fbpx

Dotace Dešťovka budou pokračovat v rámci Nové zelené úsporám0

Česká republika se nedávno potýkala s extrémním suchem. Letošní rok je sice konečně víc deštivý, ale jedno je jisté. Díky změnám klimatu delší sucho určitě dříve nebo později ještě zažijeme. Důležitou součástí rodinných a bytových domů se proto stanou nejrůznější systémy pro hospodaření s dešťovou vodou. Jaké budou v tomto směru možnosti dotací.

Foto Pixabay.com

Na systémy pro využití dešťové vody mohou domácnosti stále žádat dotaci v rámci programu Dešťovka. Ten vznikl před lety právě pro podporu hospodaření s vodou a je možné na něj získat podporu ve výši až poloviny uznatelných nákladů na dané technologie. Například na retenční nádrž sloužící k zalévání zahrady je takto možné získat dotaci až 20 000 Kč a 3 500 Kč na m3 objemu.

Dotace Dešťovka jsou docela populární. Je to dáno také tím, že vyřízení žádosti je poměrně jednoduché – často tuto dotaci nabízí rovnou prodejci daných technologií. Nutno ale říci, že právě dotace Dešťovka je jednou z příčin postupného zdražování retenčních nádrží a dalších technologií. 

Reklama

Státní fond životního prostředí uvádí, že dotace Dešťovka budou i nadále pokračovat až do vyčerpání alokované částky 440 milionů korun. Nově se ale dotace Dešťovka začlení pod dotační program Nová zelená úsporám. Podmínky by podle současných informací měly zůstat přibližně stejné:

OpatřeníDotace
Systém pro využití akumulované dešťové vody pro zálivku zahrady20 000 Kč + 3 500 Kč na m3 objemu nádrže
Systém pro využití akumulované dešťové vody jako vody užitkové a případně také pro zálivku.30 000 Kč + 3 500 Kč na m3 objemu nádrže
Systém pro využití vyčištěné odpadní vody jako vody užitkové, případně také pro zálivku zahrady.60 000 Kč
Systém se dvěma akumulačními nádržemi pro využití vyčištěné a dočištěné odpadní vody a pro dešťové vody jako vody užitkové a případně pro zálivku.60 000 Kč + 3 500 Kč na m3 objemu nádrže   

Dotace by měly zahrnovat také příspěvek na projektovou dokumentaci (5 000 Kč) a součástí budou také bonusy za kombinaci opatření. Pokud zkombinujete dvě dotovaná opatření (třeba dotace na fotovoltaiku a Dešťovku), započítá se vám bonus 10 000 Kč. Při kombinaci třech opatření se bonus zvyšuje na 20 000 Kč. Bonusy mají zřejmě motivovat ke kombinaci co nejvíce opatřeni najednou. 

Nově mohou o dotaci Dešťovka žádat také majitelé bytových domů nebo třeba společenstva vlastníků. V případě bytových domů se dotace násobí také počtem bytových jednotek. Příjem žádostí o dotací Dešťovka v rámci Nové zelené úsporám by měl začít na podzim.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.