fbpx

Dřevo je 100% přírodní materiál s vynikajícími vlastnostmi. Jaké zvolit?0

Česká republika je národem vášnivých chatařů i zahrádkářů. Není se čemu divit. Kdo by si po týdnu plném práce nechtěl odpočinout na vlastním klidném kousku přírody? K dosažení takového cíle však musíte nejdřív postavit pořádné zázemí. V takovém ohledu je nutné zvolit správné dřevo i způsob péče o něj. Jaké stromy se rozhodně vyplatí?

Ideální prostředek na stavbu

Dřevo je již po tisíce a tisíce let stavebním materiálem číslo 1. Tento fakt platí i v dnešní době, kdy máme celou řadu různých variant, jako je plast, kov, beton i další prostředky. Důvod je přitom poměrně jasný.

Tato přírodní možnost v sobě totiž kombinuje snadné opracování, nízkou hmotnost a ohromnou dostupnost. Zároveň vám poskytne téměř bezkonkurenční tepelně-izolační vlastnosti, díky čemuž zvýšíte svůj komfort i úspory nejen v zimě, ale i v letním období. K tomu připočtěte vysokou mechanickou i chemickou odolnost, tlumení hluku a máte jasno.

Z těchto důvodů je nabídka stavebních prken opravdu široká, takže se během výběru můžete snadno ztratit. Jednotlivé druhy stromů s sebou přináší trochu odlišné vlastnosti, takže se hodí do jiných podmínek.

Smrk je nestárnoucí klasika

Ačkoliv si lze objednat stromy ze všech části světa, pro naši zeměpisnou šířku je jasnou volbou typický smrk. Ten u nás seženete za velmi nízké ceny (nejlevnější varianta ze všech), stejně jako si snadno objednáte libovolné množství. Vždy se však spoléhejte jen na dodavatele certifikovaného dřeva s původem a nenaleťte na podezřele nízké ceny.

A proč právě smrk? Toto dřevo s nízkou hustotou se velmi snadno opracovává, takže si s ním poradí i méně šikovní kutilové. I přesto vás potěší vysokou odolností vůči tlaku a tahu, takže hravě unese veškerou zátěž, kterou mu vaše chata připraví.

Abychom jen nechválili, musíme zmínit i nevýhody smrkového dřeva. Obecně je totiž o něco méně odolné vůči vlhkosti a vodě. Co to znamená? Rozhodně jej budete muset impregnovat, díky čemuž jej na několik let spolehlivě ochráníte. Pokud budete daný postup opakovat každé 2–3 roky, získáte úplný klid.

Daný materiál je náchylný i vůči UV záření. Nezapomeňte tedy zvolit takový nátěr, který dokáže před tímto agresivním činitelem chránit. To však platí pro všechny druhy dřeva.

Zamezte líhnutí parazitů

Nechráněné dřevo je jasnou volbou pro plísně, houby i dřevokazný hmyz. I zmíněná rizika se však dají poměrně snadno řešit (pokud už není materiál napadený). Na trhu najdete spoustu impregnačních prostředků, s jejichž pomocí minimalizujete šanci napadení.

Jestli toužíte po 100% jistotě, raději si zavolejte odborníky a nechte je provést jejich magii. Jedině ti dokážou spolehlivě zkontrolovat vnější i vnitřní části dřeva, ošetřit jej, případně zlikvidovat parazity, a to včetně jejich vajíček. Jejich práce je přitom mnohem levnější než celková rekonstrukce.

Kde koupit prkna?

Jak jsme již řekli na začátku článku, na současném trhu najdete bezpočet různých dodavatelů. Vy se musíte soustředit jen na ověřené a certifikované materiály. Pokud možno za co nejnižší ceny. Dobrým příkladem je třeba oblíbený e-shop s webovými stránkami kup-drevo.cz, které najdete pod odkazem nahoře.

Tito odborníci nabízí prkna, palubky, spárovky, hranoly, hoblíky, překližky i všechny ostatní potřeby pro úspěšnou stavbu/rekonstrukci. Jakékoliv zboží doručují po celé České republice, a to do 1–10 pracovních dní od objednání.

Jste řemeslník a živí vás práce se dřevem? Objednáte-li si za více než 35 000 Kč, máte automaticky nárok na individuální slevy. Pokud si nevíte s něčím rady nebo vás zajímá cokoliv ohledně prodávaného materiálu, zavolejte na telefonní číslo v horní části stránek a zeptejte se profesionálů.

Autor: Komerční sdělení