fbpx

Dotace Nová zelená úsporám 2013 startují (aktualizováno)0

Ministerstvo životního prostředí konečně ohlásilo spuštění dotačního programu Nová zelená úsporám. V první vlně budou dotace určeny pouze majitelům rodinných domů. Na dotace bude méně peněz než se čekalo, příjem žádostí začne v srpnu.

Dotační program Nová zelená úsporám bude zpočátku určen pouze majitelům rodinných domů. Na rozdíl od původní Zelené úsporám stát nyní bude podporovat komplexnější opatření pro snížení energetické náročnosti domu. Čím vyšších úspor majitel domu dosáhne, tím větší dotaci dostane. Maximální výše dotace činní 50 % nákladů na realizovaná opatření. Kromě zateplení obálky budovy bude možné získat dotace také na kotle na tuhá paliva, plynové kotle, solární systémy pro ohřev vody, větrání s rekuperací tepla a také na krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem s ruční dodávkou paliva (sic), podporována bude rovněž výstavba nízkoenergetických domů. Podle informací médií budou také zvýhodněny domácnosti postižené povodněmi, kterým by mělo být na dotacích vyplaceno o 20 % více peněz.

Reklama

První výzva k podávání žádostí o dotace:

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo parametry a data první výzvy k podávání žádostí o dotace v programu Nová zelená úsporám. První výzva je určena vlastníkům a stavebníkům rodinných domů, a to jak fyzickým, tak i právnickým osobám. Výzva pokrývá následující oblasti podpory:

  • Oblast podpory A – Snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů – zateplení, výměna oken
  • Oblast podpory B – Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností
  • Oblast podpory C – Efektivní využití zdrojů energie – výměna a rekonstrukce topeníinstalace solárních systémů pro ohřev vody, instalace větrání s rekuperací 
  • Oblast podpory D – Podpora na přípravu a zajištění realizace podporovaných opatření
  • Oblast podpory E – Bonus za kombinaci vybraných opatření

 Zahájení příjmu žádostí:

12. 8. 2013 v 10:00 hod.

 Ukončení příjmu žádostí:

vyčerpáním stanovené alokace, nejpozději do 29. 11. 2013

Žádosti se podávají elektronicky prostřednictvím online formulářů přístupných na
webových stránkách Programu http://www.nzu2013.cz.

Zatím méně peněz, než se čekalo

Oproti původním vyjádřením bude v první výzvě programu k dispozici výrazně méně peněz. Na dotace je zatím alokována 1 miliarda Kč. Další peníze by však měly být do programu přidány koncem roku. Dotační program je financován z výnosů z prodejů emisních povolenek, jejich cena však výrazně klesla a stát na nich proto utrží méně, než se očekávalo. Zmíněná 1 miliarda na rozjezd programu je podle vyjádření MŽP z rezervních zdrojů ministerstva. Peníze z výnosů z prodeje emisních povolenek budou do rozpočtu programu přidány později.  

Chcete vědět více o Nové zelené úsporám? Navštivte specializovaný portál Jaknazelenou.cz

Peníze z povolenek také nešly přímo do Státního fondu životního prostředí, ale do státního rozpočtu, který má na starosti Ministerstvo financí. Právě neshody mezi úřady byly podle vyjádření MŽP, příčinou zdržení startu celého programu, který měl být podle prvních informací spuštěn už před několika měsíci.

Ačkoli bude vyplácení dotací i nadále koordinovat Státní fond životního prostředí, vlastní výplatu peněz bude zajišťovat Ministerstvo financí. Takový postup je nepochybně byrokraticky náročnější, podle vyjádření úředníků by ale neměl být pro žadatele výrazně složitější. S největší pravděpodobností se ale trochu protáhne doba vyplacené žádosti.

Žádosti se budou podávat elektronicky

Žádost o dotace bude nutné podat elektronicky na portálu www.nzu2013.cz. Poté bude nutné ještě žádost a všechny potřebné přílohy (krycí listy se soupisem parametrů domu a realizovaných opatření) do osmi dnů odeslat ve fyzické podobě na adresu Státního fondu životního prostředí. Portál by měl také podle informací MŽP sledovat aktuální stav částky, která je pro dotace alokována. Pokud se tato částka vyčerpá, elektronický systém příjmu žádostí se zastaví.

Rozdělování dotací by mělo být nyní spravedlivější. Výše dotací se již nebudou počítat podle podlahové plochy, ale podle celkové zateplené plochy domu (Obr.: Thinkstockphotos.com)

Podobně jako v dřívější Zelené úsporám, bude nutné nejdříve doložit projektovou dokumentaci domu a energetický posudek. Tyto dokumenty mohou zpracovávat a vystavovat pouze autorizovaní odborníci. jejich seznam je k na stránkách České komory architektů – ČKAIT a ČKA. Seznam energetických auditorů je možné najít na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Oživí Nová zelená úsporám stavební trh?

Na stále delší prodlevu se spuštěním Nové zelené úsporám si začínaly stěžovat stavebníci. Lidé totiž v důsledku čekání na dotace rekonstrukce a zateplování domů odkládají. “Vývoj trhu ve stavebnictví byl v posledních měsících ve značném útlumu, a to i díky nejasným pravidlům výplaty dotací. Potenciální žadatelé vyčkávali a dodavatelé (stavební firmy a výrobci izolačních materiálů) tak čelili značné nejistotě,” popsal Pavel Zemene, předseda sdružení dodavatelů výrobků z pěnového polystyrenu.

Nová zelená úsporám:

  • Jak to vidí energetický poradce

  • Dotace budou na kotle i tepelná čerpadla

  • Zateplení domů – jaké se vyplatí?

 

Nová zelená úsporám s největší pravděpodobností způsobí určité oživení stavebního trhu. Podle některých odborníků ale Nová zelená úsporám 2013 oživí až příští stavební sezonu. Celková částka, která je zatím na dotace alokována je o dost nižší, než se obecně očekávalo. Program by měl podle informací ministerstva v první fázi uspokojit cca 8000 žadatelů.

Autor: Redakce Nazeleno.cz