fbpx

Dopadá na vás vánoční shon? Zkuste Hygge0

Hygge je životní styl pocházející z Dánska známý už od 18. století. Vyznačuje se především pocitem útulnosti, pohody, bezpečí, důvěry a tepla, který pociťujeme při prostých každodenních záležitostech.

Dánové říkají, že to, co je svoboda pro Američany, je hygge pro Dány. Možná právě proto se tahle země každý rok řadí k jednomu z nejšťastnějších států na světě.

Jak praktikovat hygge

Světlo svíček i romantika u krbu

Svíčky jsou pravděpodobně nejdůležitější součástí hygge atmosféry. Dánové v nich prý spálí až 6 kg vosku ročně. Zhasněte tedy světla a udělejte si pohodu při světle svíček, které můžete zapálit i v aroma lampě se svou oblíbenou vůní. Svíčky doplňte také dekoračními světýlky, která by měla vyzařovat tlumenější, ideálně teplé světlo. A pokud máte krb – neváhejte a zapalte ho. Co může být krásnější než tahle romantika s praskajícími polínky?

Zachumlání se

Vezměte si svoji oblíbenou deku nebo hyggebukser. Tak se v Dánsku označují tepláky nebo kalhoty, ve kterých byste nikdy nevyšli na ulici, ale doma v nich trávíte všechny oblíbené chvíle na gauči. Stejně tak poslouží velké svetry, mikiny a samozřejmě teplé pohodlné ponožky.

Hygge prochází žaludkem

Sladkosti, kakao, šálek čaje nebo kávy, případně svařeného vína. Dopřejte si zkrátka to, co vám při lenošení nejvíc chutná. Je nasnadě, že právě sladkosti v lidech vyvolávají velmi příjemné pocity. Můžete si také upéct svůj oblíbený moučník nebo zkusit recept na tradiční dánské skořicové šneky nebo perníčky. I kulinářská činnost je součástí hygge. Samozřejmě si ji ovšem musíte patřičně užít – beze spěchu, požitkářsky a s radostí z přípravy jídla.

Vaříte rádi pro druhé? Uspořádejte večeři pro vaši rodinu a přátele. Krom společného jídla si dopřejte i nějakou odpočinkovou aktivitu – třeba hraní oblíbené hry, společné čtení nebo prohlížení fotek.

Vytvořte si svůj hygge koutek – hyggekrog

Najděte si doma své místo, které uzpůsobíte hygge aktivitám. Vybavte ho pohodlným křeslem nebo kupou polštářů, svíčkami, světýlky a přírodními dekoracemi. Jakmile bude venku pod mrakem nebo deštivo, budete tak mít místo jako stvořené pro chvíle s oblíbenou knížkou nebo seriálem.

Je jasné, že nejvíc „hygge obdobím“ jsou pro nás Vánoce a zima jako taková. Zkuste si ale obdobné chvíle užít i v průběhu roku. Třeba pikniky v parku, filmovými večery, táboráky nebo příjemnými večery na terase.

Autor: Bára Kocmánková