fbpx

Dotace se blíží, lidé ale o tepelné izolaci mnoho nevědí0

Jen pár dní nás dělí od oznámení detailních podmínek pro dotace na zateplování rodinných domů. Informovanost o tepelné izolaci, nákladech na vytápění a možnostech úspory je však mezi lidmi nízká. Zjistil to průzkum vypracovaný pro společnost Knauf Insulation. Podle něj lidé často nevědí, kolik vydají za vytápění ani kolik mohou ušetřit.

Tepelná izolace, zateplení zdí či střechy, úspora na vytápění – díky novému systému dotací, jež bude spuštěn od dubna 2009, půjde jednoznačně o klíčová slova následujících měsíců až let. Dosavadní podporu vytápěcích systémů (kotle na biomasu, solární panely, tepelná čerpadla) totiž vystřídá komplexnější dotační politika v čele s podporou zateplování či rovnou výstavby domů v pasivním standardu.

 „Mnozí lidé podle průzkumu nemají prakticky žádné náklady na vytápění. 26 % jich údajně platí jen 2 000 Kč ročně.“

Reklama

Jak je ale patrné z průzkumu společnosti Liberal Consulting provedeném speciálně pro společnost Knauf Insulation (výrobce izolací), informovanost běžných lidí o problematice vytápění či potenciálních úspor je poměrně nízká. Nelze samozřejmě očekávat, že člověk na ulici vysype z rukávu názvy nejúčinnějších zateplovacích systémů, mnozí respondenti ale netušili, kolik vydají na vytápění, případně uváděli nesprávné odhady potenciálních úspor.

Více o tepelné izolaci a zateplování

   – Základní možnosti tepelné izolace

   – Největší mýty o izolaci

   – Dotace na zateplování – první informace

   – Ekopaliva a náklady na vytápění

Dlouhodobý průzkum probíhal od dubna do září 2008. Osloveno bylo 2310 respondentů z 10 měst České republiky, věk oslovených se nejčastěji pohyboval mezi 20-30 lety (27%), zastoupeny ale byly všechny věkové kategorie. Jaké byly nejzajímavější výsledky?

Tepelná izolace ušetří peníze, myslí si prakticky všichni. Výši úspory ovšem odhadovali respondenti různě
Tepelná izolace ušetří peníze, myslí si prakticky všichni. Výši úspory ovšem odhadovali respondenti různě

Kolik vás stojí vytápění?

Už jste si někdy spočítali, kolik peněz investujete do vytápění? Spousta lidí asi nikoli a skutečnost by je možná mohla nepříjemně překvapit. Z průzkumu totiž vyplynulo, že 26 % respondentů utrácí za vytápění velmi nízké částky (do 2 000 Kč ročně!). Podle interpretace výzkumné agentury šlo však zejména o studenty a mladé lidi, kteří ještě nemají vlastní bydlení, a tudíž na vytápění nepřispívají nebo tak činí pouze malými částkami. 25 % lidí prozradilo, že ročně protopí více než 20 000 Kč, 12% mezi 15-20 000 Kč za rok, zbylých 18 % méně jak 15 000 Kč.

Kolik platí lidé za vytápění? Zdroj: Průzkum pro Knauf Insulation
Kolik platí lidé za vytápění? Zdroj: Průzkum pro Knauf Insulation

Kolik lidí plánuje tepelnou izolaci?

Třetina respondentů má tepelnou izolaci již ve svých bytech či domech, stejný počet oslovených ji vůbec neplánuje a poslední takřka třetina ji někdy v budoucnosti hodlá zrealizovat. Nejvíce respondentů (26%) chce izolovat fasádu, druhé místo náleží střeše (22%). Oslovení lidé však nechtějí zateplovat pouze jedinou část, většinou plánují kombinace.

Jakou izolaci respondenti plánují? Zdroj: Průzkum pro Knauf Insulation
Jakou izolaci respondenti plánují? Zdroj: Průzkum pro Knauf Insulation

Víte, kolik ušetříte pomocí izolace?

Téměř všichni respondenti si byli jistí, že díky izolaci ušetří, avšak odhad konkrétní sumy se lišil. Více jak čtvrtina respondentů se však domnívala, že by zateplením mohla ušetřit pouhých 1-10 % nákladů. Reálné úspory jsou přitom většinou výrazně vyšší.

Kolik podle lidí můžeme ušetřit při zateplení domu? Zdroj: Průzkum pro Knauf Insulation
Kolik podle lidí můžeme ušetřit při zateplení domu? Zdroj: Průzkum pro Knauf Insulation

Zateplování je otázkou starých domů. Pouhých 26% lidí plánuje izolovat novostavby, naprostá většina oslovených přemýšlí o zateplení starších nemovitostí. Podobná situace nastala i v případě bytových domů, kdy většina respondentů chce renovovat již starší dům.

Jaký materiál je nejžádanější?

Takřka polovina respondentů by pro zateplení použila polystyren pro jeho dobré izolační vlastnosti, nízkou cenu a hlavně z důvodu, že jako izolační materiál je známý. Necelá čtvrtina respondentů by si vybrala minerální vlnu – ocenili na ní prodyšnost a ekologičnost. Čtvrtina oslovených nedokázala odpovědět.

Jaký materiál by lidé použili při zateplování? Zdroj: Průzkum pro Knauf Insulation
Jaký materiál by lidé použili při zateplování? Zdroj: Průzkum pro Knauf Insulation

Víte o povinné certifikaci budov?

Vzhledem k čase průzkumu asi nepřekvapí, že 77 % oslovených nevěděli o průkazu energetické náročnosti budov, který je povinný u novostaveb od 1. ledna 2009. 29% respondentů přesto považovalo tuto povinnou certifikaci za správný krok, který přispěje k úsporám energií i peněz. 10% respondentů se obávalo, že certifikace změní ceny nemovitostí, a 6 % si myslelo, že tato certifikace je zbytečná a že pouze přidá majitelům další výdaje navíc.

Lidé v odpovědích preferují pro zateplené polystyrem před minerální vatou
Lidé v odpovědích preferují pro zateplení polystyrem před minerální vatou

Závěry výzkumu – moc o zateplování nevíme

Z výzkumu tedy jasně vyplývá, že mnoho lidí nemá povědomí o sumě, kterou pokrývá náklady za topení. Přesto si je většina z nich je si jista, že díky zateplení ušetří. Reálná ušetřená suma je jim však opět neznámá. Je zřejmé, že i přestože třetina z oslovených hodlá někdy v budoucnu zrealizovat zateplení svých bytů či domů, nezajímá se příliš o konkrétní kroky, které zateplení vyžaduje.

Dotace na zateplování – Zelená úsporám

   – Kompletní informace o dotacích

   – Poptávka: žádost o kalkulaci

   – Moderovaná poradna

   – Příručka pro žadatele (stránky SFŽP)

Více informací o objednavateli výzkumu, společnosti Knauf Insulation, naleznete zde.

Autor: Redakce Nazeleno.cz