Chtěli jste žádat o dotace na zateplení? Možná máte tento rok smůlu! Program Zelená úsporám už letos pravděpodobně spuštěn nebude. Rekonstrukci nebo zateplení domu lze ale financovat i jinými způsoby. Je výhodnější úvěr ze stavebního spoření, hypotéka nebo půjčka?
Program Zelená úsporám byl na konci října minulého roku pozastaven s tím, že se žádosti o dotace na zateplení rozběhnou zase v únoru letošního roku. V polovině prosince jsme se ovšem dozvěděli, že program nebude spuštěn podle plánu a spekulovalo se o tom, že v dotačním programu chybí až 9 miliard korun. Včera přinesl server Atkuálně.cz informaci o tom, že Zelená úsporám v letošním roce spuštěna nebude. Možná se prý rozběhne příští rok. Poněkud zmatené, nejisté a nedůvěryhodné.
„Opětovné spuštění programu Zelená úsporám je zatím nejisté.“
ReklamaČeským domácnostem tedy nezbývá nic jiného než se poohlédnout po jiných alternativách, z nichž by bylo možné financovat rekonstrukci nebo zateplení domu. Těmi mohou být úvěry ze stavebního spoření, půjčky nebo hypotéky. Podívejte se, které možnosti vám budou vyhovovat nejlépe.
Zelená úsporám na Nazeleno |
– Zelená úsporám končí: Co bude dál?– Zelená úsporám stojí: Nejsou peníze!– Zelená úsporám: Jaké jsou alternativy?– Zateplování: Vyplatí se i bez dotací? |
Půjčka bez rizika od Komerční banky
Komerční banka nabízí svým stávajícím i novým klientům tzv. Půjčku bez rizika, jejíž úvěrový rámec je od 30 tisíc do 2,5 milionu korun se splatností až 6 let. Jedná se o hotovostní i bezhotovostní úvěr s úrokovou sazbou 15,9 % p.a. (roční sazba). Je možné k ní sjednat pojištění proti nesplácení úvěru zcela zdarma. Půjčka je bezúčelová, lze ji čerpat na cokoli, tedy i na rekonstrukci či zateplení domu. Banka nevyžaduje zajištění.
(Zdroj: www.kb.cz)
Některé firmy, které se zabývají zateplováním, spolupracují s bankami, jež umožňují klientům získání výhodných úvěrů. Příkladem je spolupráce společnosti IP Polná a Komerční banky. Jak taková spolupráce funguje?
Financovat zateplení domu je možné také pomocí úvěru
„Vezměme modelovou situaci průměrného rodinného domu se zatepleným podkrovím. Náklady na zateplení čedičovou izolační hmotou jsou přibližně 50 000 korun. Splátky úvěru jsou bankou nastaveny tak, aby byly stejně velké jako úspory za topení ve stejném období. V prvních čtyřech letech po zateplení se tedy z hlediska rodinného rozpočtu nic nemění. O co méně platíme za vytápění, to zaplatíme na splátkách úvěru. Protože návratnost je v tomto případě něco přes čtyři roky, v pátém už šetříme,“ Ing. Radim Vaněk, jednatel společnosti IP Polná.
Úvěr ze stavebního spoření – Buřinka
Stavební spořitelna české spořitelny, známá pod názvem Buřinka, jako jedna z mnoha poskytuje úvěr ze stavebního spoření. Je určen všem, kteří dosáhli alespoň 40% cílové částky, a k uzavření smlouvy o spoření došlo nejméně před 24 měsíci. Dalším kritériem získání úvěru je bodové hodnocení, které se každý měsíc vypočítává podle daného vzorce (viz níže). Nejnižší hodnocení je momentálně stanoveno na 220 bodů. Úroková sazba úvěru ze stavebního spoření je 4,75% p.a. a splatnost úvěru je až 13 let. Úvěr ze stavebního spoření lze použít pouze na koupi bytu/domu nebo na rekonstrukci bydlení. Výše úvěru je až 500 000 korun, není nutná zástava nemovitosti.
