fbpx

Dřevohliníková okna: Úsporné řešení pro pasivní domy0

Bydlení v pasivním domě vám ušetří 75–90 % energie. S novými dřevohliníkovými okny lze však dosáhnout ještě vyšších úspor energie a navíc s nimi máte možnost nových architektonických řešení. Jak je to možné? Jaké jsou parametry dřevohliníkového okna? Jak se okna vyrábí a v jakých variantách?

Firma Pražák s.r.o. je český výrobce dřevěných, dřevohliníkových oken a vchodových dveří již od roku 1989. V roce 2007 začala společnost Pražák s.r.o. jako první vyrábět eurookna v profilu IV 92 a v roce 2010 započala s výrobou oken, které určují nový standard v dřevěných otvorových výplních – dřevohliníkové okno Pražák Braga Integral s rámem a křídlem integrovaným ve fasádním systému.

„Dřevohliníkové okno Pražák Braga Integral má součinitel prostupu tepla Uw ≤ 0,5W/m2K.“

Výrobky firmy Pražák s.r.o. jsou certifikovány dle platných technických norem. Všechna vyráběná okna a dveře podléhají přísné kontrole, což je zárukou jejich stálé kvality. Firma Pražák s.r.o. je držitelem certifikátu řízení jakosti ISO 9001:2008. Kvalita materiálu a provedení je zkrátka nejdůležitější součástí firemní filozofie. Společnost Pražák s.r.o. proto patří mezi významné a stabilní výrobce dřevěných otvorových výplní.

Dřevohliníkové okno Pražák Braga Integral

Toto dřevohliníkové okno nejvyšší kvality je určeno především k montáži do pasivních domů.

Vlastnosti okna:

 • dřevohliníkové okno s „ neviditelným“ rámem a křídlem
 • originální subtilní profil okna umožňuje dosáhnout všech požadovaných užitných vlastností
 • design výrobku splňuje všechny požadavky moderní architektury
 • součinitel prostupu tepla Uw ≤ 0,5W/m2K

Požadavky kladené na pasivní domy

Pasivní domy poskytují velmi dobrou vnitřní pohodu kombinovanou s nízkou spotřebou energie. Aby se zajistilo skutečné dosažení komfortu i úspor energie, provádí se certifikace budov.

Pasivní domy musí splňovat níže uvedená kritéria:

 1. Měrná potřeba tepla na vytápění ≤ 15 kWh/(m2a) nebo topná zátěž ≤ 10 W/m2
 2. Měrná potřeba tepla na chlazení ≤ 15 kWh/(m2a)
 3. Vzduchotěsnost n50 ≤  0,6 – násobná výměna vzduchu za hodinu
 4. Měrná potřeba primární energie ≤ 120 kWh/(m2a) – teplá voda, topení, chlazení, elektřina pro domácnost a pomocná elektřina
 5. Četnost přehřátí (nad 25 °C) ≤ 10 %

Dřevohliníkové okno Pražák Braga Integral splňuje požadavky moderní architektury
Dřevohliníkové okno Pražák Braga splňuje požadavky moderní architektury

S pasivním domem ušetříte 75–90 % energie

I u již stojících budov ale lze dosáhnout značných úspor energie v rozsahu od 75 % až po více než 90 %. Rozhodujícím výsledkem pro každého uživatele pasivního domu je komfort bydlení a výsledná energetická bilance při praktickém používání.

Tato kritéria kladená celkově na pasivní domy se musí nutně promítnout v konstrukci otvorových výplní. Bereme-li v úvahu fakt, že zásadní činitelem ovlivňujícím tepelné ztráty u oken je skleněná výplň, tak vlastní rám a křídlo vyžadují rovněž pozornost, i když se na tepelné bilanci nepodílí tak velkou měrou. 

Tepelně-technické vlastnosti výplní otvoru

Výsledné tepelně-technické vlastnosti výplní otvoru jsou konkrétně dány:

 • tepelným odporem prostředí
 • tepelným odporem rámu a křídel
 • osazením okna či dveří v konstrukci stavby
 • tepelně-technickými vlastnostmi ostění otvoru

Dřevohliníková okna: Maximalizace úspor energie v pasivním domě

Z těchto zásad firma Pražák s.r.o. vychází při konstrukci svého nového výrobku – dřevohliníkového okna Pražák Braga Integral. Dřevohliníkové okno Pražák Braga Integral je vyrobeno standardním technologickým postupem dřevěného okna obloženého hliníkovými profily.

Nosnou část tvoří dřevěné masivní profily nebo profily z lepených lamel. Kovové profily tak chrání dřevěný rám proti působení atmosférických vlivů, tvoří oporu pro těsnění na vnější straně okna a řeší odvodnění rámu. Velkým přínosem pro zateplení nového okna Pražák Braga Integral je integrace vlastního rámu okna do stavebního otvoru a následné přetažení fasádního zateplovacího systému přes rám až na rovinu izolačního skla okna.


Dřevohliníková okna Pražák Braga Integral výborně těsní

Parametry dřevohliníkových oken

Zasklení se provádí na přání s vyšší tepelnou izolací, s ochranou proti slunečnímu záření, přičemž se používá bezpečnostní, protihlukové nebo ornamentální sklo. Kování u okna je standardní celoobvodové Maco Multitrend se zvýšenou bezpečností. Na přání je dostupný vyšší stupeň bezpečnosti, elektrické ovládání a skryté kování.

Systém dřevohliníkového okna Pražák Braga Integral má ve standardní variantě tři těsnění a je zde možné aplikovat i čtvrté těsnění umístěné na vnitřní straně křídla. Dřeviny, které se používají na výrobu rámů a křídel jsou smrk, borovice, meranti, dub a modřín.

Dřevohliníková okna Pražák Braga Integral lze použít i na zasklení velkých ploch
Dřevohliníková okna Pražák Braga lze použít i na zasklení velkých ploch

Dřevohliníková okna: Ideální pro nová architektonická řešení

Povrchová úprava dřevěných částí je prováděna v moderní lakovně s automatickou regulací vlhkosti a teploty. Plně se uplatňuje čtyřstupňový systém nanášení povrchové úpravy včetně speciálních plničů přiznaných spár a ošetření čelního dřeva.

V neposlední řadě dřevohliníkové okno Pražák Braga Integral vytváří pro architekty nový prostor řešení usazení okenních systémů na projektovaných budovách a konkrétní návaznost otvíravých okenních prvků na zasklení velkých izolačních skel přímo do fasády bez použití rámů.

Eurookna Pražák since 1925

Autor: Komerční sdělení