nikoliv však na staveništi. Práce s fóliemi je obtížná a vyžaduje skutečně odborné provedení.

Výsledek tím však ještě zaručen není, protože v praxi často dochází k porušení této vrstvy dodatečně v průběhu stavby. Při práci se systémem NOVATOP tyto komplikace nehrozí. Všechny komponenty NOVATOP jsou plošně neprůvzdušné a jsou velmi odolné proti porušení. Důkazem jsou konkrétní realizace pasivních domů doma i v zahraničí (NOVATOP je členem sdružení Centrum pasivního domu).

Panely NOVATOP jsou difúzně otevřené

Dnešním trendem jsou jednoznačně difúzně otevřené systémy. Základním kritériem pro splnění difúzně otevřeného systému je vytvoření vhodného pořadí jednotlivých vrstev ve skladbách obvodových plášťů. Jednoduše, vnitřní vrstvy musí mít větší difúzní odpor než vrstvy vnější. Panely NOVATOP jsou v celém průřezu z masivního dřeva, a to má relativně malý difúzní odpor, přesto však redukuje prostup vlhkosti účinně a zvyšuje komfort vnitřního mikroklimatu.

Panely NOVATOP účinně redukují prostup vlhkosti
Panely NOVATOP účinně redukují prostup vlhkosti

Masivní komponenty NOVATOP odolávají požáru

Dřevo hoří a komponenty NOVATOP samozřejmě také. To je však v naprostém pořádku, protože se ví, jak tento proces probíhá. Díky tomu se dokážou jednotlivé segmenty stavby optimalizovat do potřebných dimenzí.

Všechny masivní komponenty mají obrovskou výhodu v tom, že odhořívají pouze plošně. To znamená, že oheň může na prvek působit pouze z jedné strany a tím pádem se konstrukce oslabuje pomaleji. Oproti tomu dřevěné prvky skeletových i rámových staveb mohou být při požáru oslabovány odhoříváním z několika stran současně a musí být více naddimenzovány anebo chráněny dalšími materiály.

Certifikovaní partneři NOVATOP jsou zárukou kvality

Postavit úsporný dřevěný dům neznamená jen dosáhnout skvělé energetické bilance, ale jde o celý soubor parametrů, které zaručí, že se obyvatel v takovém domě bude cítit dobře. Dnes je díky vysoké poptávce po dřevostavbách na trhu poměrně hodně firem, ale kvalita některých společností je opravdu žalostná. To pak samozřejmě vrhá na dřevostavby špatné světlo. Při často až nesmyslném honu za nejnižší cenou je pak šance na kontakt s nekvalitní firmou dost velká.

Dřevostavby jsou komfortním a energeticky úsporným způsobem bydlení
Dřevostavby jsou komfortním a energeticky úsporným způsobem bydlení

Že byl stavebník podveden, pozná až na kvalitě použitých materiálů nebo na fakturách za vícepráce. NOVATOP nabízí pro zajištění vysoké kvality realizací své Certifikované partnery, kteří mají v oblasti projektování a stavění ze dřeva dlouholeté praktické zkušenosti a stojí za nimi konkrétní reference.

Pro více informací navštivte stránky www.novatop-system.cz

Autor: Komerční sdělení