(Zdroj: www.burinka.cz)
Hypotéka od Lišky
U Českomoravské stavební spořitelny si můžete vybrat z několika variant hypotečního úvěru, mezi kterými je například také úvěr do 100 % hodnoty nemovitosti nebo do 50 % bez prokazování příjmů. Všechny možnosti hypotečních úvěrů mají rozdílné úrokové sazby a mění se i v závislosti na zvolené délce splatnosti. Nejnižší sazbu ve všech případech najdete ve splatnosti 3 roky, ve splatnosti od 10 let včetně se úroková sazba zvedá na maximum až do splatnosti 30 let. Lze však získat i slevu ve výši 0,1 % nebo 0,15 % na úrokové sazbě a to v případě, že sjednáte pojištění majetku „2 ze 3“ u ČSOB Pojišťovny nebo si založíte účet u ČSOB či PSB. Hypotéku od Lišky můžete použít na koupi, výstavbu rekonstrukci a modernizaci nemovitosti, na koupi stavebního pozemku nebo také k vypořádání dědictví.
(Zdroj: www.cmss.cz)
Úvěr ze stavebního spoření – ČMSS
Českomoravská stavební spořitelna nabízí mimo jiné také úvěr ze stavebního spoření s pevnou úrokovou sazbou 3,7% p.a. Kromě běžných požadavků pro schválení úvěru je nezbytné mít uzavřenou smlouvu nejméně 24 měsíců, mít naspořeno 35% – 50% z cílové částky a splnit požadované hodnotící číslo (podobně jako u Buřinky). Úvěr je účelový, opět je možné jej využít pouze k financování bydlení (rekonstrukce, koupě bytu apod.).
(Zdroj: www.cmss.cz)
Zelená úsporám se už letos pravděpodobně nerozběhne
Úvěr ze stavebního spoření – Raiffeisen
Nejnižší úrokovou sazbu úvěru ze stavebního spoření nabízí stavební spořitelna Raiffeisen. Sazba 3,5 % je pevná po celou dobu splácení úvěru, který můžete čerpat až dva roky. Podmínky pro jeho získání jsou totožné jako u předchozích úvěrů, tedy mít smlouvu uzavřenou nejméně 24 měsíců, mít naspořeno 40 % z cílové částky a splnit některé další požadavky. Výše úvěru je až 500 000 korun bez zajištění. Pro možnost čerpání prostředků je nutné prokázat účel.
(Zdroj: www.rsts.cz)
Úvěr ze stavebního spoření – Wüstenrot
Stavební spořitelna Wüstenrot má v nabídce dvě možnosti úrokové sazby úvěru ze stavebního spoření. Ty se odvozují od výše úročení stavebního spoření, kterou jste si zvolili na začátku spoření. Úroková sazba 3,7 % vás bude provázet po celou dobu splácení úvěru, jestliže jste si zvolili úročení spoření 1 %. Úrokovou sazbu 5,2 % budete platit v případě, že jste zvolili úročení spoření 2,5 %. V době žádosti o úvěr ze stavebního spoření musí uplynout minimální doba 21 měsíců (tedy o 3 měsíce kratší než u konkurenčních úvěrů). Minimální naspořená částka je stanovena na 30 % cílové částky, která je dostupná pouze u tarifu OK. Minimální částka u tarifu OF je 40 % a u tarifů ON a OS je minimální částka 50 % z cílové částky. Další podmínkou získání úvěru ze stavebního spoření Wüstenrot je splnění podmínky hodnotícího čísla (600). A stejně jako u ostatních úvěrů ze stavebního spoření, i zde je prostředky možné čerpat pouze na financování bydlení.
(Zdroj: www.wuestenrot.cz)
Který finanční produkt se vyplatí nejvíce?
Banky a stavební spořitelny nabízejí několik produktů, které by měly vyhovovat nárokům žadatelů o finanční prostředky. Podle čeho ale poznáte, který z nich bude pro vaše potřeby nejlepší? Úvěr ze stavebního spoření je zpravidla výhodný v případě, že už máme stavební spoření uzavřeno a naspořeno alespoň 40 % z cílové částky. Hypoteční úvěry nemají smysl při částkách pod 300 000 korun.