fbpx

Partneři sekce

Dřevní pelety jsou neobvykle levné. Jejich cenu táhne dolů i kůrovec0

Topení dřevními peletami nebo briketami se v současné době vyplatí. Jejich ceny jsou totiž velmi nízké. Podle informací Klastru Česká peleta je nyní na počátku léta možné koupit pelety až o 20 % levněji, než tomu bylo loni. Důvodem je hlavně nadbytek dřeva způsobený kůrovcovou kalamitou. V jednání je prý také snížení DPH u pelet na 10 %, což by cenu toho ekologického paliva dále snížilo.

dřevní pelety
Dřevní pelety jsou kvalitní a ekologické palivo. Jejich ceny je v současné době nízká.

K tomu se přidává cenově příznivé období roku. Pelety jsou totiž tradičně na jaře a na počátku léta nejlevnější a s tím, jak se bude přibližovat další topná sezóna budou jejich ceny nejspíš trochu růst.

Nákup toho paliva nebo přechod na technologii vytápění biomasou se proto nyní jeví jako racionální volba. „Náklady na topení v běžném rodinném domě se s peletami pohybují mezi 25 až 30 tisíci Kč ročně a palivo je možné objednat kdykoliv v sáčcích nebo v cisterně, která je nafouká přímo vedle kotle,“ říká Ing. Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.

Reklama

Nízké jsou i ceny dřevěných briket.

Ve srovnání se všemi jinými zdroji tepla klesala během uplynulé topné sezony jedině cena dřeva. Na rozdíl od elektřiny a plynu jeho cenu netlačí nahoru rostoucí ceny a snižující se zásoby uhlí. Za klesajícími cenami dřeva stojí v České republice i kůrovcová kalamita, která přinesla také slibný návrh Ministerstva zemědělství na snížení DPH z 15 na 10 % na všechna dřevní paliva, tedy palivové dřevo, pelety a brikety. To by mohlo zajistit nízké ceny paliv na bázi dřeva i do budoucna.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.