Už vás nebaví dojíždět do práce autem či městskou dopravou? Zkuste kolo. I v zimě to jde, jen je potřeba dodržet pár věcí. Máme pro vás několik tipů pro městskou zimní cyklistiku.
Sportovci, kteří jezdí na horských kolech celoročně, mají jistě vše vyřešené. Dobré oblečení, kolo na širokých pneumatikách, pod helmu kukla a do cyklobatohu termoska s čajem. Co ale my – běžní dojížděči do práce s městským kolem? I po městě je možné v zimě celkem úspěšně jezdit na běžném kole. Důležitá je hlavně opatrnost a nepodceňovat počasí.

Důležité jsou rukavice, pozor také na boty
Ačkoli se může zdát opak, při jízdě na kole vám zima příliš není. Výjimkou mohou být dlouhé sjezdy, při kterých se moc nehýbete. Zpočátku jsem používala funkční spodní prádlo, pokud se ale teploty pohybují kolem nuly, jezdím v běžném zimním „civilním“ oblečení. Větší pozornost je potřeba věnovat rukavicím – na ruce je vám při jízdě na kole největší zima. Důležitá je také čepice přes uši a šála. Pozor rovněž na kalhoty a boty. Při jízdě na kole v zimě se mohou snadněji zašpinit. Někteří cyklisté používají šusťákové návleky. Já jezdím opatrně, ale nejlepší boty si přesto nechávám na cesty pěšky.
ReklamaOpatrnosti není nikdy dost
Jízda na kole v zimě přece jen není tak bezstarostná, jako v létě. Silnice jsou za pěkného počasí většinou suché, problém může být v různých místech na cyklostezkách. Zde totiž mohou číhat zledovatělá či zasněžená místa. Při oblevě se budete více potýkat s blátem. Pozor také na vyjeté koleje a další nerovnosti, které byste v nánosu poloroztátého sněhu mohli přehlédnout. Jízda na kole po městě vyžaduje trvalou pozornost, v zimě je ale zkrátka potřeba být ve střehu daleko víc.
Víc trpí kolo, než jezdec
Pokud příliš sněží, tak raději na kole nevyjíždím. Roztátou prosolenou břečkou se ale jezdit s notnou dávkou opatrnosti docela dá. Pozor ale na tramvajové koleje, kanály a další drobné překážky. Vrstva téměř roztátého sněhu a soli, ale škodí kolu – hlavně plášťům. Občas kolo proto opláchnu čistou vodou. Mnoho cyklistů si navíc z tohoto důvodu pořizuje starší zimní kolo, kterému solná lázeň už tolik nevadí.
Pozor na počasí
Počasí cyklistu v zimě samozřejmě limituje více. Nejezdím, když příliš sněží, když je na silnici vrstva sněhu, nebo pokud příliš mrzne. Zdá se to jako velké omezení, ale není tomu tak. Alespoň tady na jižní Moravě, je většinou silnice jen vlhká nebo suchá a teploty se pohybují mírně pod nebo nad nulou. A za takových podmínek můžete bez problémů jezdit. Pozor také na to, že v zimě je dříve tma. Šero je už okolo čtvrté odpoledne, kdy obvykle lidé jezdí z práce. Používám proto reflexní pásky na nohavice, blikačku a silné přední světlo.
Obligátní rada: Jeďte pomalu
A na závěr obvyklá rada pro všechny městské cyklisty. Rychlost si ponechte třeba na nedělní výlet, nebo nejbližší triatlonové závody. V městě se na kole jezdí pomalu a pro zimní období to platí dvojnásob. Nejde o to se zpotit, ale ve zdraví dorazit do cíle, ušetřit za dopravu autem či tramvají a ještě u toho trochu posílit krevní oběh.