fbpx

Dopadá na vás vánoční shon? Zkuste Hygge0

Hygge je životní styl pocházející z Dánska známý už od 18. století. Vyznačuje se především pocitem útulnosti, pohody, bezpečí, důvěry a tepla, který pociťujeme při prostých každodenních záležitostech.

Zdroj: Pexels

Dánové říkají, že to, co je svoboda pro Američany, je hygge pro Dány. Možná právě proto se tahle země každý rok řadí k jednomu z nejšťastnějších států na světě.

Jak praktikovat hygge

Světlo svíček i romantika u krbu

Svíčky jsou pravděpodobně nejdůležitější součástí hygge atmosféry. Dánové v nich prý spálí až 6 kg vosku ročně. Zhasněte tedy světla a udělejte si pohodu při světle svíček, které můžete zapálit i v aroma lampě se svou oblíbenou vůní. Svíčky doplňte také dekoračními světýlky, která by měla vyzařovat tlumenější, ideálně teplé světlo. A pokud máte krb – neváhejte a zapalte ho. Co může být krásnější než tahle romantika s praskajícími polínky?

Reklama

Zdroj: Pexels

Zachumlání se

Vezměte si svoji oblíbenou deku nebo hyggebukser. Tak se v Dánsku označují tepláky nebo kalhoty, ve kterých byste nikdy nevyšli na ulici, ale doma v nich trávíte všechny oblíbené chvíle na gauči. Stejně tak poslouží velké svetry, mikiny a samozřejmě teplé pohodlné ponožky.

Zdroj: Pexels

Hygge prochází žaludkem

Sladkosti, kakao, šálek čaje nebo kávy, případně svařeného vína. Dopřejte si zkrátka to, co vám při lenošení nejvíc chutná. Je nasnadě, že právě sladkosti v lidech vyvolávají velmi příjemné pocity. Můžete si také upéct svůj oblíbený moučník nebo zkusit recept na tradiční dánské skořicové šneky nebo perníčky. I kulinářská činnost je součástí hygge. Samozřejmě si ji ovšem musíte patřičně užít – beze spěchu, požitkářsky a s radostí z přípravy jídla.

Zdroj: Pexels

Vaříte rádi pro druhé? Uspořádejte večeři pro vaši rodinu a přátele. Krom společného jídla si dopřejte i nějakou odpočinkovou aktivitu – třeba hraní oblíbené hry, společné čtení nebo prohlížení fotek.

Zdroj: Pexels

Vytvořte si svůj hygge koutek – hyggekrog

Najděte si doma své místo, které uzpůsobíte hygge aktivitám. Vybavte ho pohodlným křeslem nebo kupou polštářů, svíčkami, světýlky a přírodními dekoracemi. Jakmile bude venku pod mrakem nebo deštivo, budete tak mít místo jako stvořené pro chvíle s oblíbenou knížkou nebo seriálem.

Zdroj: Pexels

Je jasné, že nejvíc „hygge obdobím“ jsou pro nás Vánoce a zima jako taková. Zkuste si ale obdobné chvíle užít i v průběhu roku. Třeba pikniky v parku, filmovými večery, táboráky nebo příjemnými večery na terase.

Autor: Bára Kocmánková